Əhəmiyyətli logistika mərkəzi
Tarixi İpək Yolu boyunca, Bakıdan cəmi 70 km cənubda yerləşən Bakı Limanı Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində mühüm logistika mərkəzidir. Qabaqcıl yükdaşıma sistemləri ilə təchiz olunmuş bu görkəmli mərkəz regional logistikada əsas iştirakçı kimi özünü tanıtmışdır. Bakı Limanı regionda ilk olaraq ESPO (Yaşıl liman) sertifikatını alması ilə fərqlənir ki, bu da onun dayanıqlı əməliyyatlara sadiqliyini göstərir.
Bundan əlavə, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı limanı Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə çatmaq və bölgədə davamlı iqtisadi inkişafı təşviq etmək üçün əhəmiyyətli töhfələri ilə Qlobal Müqavilənin Üzvü kimi qəbul etmişdir. 400 hektar geniş ərazini əhatə edən Bakı Limanına 13 körpü, o cümlədən 2 bərə körpüsü, 2 "Ro-Ro" tipli körpü, ümumi yüklərin daşınması üçün 7 körpü, ixtisaslaşdırılmış gübrə terminalı və 2 xidmət körpüsü daxildir.
İllik 15 milyon ton yük daşımaq və 100.000 TEU yük saxlamaq tutumu olan Bakı Limanı regionun nəqliyyat və ticarət infrastrukturunda əsas təməl daşı kimi xidmət göstərməkdə davam edir.
Bakı Limanı öz kompleks xidmətləri və müxtəlif coğrafi istiqamətlərdə müxtəlif ticarət və tranzit ehtiyaclarına cavab verən ultramüasir avadanlıqları ilə seçilir.
Əməliyyat və xidmət standartlarını daim təkmilləşdirmək öhdəliyimiz strateji mövqeyimiz və kompleks imkanlarımızla birlikdə Bakı Limanını regional və qlobal ticarət sektorlarında etibarlı tərəfdaşa çevirir.
Bizim üçün Bakı Limanında "Translogistika 2023" kimi sərgilər dayanıqlı, texnoloji cəhətdən inkişaf etmiş və müştəri yönümlü logistika həllərinə sadiqliyimizi nümayiş etdirmək üçün bir fürsətdir. Onlar bizə strateji məkan, müxtəlif terminal imkanları, inkişaf etmiş infrastruktur və yüksək daşıma qabiliyyəti, eləcə də ekoloji əməliyyatlara və dayanıqlı inkişafa sadiqliyimiz kimi unikal xüsusiyyətlərimizi vurğulamaq imkanı verir.
Qarşıdan gələn "Translogistika 2023" sərgisindən gözləntilərimiz müxtəlifdir. Biz son nailiyyətlərimizi və gələcək planlarımızı nümayiş etdirərək regionda aparıcı logistika mərkəzi kimi mövqeyimizi daha da möhkəmləndirməyə çalışırıq. Potensial tərəfdaşlar, təchizatçılar və müştərilərlə yeni əlaqələr qurmağa və mövcud münasibətlərimizi gücləndirməyə ümid edirik. Həmçinin sənayedəki həmkarlarımızdan yeniliklər öyrənməyi, logistika və nəqliyyat sektorundakı ən son tendensiyaları, yenilikləri və qabaqcıl təcrübələri araşdırmağı səbirsizliklə gözləyirik.
"Translogistika 2023" sərgisini görünürlüyümüzü artırmaq, peşəkar şəbəkəmizi genişləndirmək, həmkarlarımızdan öyrənmək və regional və qlobal logistika mənzərəsində əsas iştirakçı kimi Bakı Limanının mövqeyini daha da gücləndirmək üçün əla fürsət kimi görürük.

Важный логистический центр
Расположенный на Великом шелковом пути всего в 70 километрах от Баку, на пересечении транспортных коридоров Восток-Запад и Север-Юг, Бакинский порт представляет собой значимый логистический центр. Обеспеченный самыми современными системами обработки грузов хаб уже завоевал репутацию ведущего игрока в региональной логистике. Он первым в регионе получил сертификацию ESPO ("Зеленый порт"), что стало ярким свидетельством его приверженности принципам устойчивой эксплуатации.
Помимо того, порт получил членство в глобальном договоре Организации объединенных наций (UN Global Compact) за значительный вклад в достижение Целей Устойчивого Развития и стимулирование экономического развития в регионе. На огромной - 400 гектаров - площади предприятия располагаются 13 причалов, в том числе 2 паромных, 2 типа "ро-ро" и 7 общих грузовых причалов, а также отдельный терминал для перевалки удобрений и 2 сервисных причала.
Благодаря впечатляющей мощности по обработке (15 млн тонн в год) и хранению грузов (100 000 ДФЭ) Бакинский порт является краеугольным камнем транспортно-коммерческой системы региона.
Отличительной чертой порта являются его комплексные услуги и современные объекты, соответствующие всем торговым и транзитным требованиям по различным направлениям.
Благодаря заинтересованности в постоянном повышении стандартов эксплуатации и обслуживания, стратегическому расположению и универсальным производственным мощностям наше предприятие выступает надежным партнером в торговом секторе как на региональном, так и на мировом уровне.
Выставки наподобие "TransLogistica Caspian 2023" дают нам возможность продемонстрировать курс на устойчивые, технологически современные и клиентоориентированные логистические решения. В рамках этих мероприятий мы можем рассказать о своих уникальных свойствах, как, например, стратегическом расположении, разнообразных производственных мощностях и высокой производительности по обработке грузов, равно как и ориентации на "зеленые" операции и устойчивое развитие.
У нас самые разнообразные ожидания от приближающейся выставки "TransLogistica Caspian 2023": мы намереваемся зафиксировать свое положение ведущего логистического центра в регионе, продемонстрировав последние достижения и планы на будущее; надеемся установить новые контакты с потенциальными партнерами, поставщиками и клиентами, равно как и углубить существующие связи; кроме того, хотим поучиться у коллег по отрасли и узнать о последних тенденциях, инновациях и передовой практике в логистическо-транспортном секторе.
Мы считаем "TransLogistica Caspian 2023" отличной возможностью для повышения своей привлекательности и расширения круга профессиональных знакомств; нам также не помешает поучиться у коллег и закрепить позиции Бакинского порта как ключевого игрока как на региональной, так и глобальной логистической арене.