Qərbi Avropadan Mərkəzi Asiyaya və Qafqaza yükdaşımalar
Almaniyanın logistika şirkəti olan TLO Qərbi Avropadan Mərkəzi Asiyaya və Qafqaza qabaritsiz, iriqabaritli, ağırçəkili, yığma və layihə yüklərinin daşınmasını həyata keçirir. Böyük anbarlar Qazaxıstan və Özbəkistanda cəmləşib. Nəqliyyat vasitələrimizin 95 faizi “Orta Dəhliz” vasitəsilə Gürcüstandan, Türkiyədən və Azərbaycan ərazisindən keçir.
TLO artıq 4 ildir ki, Azərbaycan bazarında xidmət göstərsə də, biz ilk dəfədir ki, Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisində iştirak edirik. Bu tədbir sayəsində biz daha çox ziyarətçiyə özümüz haqqında məlumat verə biləcəyik. Biz həmçinin qabaritsiz və ağırçəkili yüklərin daşınması üzrə təcrübəmizi bölüşəcəyik. Müştərilərimiz bu xidmətə xüsusi maraq göstərirlər, çünki heç də hər şirkət bu cür yüklərin daşınmasını həyata keçirmir. Biz hər zaman qiymətləri müzakirə etməyə hazır olduğumuz müştərilərə yüksək xidmət və münasibət göstərərək alman keyfiyyətini satırıq.
Fikrimcə, ixtisaslaşmış sərgilərin keçirilməsi zəruridir. Onlar lazımi əlaqələr qurmağa və təkliflər əldə etməyə imkan verir. Məsələn, bu gün Dubaydan gələn ziyarətçilər bizdən Avropada ilişib qalmış yükləri çatdırmağı xahiş etdilər. Onlara kömək etməyə çalışacağıq.
Bu cür sərgilər xüsusilə gənc bazarlar üçün vacibdir. Bu ilin martında mən Astanada keçirilən forumda iştirak etdim. Forumda “Orta Dəhliz”in investisiyalar hesabına genişləndirilməsi haqqında fikir mübadiləsi aparıldı. Məsələ burasındadır ki, nəqliyyat marşrutu yükdaşımaların hazırda müşahidə olunan həcminə hazır deyildi. Bura həm dəmir yolu, həm iriqabaritli yüklər, həm də yükboşaltma qovşaqları daxildir. Bərələr ağzınacan doludur. Beləliklə, əsas yük axını istiqamətini cənuba doğru dəyişib. Hazırda magistral yollar Gürcüstan, Türkiyə və Azərbaycan ərazisindən keçir.

Cargo transportation from Western Europe to Central Asia and the Caucasus
The German logistics company TLO specializes in the transportation of oversized, large-sized, heavy, groupage, and project cargo from Western Europe to Central Asia and the Caucasus. Major warehouses are located in Kazakhstan and Uzbekistan. 95 percent of our transport routes utilize the Middle Corridor, passing through Azerbaijan, Georgia, and Türkiye.
This is our first time participating in the Caspian International Transport, Transit, and Logistics exhibition, despite TLO having served the Azerbaijani market for the past four years. This event presents a valuable opportunity for us to introduce ourselves to a wider audience. Moreover, we aim to showcase our expertise in handling oversized and heavy cargo. Our clients express particular interest in this specialized service, as it requires a level of expertise that not every company can offer. We pride ourselves on delivering German quality standards and strive to align our services and customer approach accordingly. We are always open to price discussions with our clients.
In my view, specialized exhibitions are essential as they offer a platform to establish key contacts and receive valuable business proposals. For instance, today we received visitors from Dubai who requested assistance with extracting stranded cargo from Europe. We will try our best to assist them.
Such exhibitions are crucial, particularly in emerging markets. In March of this year, I attended a forum in Astana where discussions revolved around expanding the Middle Corridor through investments. The existing transport route was ill-prepared for the current surge in cargo transportation volumes. This entails railway infrastructure, handling of oversized cargo, and the development of cargo trans-shipment hubs. The ferries have become congested, prompting a significant redirection of the primary cargo flow southwards, with transportation routes passing through Azerbaijan, Georgia, and Türkiye.