Gələn il də sərgiyə qatılmağı düşünürük
Bizim şirkət 2021-ci ildə Azərbaycan Dəmir Yollarının baş ekspeditor statusunda təsis olunub. Nizamnamə kapitalı 1 milyon 700 min manat təşkil edir. Azərbaycanda Dəmir Yolu sektorunda özəl müəssisə statusunda çıxış edən ilk müəssisələrdənik. Sara Logistika özünün vaqon parkı olan və eyni zamanda  vaqon parkında yetərincə sayda vaqonu olan yeganə müəssisədir. Qeyd edim ki, bu il bizim üçün əlamətdar ildir. Biz ənənəvi dəmiryolçu statusundan çıxırıq. Belə ki, bizdə multimodal daşımalar departamenti yaradılıb – quru nəqliyyat departamenti. Yeni marşrutlar əlavə etmişik. Məsələn, biz əvvələr İran İslam Respublikasının ərazisinə girə bilmirdik, yəni ancaq Astara terminalına qədər hərəkət edə bilirdik. Artıq bu ildən etibarən İran İslam Respublikasının istənilən nöqtəsinə, hətta Pakistana qədər gedib çıxa bilirik.
Bundan əlavə Əfqanıstanla münasibətlərin düzəldilməsi fonunda bu ölkəyə yüklərin daşınması, neft və neft məhsullarının, benzin və benzin məhsullarının daşınması icra olunub. Digər tərəfdən yeni növ maşınlar almışıq. Hansı ki, artıq Ref daşımalarını icra edirik Digər əlamətdar hadisə odur ki, vaqon parkımızı genişləndirmişik, məsələn qapalı tipli vaqonlarımız var. Bunlar hamısı bizim yeniliklərimizdir. Bunların hamısını sərgi ziyarətçilərinə nümayiş edirik.
Biz artıq iri müəssisələrlə əmakdaşlıq etməyi düşünürük. Nümunə olaraq deyim ki,  Gürcüstandan “KFC“ şirkəti üçün toyuq ayaqlarının daşınması prosesinə başlamışıq. Bu yeni layihələrimizdəndir. Zəngəzurla bağlı da addımlar atılacaq. Bizim üçün qürur verən amil odur ki, Azərbaycan artıq bütün yolların qovşağında çıxış edən ölkədir. Biz də bu prosesdə yer alan bir müəssisə olaraq əlimizdən gələn bütün dəstəyi etməyə hazırıq.
Gələn il də sərgiyə qatılmağı düşünürük. Bunun daha geniş formatlı olmasını istəyirik. Sərgidən gözləntilərimiz  böyükdür. Sərginin keçirilməsi təşkilatçılar tərəfindən bizə yaratdığı çox maraqlı və mühüm hadisədir. Məsələn, ötən ilin sərgidə içtirakı bizim üçün Gürcüstan bazarına daha rahat çıxışımıza imkan yaratmışdır. Düşünürəm ki, ölkəmizdə yük həcmlərinin yetərincə artmasına səbəblərdən biri elə bu сür tədbirin olmasıdır.

We Are Planning to Participate in the Exhibition Again Next Year
Our company was established in 2021 as a general freight forwarding operator of Azerbaijan Railways. Its charter capital amounts to 1.7 million manats. We are among the first private enterprises operating in Azerbaijan’s railway sector. ”Sara Logistics” is the only company that owns its own wagon fleet and has a sufficient number of wagons in operation.
I would like to note that this year is a significant one for us. We are moving beyond the traditional role of a railway operator. We have established a multimodal transportation department — a land transport department. We have also added new routes. For example, previously we could not operate beyond the Astara terminal in the Islamic Republic of Iran. Starting this year, we are able to deliver cargo to any destination within Iran and even as far as Pakistan.
In addition, against the backdrop of improving relations with Afghanistan, we have carried out shipments of cargo, oil, petroleum products, gasoline, and fuel products to that country. We have also acquired new types of vehicles, enabling us to provide refrigerated transport services. Another important development is the expansion of our wagon fleet, including the addition of covered wagons. These are among the innovations we are presenting to exhibition visitors.
We are now considering cooperation with major enterprises. For example, we have started transporting chicken products for ”KFC from Georgia. This is one of our new projects. Steps will also be taken regarding the Zangezur corridor. What makes us proud is that Azerbaijan has become a crossroads connecting major transportation routes. As a company participating in this process, we are ready to provide all possible support.
We are planning to participate in the exhibition again next year and would like to see it expanded even further. Our expectations from the exhibition are high. The event provides us with valuable opportunities created by the organizers. For example, our participation in last year’s exhibition enabled us to enter the Georgian market more easily. I believe that one of the reasons for the significant growth in cargo volumes in our country is the existence of such events.