“Zülfi Hacıyev” kran gəmisinin təmiri vaxtında başa çatdırılacaq
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin Xəzər Dəniz Neft Donanmasına məxsus “Zülfi Hacıyev” kran gəmisi “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunda tərsanəyə qaldırılıb.
Hazırda gəminin suüstü hissəsinin rənglənməsi, sükan və avar qurğularının yığılması, sağ ballerin yonulması işləri görülür. Gəmi üzrə gövdə-qaynaq işləri isə başa çatmaq üzrədir.
Kran gəmisinin braşpil və arxa şpili, elektrik və avtomatika sahələri də təmir olunacaq. Həmçinin, beş ədəd yeni qapı hazırlanacaq.
Təmirçilərin məlumatına görə, gəminin sinxron generatorları sökülüb. Hazırda qüsurların aydınlaşdırılması işləri yerinə yetirilir. Baş generatorların texniki vəziyyətinə baxış keçirilib və qənaətbəxş hesab edilib.
Gəminin tərsanədən salınması 10 iyuna planlaşdırılır, tam təmirdən çıxması isə iyunun 25-nə nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, “Zülfi Hacıyev” kran gəmisinin uzunluğu 98,98, eni 17,43 metrdir. Sürəti 11, 35 uzelə bərabərdir. Kranın yükqaldırma qabiliyyəti 100 tondur.

В Азербайджане ремонтируют крановое судно
ЗАО "Азербайджанское Каспийское морское пароходство" ведет капитальный ремонт кранового судна "Зульфи Гаджиев" на Бибиэйбатском судоремонтном заводе.
Как передает Day.Az со ссылкой на Trend, об этом говорится в сообщении ЗАО, распространенном во вторник.
Согласно сообщению, в настоящее время идут работы по покраске надводной части судна, сборке штурвала и весельного устройства и токарной обработке правого баллера, близится к завершению процесс сварки корпуса.
"На судне будут также отремонтированы брашпиль и задний шпиль, электрическая и автоматическая системы. Были демонтированы синхронные генераторы, ведутся работы по выявлению повреждений. Состояние главного генератора после техосмотра было признано удовлетворительным", - сказано в сообщении.
По информации ЗАО, судно будет спущено с верфи 10 июня, а полное завершение ремонтных работ запланировано на 25 июня
Длина кранового судна "Зульфи Гаджиев" составляет 98,98 метра, ширина - 17,43 метра. Его скорость составляет 11,35 узлов, а грузоподъемность - 100 тонн.