Translogistica Caspian – nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi və inkişafı
İyunun 3-də Bakı Ekspo Mərkəzində nəqliyyat sahəsində müasir həllərin müzakirəsi və nümayişi üçün platformaya çevrilən 22-ci Xəzər Beynəlxalq "Nəqliyyat, Tranzit və Loqistika" (Translogistica Caspian) sərgisi öz işini başa vurub. Üçgünlük sərgidə Azərbaycan, Belarus, Gürcüstan, Hindistan, Çin, Rusiya Federasiyası, Türkiyə və İsveçrədən olan şirkətlər iştirak ediblər.
Translogistica Caspian sərgisi bütün Avrasiya regionundan olan peşəkarları cəlb edərək loqistika və nəqliyyat sahəsində aparıcı tədbirlərdən biri kimi özünü təsdiqləyib. Bu effektiv meydança nəqliyyat sektorunun Dəmir yolu infrastrukturu, Nəqliyyat-loqistika xidmətləri, Dəniz sənayesi, Aviasiya və Kommersiya nəqliyyatı kimi istiqamətlərini bir araya gətirib. Tədbir Azərbaycanın və region ölkələrinin dövlət nəqliyyat qurumlarının rəhbərləri və mütəxəssisləri ilə görüşmək üçün unikal imkan yaradıb. Sərginin gedişində nəqliyyat texnologiyalarının ən son nailiyyətləri nümayiş etdirilib, ziyarətçilər perspektivli dövlət infrastruktur layihələri ilə tanış olublar, potensial müştərilər məhsulların yeni satış kanallarını tapıblar, sahənin peşəkarları isə dəmir yollarının, dəniz limanlarının, loqistika mərkəzlərinin, aerodromların tikintisi, vaqon istehsalı və gəmiqayırma sahəsində təcrübə mübadiləsi apara biliblər.
Translogistica Caspian daşıyıcılarla yük sahiblərinin görüşü üçün işgüzar meydança olaraq, Xəzər və Zaqafqaziya regionunda nəqliyyat-loqistika xidmətlərinin effektiv şəkildə təşviqinə xidmət edib. Yerli və xarici bazar iştirakçıları layihənin ekspozisiyasını yüksək qiymətləndiriblər.
Qlobal ticarət marşrutlarının sürətlə dəyişdiyi və nəqliyyat çağırışlarının artdığı bir şəraitdə, Azərbaycan mühüm rol oynamağa başlayır və Avrasiyanın əsas nəqliyyat qovşağı kimi öz mövqelərini fəal şəkildə möhkəmləndirir. 2025-ci ilin yanvar ayında nəqliyyat məsələlərinə həsr olunmuş iclasda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı və tranzit marşrutlarının optimallaşdırılması ilə bağlı problemlərin həllinin vacibliyini vurğulayıb. Bu kontekstdə "Nəqliyyat, Tranzit və Loqistika" beynəlxalq sahə sərginin rolu daha da artır.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), TRACECA Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasının (ASTA) dəstəyi ilə keçirilib. Translogistica Caspian sərgisinin qızıl sponsoru "Railgo" şirkəti olub.
Yük daşımaları və loqistika xidmətləri sektoru "Abşeron Logistika Mərkəzi", "İkra Logistika", "CJ ICM Logistics", "Sara Logistics" şirkətləri, Hindistanın "Palsun Maritime India Limited" beynəlxalq nəqliyyat-loqistika şirkəti, Çinin "Bir qurşaq, bir yol" təşəbbüsündə iştirak edən "Qingdao Fengtie International Logistics Co., Ltd" şirkəti və digərləri tərəfindən təmsil olunub. Sərgidə ilk dəfə olaraq nəqliyyat və loqistika sahəsində dünya lideri olan "Mediterranean Shipping Company" (MSC) şirkəti iştirak edib.
Translogistica Caspian sərgisi çərçivəsində yerli və xarici şirkətlərin iştirakı ilə B2B və B2G formatlı görüşləri, həmçinin müxtəlif mövzu tədbirlərini və müzakirələri əhatə edən zəngin işgüzar proqram təşkil olunub. "Azərbaycanda elektromobillər üçün infrastrukturun inkişafı", "Dəmir yolu nəqliyyatının rəqəmsallaşdırılması", "Xəzər regionunda multimodal daşımalar: effektiv nəqliyyat loqistikasının təmin edilməsində perspektivlər və çağırışlar" mövzularında panel müzakirələri keçirilib. Müzakirələrdə Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi, Azərbaycan Avtomobil Dilerləri Assosiasiyası, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC, "Gürcüstan Dəmir Yolu" Səhmdar Cəmiyyəti, Türkiyə Respublikası Dövlət Dəmir Yolları (TCDD), "Moldova Dəmir Yolları" Dövlət Müəssisəsi və "KTZ-Express" nümayəndələri iştirak ediblər.
Translogistica Caspian layihəsi sayəsində dövlət və özəl sektorlar arasında əməkdaşlıq genişlənib, nəqliyyat və loqistika sahəsində innovativ yanaşmaların tətbiqi təkmilləşib ki, bu da bütövlükdə sənayenin inkişafına töhfə verir. Bu cür qarşılıqlı fəaliyyət iqtisadi artıma müsbət təsir göstərir və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinə inteqrasiyanı sürətləndirərək "Orta Dəhliz", TRACECA və "Bir qurşaq, bir yol" təşəbbüsləri çərçivəsində biznesin inkişafı üçün unikal imkanlar yaradır.
Tədbirin diqqətçəkən məqamlarından biri də burada təkcə kommersiya şirkətlərinin deyil, həm də dövlət qurumlarının iştirak etməsidir. Bu il sərgidə Dövlət Gömrük Komitəsi, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC, həmçinin Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) öz stendləri ilə təmsil olunublar. Bundan əlavə, Belarus Respublikasının Nəqliyyat və Kommunikasiya Nazirliyi və Belarus Dəmir Yolu da sərgidə stendlərlə iştirak edib.
Tədbirin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" şirkəti və beynəlxalq tərəfdaşlar qismində "ICA Events" və "CEM FZ LLC" şirkətləridir.

Translogistica Caspian – совершенствование и развитие транспортной инфраструктуры
3 июня в Баку Экспо Центре завершила работу 22-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian, которая стала платформой для обсуждения и демонстрации современных решений в транспортной сфере. В трёхдневной выставке приняли участие компании из Азербайджана, Беларуси, Грузии, Индии, Китая, Российской Федерации, Турции и Швейцарии.
Выставка TransLogistica Caspian зарекомендовала себя, как одно из ведущих в области логистики и транспорта, привлекая к участию профессионалов со всего Евразийского региона. Эта эффектная площадка объединила такие направления транспортного сектора, как Железнодорожная инфраструктура, Транспортно-логистические услуги, Морская индустрия, Авиация и Коммерческий Транспорт. Мероприятие обеспечило уникальную возможность встреч с руководителями и специалистами государственных транспортных структур Азербайджана и стран региона. В процессе работы выставки демонстрировались новейшие разработки транспортных технологий, посетители знакомились с перспективными государственными инфраструктурными проектами, потенциальные клиенты нашли новые каналы сбыта продукции, а профессионалы отрасли смогли обменяться опытом в области строительства железнодорожных путей, морских портов, логистических центров, аэродромов, производства подвижного состава и судостроения.
«TransLogistica Caspian», как деловая площадка для встречи перевозчиков с грузовладельцами, послужила эффективному продвижению транспортно-логистических услуг в Каспийском и Закавказском регионе. Местные и зарубежные игроки рынка по достоинству оценили экспозицию проекта.
В условиях стремительных изменений в глобальных торговых маршрутах и нарастающих транспортных вызовов, Азербайджан начинает играть важную роль и активно укрепляет свои позиции ключевого транспортного узла Евразии. В январе 2025 года на совещании, посвященном вопросам транспорта, президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул необходимость решения проблем, связанных с развитием транспортной инфраструктуры и оптимизацией транзитных маршрутов. В этом контексте ещё больше возрастает роль международной отраслевой выставки «Транспорт, Транзит и Логистика».
Выставка проводилась при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики, Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики («KOBİA»), Агентства Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджанской Республики («AZPROMO»), Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики («ASK»), Постоянного секретариата Межправительственной комиссии ТРАСЕКА и Ассоциации организаторов выставок Азербайджана («ASTA»). Золотым спонсором выставки «TransLogistica Caspian» выступила компания «Railgo».
Сектор грузоперевозок и логистических услуг был представлен такими компаниями, как «AbşeronLogistika Mərkəzi», «İkra Logistika», «CJ ICM Logistics», «Sara Logistics», международной индийской транспортно-логистической компанией «Palsun Maritime India Limited», китайской компанией «Qingdao Fengtie International Logistics Co., Ltd», участвующей в инициативе «Один пояс — один путь», и другими.
Впервые в выставке приняла участие мировая компания-лидер в области транспорта и логистики — «Mediterranean Shipping Company» («MSC»).
В рамках выставки «TransLogistica Caspian» состоялась насыщенная деловая программа, включающая встречи в форматах B2B и B2G с участием местных и зарубежных компаний, а также различные тематические мероприятия и дискуссии. Прошли панельные дискуссии «Развитие инфраструктуры для электромобилей в Азербайджане», «Цифровизация железнодорожного транспорта», «Мультимодальные перевозки в Каспийском регионе: перспективы и вызовы в обеспечении эффективной транспортной логистики». В обсуждениях приняли участие представители Агентства наземного транспорта Азербайджана, Ассоциации автомобильных дилеров Азербайджана, представители ОАО «Азербайджанские железные дороги», АО «Грузинская железная дорога», ГНК «Государственные железные дороги Турции», ГП «Железные дороги Молдовы» и ТОО «KTZ-CargoTransportation».
Благодаря проекту «TransLogistica Caspian», расширилось сотрудничество между государственным и частным секторами, усовершенствовалось внедрение инновационных подходов в сфере транспорта и логистики, что способствует развитию отрасли в целом. Такое взаимодействие положительно влияет на экономический рост и ускоряет интеграцию в международные транспортные коридоры, предоставляя уникальные возможности для развития бизнеса в рамках инициатив «Средний коридор», ТРАСЕКА и «Один пояс, один путь».
Одним из примечательных аспектов мероприятия является участие в нём не только коммерческих компаний, но и государственных структур. В этом году в выставке со своими стендами принимали участие такие организации, как Государственный таможенный комитет, ЗАО «Азербайджанские железные дороги», а также Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики (ASK). Кроме того, со стендами в выставке участвовали Министерство транспорта и коммуникаций Республики Беларусь и Белорусская железная дорога.
Организаторами мероприятия являются компании «Caspian Event Organisers» совместно с «ICAEvents» и «CEM FZ LLC» в качестве международных партнеров.