Müasir aqrokompleksin həyatı
Aqrokompleksimiz 2023-cü ildə istifadəyə verilib. İdxal-ixrac prosedurlarını, eləcə də tranzit əməliyyatlarını sadələşdirmək məqsədilə “Food City Aqrokompleks” yerli və xarici istehsalçılara, eləcə də meyvə-tərəvəz tədarükçülərinə geniş çeşiddə xidmətlər göstərir.
Kompleksin ərazisində qabaqcıl texnologiyalarla təchiz olunmuş infrastruktur zonaları - logistika mərkəzi, “Bir pəncərə” sistemi, qida təhlükəsizliyi laboratoriyası, soyuducu anbar kompleksi, ictimai iaşə obyektləri yerləşir. Bölgənin ən böyük qida təhlükəsizliyi laboratoriyasında gündəlik 24 növ təhlil və 400-dən çox sayda test aparılır.
“Bir pəncərə” sistemi kənd təsərrüfatı və digər məhsulların rəsmiləşdirilməsində və daşınmasında iştirak edən dövlət qurumlarının və özəl müəssisələrin birgə fəaliyyətini təmin edir. Ötən müddət ərzində terminalımızdan “Bir pəncərə” sistemi ilə 16 min yük maşını və 1200-ə yaxın vaqon yola salınıb. Biz sanitar-gigiyenik tələblərə riayət etməklə eyni vaxtda 65-ə yaxın vaqon yükləyə bilirik.
Aqrokompleksin ərazisində 74 kameradan ibarət böyük soyuducu anbar tikilib. Buranın tutumu 18 min tona qədərdir. Bizdə həmçinin meyvələrin çeşidlənməsi, kalibrləməsi və paletləməsi üçün iki aparat da var. Təkcə ötən il ərzində 500 tona yaxın gilas çeşidlənib.
Terminalda yük maşınlarının ox yüklərini və statistik çəkilərini ölçmək üçün tərəzilər var. Burada gündəlik 200 maşına xidmət göstərilir. Eyni zamanda yük maşını haqqında bütün məlumatlar sərhədə ötürülür ki, bu da onun dövlət sərhədindən keçmə vaxtını azaltmağa imkan verir. Müvəqqəti gömrük anbarı statusuna malik olan anbarlar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Ümumilikdə kompleksin yükaşırma qabiliyyəti ildə 500 min ton təşkil edir.
Şirkətimiz ilk dəfə olaraq “Nəqliyyat, Tranzit, Logistika” Beynəlxalq Sərgisində iştirak edir. Biz ilk növbədə özümüzü tanıtmaq, tərəfdaşlar tapmaq və müştəri bazamızı genişləndirmək istəyirik. Biz sınaq, yoxlama və sertifikatlaşdırma üzrə dünya lideri olan SGS şirkəti ilə artıq əməkdaşlıq müqaviləsi imzalamışıq. Müştərilər müvafiq keyfiyyət sertifikatı alaraq mallarını terminalımızda saxlaya və onun vasitəsilə göndərə bilərlər.
“Food City Aqrokompleks” Azərbaycan ərazisindən multimodal tranzit daşıma xidmətləri göstərdiyi üçün sərgidə logistika şirkətləri ilə məhsuldar danışıqlar aparılıb. Bu istiqamətdə əməkdaşlıq haqqında razılıq əldə olunub.
Əminliklə deyə bilərəm ki, biz növbəti sərgidə, lakin daha geniş formatda iştirak edəcəyik. Bu dəfə dəmir yolu daşımalarını təmsil edən törəmə şirkətimiz “Food City Allians” da bizə qoşulacaq.

Life of a modern Agrocomplex
Our Agrocomplex was commissioned in 2023. In order to streamline import-export procedures and transit operations, FoodCity Agrocomplex offers a wide array of services to both local and foreign producers, as well as suppliers of fruits and vegetables.
Within the complex, there are specialized infrastructure zones equipped with cutting-edge technology, including a logistics center, a "Single Window" system, a laboratory, a refrigeration and warehouse complex, and public catering facilities. The region's premier food safety laboratory conducts 24 types of analyses and over 400 tests daily.
The "Single Window" system ensures the collaborative efforts of government agencies and private enterprises in the registration and shipment of agricultural and other products. Over the past period, our terminal processed shipments of 16 thousand trucks and approximately 1,200 wagons through the “Single Window” system. We can load about 65 wagons simultaneously, ensuring compliance with sanitary and hygienic standards.
A sizable, refrigerated barn, comprising 74 chambers, has been constructed on the premises of the Agrocomplex. This facility can accommodate storage of up to 18 thousand tons of products. Additionally, there are two machines dedicated to sorting, calibrating, and palletizing fruits. In the previous year, approximately 500 tons of cherries were sorted using this equipment.
The terminal is equipped with scales for measuring axle loads and statistical weights of trucks, with 200 machines being serviced on a daily basis. At the same time, all relevant information about the trucks is transmitted to the border, aiding in reducing the time required to cross the state border. Warehouses with the designation of temporary customs storage hold significant importance. Overall, the complex boasts a cargo transshipment capacity of 500 thousand tons annually.
Our company is participating for the first time in the International Exhibition “Transport, Transit, Logistics”. Our primary objectives include increasing our visibility, finding partners, and expanding our customer base. We have recently entered into a collaboration agreement with SGS, the global leader in testing, inspection, and certification services. Clients can now store and transport their goods through our terminal with the assurance of receiving the necessary quality certification.
At the exhibition, fruitful discussions were held with logistics companies regarding our multimodal transit transportation services through Azerbaijan. Agreements for collaboration in this area were successfully reached.
I can confidently state that we are planning to participate in the next exhibition in an expanded capacity. Our subsidiary, Food city Allians, specializing in rail transportation, will also be joining us.