Canlı ünsiyyət hər zaman prioritetdir!
Bu gün ilk dəfədir ki, Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisində iştirak edirəm. Məni daha çox tranzit daşımalarının logistikasının inkişafı və yüklərin idxalı imkanları maraqlandırır. Təmsil etdiyim “Railana Multimodal” şirkəti dəmir yolu və avtomobil daşımaları üzrə xidmətlər göstərir. Biz Avropadan Azərbaycana və Mərkəzi Asiyaya kimyəvi məhsullardan tutmuş qida məhsullarınadək hər şey nəql edirik.
İdxal sənayesində biz Azərbaycanın “Embawood” şirkəti ilə əməkdaşlıq etmişik. Bundan əlavə, Azərbaycan "Borjomi” şirkətinin məhsullarını nəql etdiyimiz tranzit ölkədir.
Sərgilərdə tez-tez iştirak edirəm. “Translogistica Caspian” sərgisi nisbətən kiçik sərgi olsa da, burada insanlar dialoqa açıqdırlar. Burada özünüzü diqqətdənkənar hiss etməyəcəksiniz.
“Railana Multimodal” şirkəti dəmir yolu daşımaları üzrə yüksək səviyyəli xidmət göstərir, ona görə də həm mən tərəfdən, həm də gələcək tərəfdaşlardan çoxlu təkliflər oldu. Avtomobillərin sərhəddə uzun müddət gözləməli olduğu sərhəd keçid-məntəqələrinin buraxılış gücünün aşağı olması ilə bağlı mövcud vəziyyəti də nəzərə alsaq, dəmir yolu dəqiq işləyir. Bu bizə əlavə üstünlüklər qazandırır.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, marşrutların dəyişməsi məhsulların bahalaşmasına səbəb olub. Buna baxmayaraq, tələb var, deməli təklif də var.
Əgər əvvələr marşrutun İrana qədər uzandığı hal istisna olmaqla, digər hallarda yüklərin 90%-ni Rusiya vasitəsilə daşıyırdıqsa və Azərbaycan tranzit ölkə kimi qəbul edilmirdisə, hazırda Azərbaycan və Gürcüstan əsas tranzit ölkələrə çevrilib.
Şadam ki, Bakıya gəlmişəm və ixtisaslaşmış sərgidə iştirak edirəm. Bu cür tədbirlər vacibdir, çünki eyni məkanda yeni təkliflərlə gələn köhnə dostlarla görüşməyə imkan yaradır. Bəli, internetdə məlumat var, lakin sərgilərdə məlumat həcmi daha çoxdur. Digər tərəfdən, burada şirkətini təmsil edən tərəfdaş daha çox etibara layiqdir. Canlı ünsiyyət virtual platformalar qarşısında hər zaman prioritet olub.

Живое общение всегда в приоритете!
Сегодня я впервые на Каспийской международной выставке «Транспорт, транзит и логистика». Меня интересуют возможности развития логистики транзитных перевозок и импорт груза. Наша компания Railana Multimodal предоставляет услуги по железнодорожным и автомобильным перевозкам. Транспортируем из Европы в Азербайджан и Среднюю Азию абсолютно все – от химической продукции до пищевой.
В отрасли импорта мы работали с азербайджанской компанией Embawood. Кроме того, Азербайджан был транзитной страной, через которую мы перевозили продукцию компании «Боржоми».
Я часто посещаю выставки. Translogistica Caspian хоть и небольшая, но люди открыты для диалога, чувствуется меньше конвейера. Здесь тебя без внимания не оставят.
Компания Railana Multimodal хороша в железнодорожной перевозке, поэтому предложений, как с моей стороны, так и со стороны, надеюсь, будущих компаньонов, было предостаточно. Учитывая также нынешнюю ситуацию с низкой пропускной способностью пограничных переходов, когда машины долго стоят на границах, железная дорогая работает четко. Это дает дополнительные преимущества нам.
Важно отметить, что изменение маршрутов привело к удорожанию продукции. Несмотря на это, спрос есть, а значит, есть и предложение.
Если раньше 90% груза мы перевозили через Россию, и Азербайджан не рассматривался, как транзитное государство, за исключением случая, когда маршрут строился до Ирана, то сейчас Азербайджан и Грузия стали основными транзитными странами.
Я рад, что приехал в Баку и участвую на специализированной выставке. Такие мероприятия важны, так как на одной площадке можно встреть старых знакомых, но уже с новыми предложениями. Да, в интернете есть информация, но на выставках ее объем намного больше. И потом, партнер, который может представить свою компанию здесь, заслуживает большего доверия. Живое общение всегда было приоритетнее виртуальных платформ.