Əhəmiyyətli logistika mərkəzi
Tarixi İpək Yolu boyunca, Bakıdan cəmi 70 km cənubda yerləşən Bakı Limanı Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində mühüm logistika mərkəzidir. Qabaqcıl yükdaşıma sistemləri ilə təchiz olunmuş bu görkəmli mərkəz regional logistikada əsas iştirakçı kimi özünü tanıtmışdır. Bakı Limanı regionda ilk olaraq ESPO (Yaşıl liman) sertifikatını alması ilə fərqlənir ki, bu da onun dayanıqlı əməliyyatlara sadiqliyini göstərir.
Bundan əlavə, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı limanı Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə çatmaq və bölgədə davamlı iqtisadi inkişafı təşviq etmək üçün əhəmiyyətli töhfələri ilə Qlobal Müqavilənin Üzvü kimi qəbul etmişdir. 400 hektar geniş ərazini əhatə edən Bakı Limanına 13 körpü, o cümlədən 2 bərə körpüsü, 2 "Ro-Ro" tipli körpü, ümumi yüklərin daşınması üçün 7 körpü, ixtisaslaşdırılmış gübrə terminalı və 2 xidmət körpüsü daxildir.
İllik 15 milyon ton yük daşımaq və 100.000 TEU yük saxlamaq tutumu olan Bakı Limanı regionun nəqliyyat və ticarət infrastrukturunda əsas təməl daşı kimi xidmət göstərməkdə davam edir.
Bakı Limanı öz kompleks xidmətləri və müxtəlif coğrafi istiqamətlərdə müxtəlif ticarət və tranzit ehtiyaclarına cavab verən ultramüasir avadanlıqları ilə seçilir.
Əməliyyat və xidmət standartlarını daim təkmilləşdirmək öhdəliyimiz strateji mövqeyimiz və kompleks imkanlarımızla birlikdə Bakı Limanını regional və qlobal ticarət sektorlarında etibarlı tərəfdaşa çevirir.
Bizim üçün Bakı Limanında "Translogistika 2023" kimi sərgilər dayanıqlı, texnoloji cəhətdən inkişaf etmiş və müştəri yönümlü logistika həllərinə sadiqliyimizi nümayiş etdirmək üçün bir fürsətdir. Onlar bizə strateji məkan, müxtəlif terminal imkanları, inkişaf etmiş infrastruktur və yüksək daşıma qabiliyyəti, eləcə də ekoloji əməliyyatlara və dayanıqlı inkişafa sadiqliyimiz kimi unikal xüsusiyyətlərimizi vurğulamaq imkanı verir.
Qarşıdan gələn "Translogistika 2023" sərgisindən gözləntilərimiz müxtəlifdir. Biz son nailiyyətlərimizi və gələcək planlarımızı nümayiş etdirərək regionda aparıcı logistika mərkəzi kimi mövqeyimizi daha da möhkəmləndirməyə çalışırıq. Potensial tərəfdaşlar, təchizatçılar və müştərilərlə yeni əlaqələr qurmağa və mövcud münasibətlərimizi gücləndirməyə ümid edirik. Həmçinin sənayedəki həmkarlarımızdan yeniliklər öyrənməyi, logistika və nəqliyyat sektorundakı ən son tendensiyaları, yenilikləri və qabaqcıl təcrübələri araşdırmağı səbirsizliklə gözləyirik.
"Translogistika 2023" sərgisini görünürlüyümüzü artırmaq, peşəkar şəbəkəmizi genişləndirmək, həmkarlarımızdan öyrənmək və regional və qlobal logistika mənzərəsində əsas iştirakçı kimi Bakı Limanının mövqeyini daha da gücləndirmək üçün əla fürsət kimi görürük.

Crucial logistical epicenter
Situated along the historic Silk Road, a mere 70 km south of Baku, the Port of Baku stands as a crucial logistical epicenter at the intersection of the East-West and North-South transport corridors. Endowed with advanced cargo handling systems, this prominent hub has established itself as a pivotal player in regional logistics. The Port of Baku holds the distinction of being the first in the region to earn the ESPO (Green Port) certification, testifying to its commitment to sustainable operations.
In addition, the United Nations has recognized the port with a Global Compact Membership, acknowledging its significant contributions towards achieving Sustainable Development Goals and bolstering resilient economic development within the region. Spanning an expansive area of 400 hectares, the Port of Baku comprises 13 bridges, including 2 ferry bridges, 2 Ro-Ro bridges, 7 general cargo bridges, a dedicated fertilizer terminal, and 2 service bridges.
With a capacity to handle an impressive 15 million tons annually and accommodate 100,000 TEU, the Port of Baku continues to serve as a key cornerstone in the region's transportation and commerce infrastructure.
The Port of Baku distinguishes itself through its comprehensive services and state-of-the-art facilities, catering to diverse trade and transit requirements across multiple geographical directions.
Our commitment to continually improving our operational and service standards, coupled with our strategic location and comprehensive facilities, make the Port of Baku a robust and reliable partner in the regional and global trade sectors.
For us at the Port of Baku, exhibitions such as TransLogistica Caspian 2023 are an opportunity to demonstrate our commitment to sustainable, technologically advanced, and customer-centric logistics solutions. They offer us a chance to highlight our unique features, such as our strategic location, diverse terminal capacities, advanced infrastructure, and high carrying capacity, as well as our commitment to green operations and sustainable development.
Our expectations from the upcoming TransLogistica Caspian 2023 exhibition are multifaceted. We aim to further solidify our position as a leading logistics hub in the region by showcasing our latest achievements and future plans. We hope to cultivate new relationships with potential partners, vendors, and clients, and strengthen our existing
ones. We're also looking forward to learning from our industry peers, exploring the latest trends, innovations, and best practices in the logistics and transportation sector.
We view the TransLogistica Caspian 2023 exhibition as an excellent opportunity to augment our visibility, expand our professional network, learn from our peers, and further reinforce the Port of Baku's standing as a key player in the regional and global logistics landscape