Belarus Nəqliyyat Kompleksi
Ölkəmiz TransCaspian sərgisində böyük bir kollektiv stendlə təmsil olunur. Sərgidə Belarusun nəqliyyat və rabitə nazirliyinin tabeliyində olan demək olar ki, bütün nəqliyyat kompleksi nümayiş etdirilir.
Bugünkü ekspozisiyada Minsk Vaqon Təmir Zavodu, Gomel Vaqon Təmir Zavodu, “Beldornii” Elmi-Tədqiqat İnstitutu, “Transtekhnika” Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Dəmir Yolları, “BELINTERTRANS” və “TRANSAVIA” aviaşirkəti kimi təşkilatlar təmsil olunur.
İnstitutumuz nəqliyyat və logistika sahəsində araşdırmalar, analizlər və elmi tədqiqatlarla məşğuldur. Hazırda elmi analiz mübadiləsi üzrə müqavilələrin imzalanmasına hazırıq.
“Beldornii” yol tikintisi sahəsində innovativ inkişaflarla məşğuldur və sərgidə yol əlavələrinin nümunələrini təqdim edir. Vaqon təmir zavodları hərəkət hissələrinin istehsalı və təmiri ilə yanaşı, təkər cütləri də hazırlayır. Belarus Dəmir Yolları və “BELINTERTRANS” böyük multimodal nəqliyyat şirkətləridir.
Azərbaycanla nəqliyyat sektorunda əməkdaşlıq davamlı olaraq genişlənir; artıq ölkələrimiz arasında müxtəlif istiqamətlər üzrə 7 müqavilə imzalanıb. Biz sərgidə ölkələr arasında əməkdaşlığı inkişaf etdirmək və mövcud razılaşmaları həyata keçirmək məqsədilə iştirak edirik. Təbii ki, sərgidə hər iştirakçının öz hədəfləri var. Kimsə ehtiyat hissələrinin tədarükü məsələlərini müzakirə edirsə, digərləri yol tikintisi və logistika sahəsində nailiyyətlərini nümayiş etdirir. Lakin sərgidə iştirakın ümumi məqsədi eynidir – yeni müqavilələr bağlamaq, biznes əlaqələri qurmaq və potensial tərəfdaşlar tapmaq.
Bildiyimə görə, bu il Caspian Oil&Gas sərgisi 30 illik yubileyini qeyd edir. Sərgi üçün 30 il nə deməkdir? Bu, tədbirin marağının heç də azalmadığını, regionun isə sərgidə iştirak edən hər bir ölkə üçün perspektivli olduğunu göstərir.

Транспортный комплекс Беларуси
Наша страна участвует в выставке TransCaspian большим коллективным стендом. В экспозиции представлен почти весь транспортный комплекс Беларуси, подчиненный министерству транспорта и коммуникации.
Сегодня на выставке обобщены компании: Минский вагоноремонтный завод, Гомельский вагоноремонтный завод, Научно-исследовательский институт «Белдорнии», БелНИИТ «Транстехника, Железные дороги, «БЕЛИНТЕРТРАНС» и авиакомпании «TRANSAVIA».
Наш институт занимается изучением, анализом и научными разработками транспорта и логистики. На сегодня мы готовы заключить соглашения по обмену научным анализом.
«Белдорнии» занимается разработками в сфере дорожного строительства. Они привезли с собой образцы дорожных добавок. Вагоноремонтные заводы выпускают и ремонтируют подвижной состав, плюс производят колесные пары. Белорусская железная дорога и «БЕЛИНТЕРТРАНС» – крупные мультимодальные перевозчики.
Сотрудничество с Азербайджаном в транспортной сфере постоянно расширяется, уже подписано семь соглашений между нашими странами в разных направлениях. Мы на выставке для развития сотрудничества между странами и реализации уже существующих соглашений. Естественно, что на выставке у каждого свои задачи. Так, кто-то прорабатывал вопросы поставки комплектующих, а кто активно демонстрирует свои наработки в области дорожного строительства и логистики. Но общие цели участия в выставке, думаю, у всех едины – заключить новые соглашения, наладить деловые знакомства, найти потенциальных партнеров.
Знаю, что в этом году смежная выставка Caspian Oil&Gas отмечает 30-тилетний юбилей. Что такое 30 лет для выставки? Этот немалый срок, подчеркивает, что интерес к мероприятию не слабеет, что данный регион перспективен для каждой страны, которая принимает участие в выставке.