Qərbi Avropadan Mərkəzi Asiyaya və Qafqaza yükdaşımalar
Almaniyanın logistika şirkəti olan TLO Qərbi Avropadan Mərkəzi Asiyaya və Qafqaza qabaritsiz, iriqabaritli, ağırçəkili, yığma və layihə yüklərinin daşınmasını həyata keçirir. Böyük anbarlar Qazaxıstan və Özbəkistanda cəmləşib. Nəqliyyat vasitələrimizin 95 faizi “Orta Dəhliz” vasitəsilə Gürcüstandan, Türkiyədən və Azərbaycan ərazisindən keçir.
TLO artıq 4 ildir ki, Azərbaycan bazarında xidmət göstərsə də, biz ilk dəfədir ki, Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisində iştirak edirik. Bu tədbir sayəsində biz daha çox ziyarətçiyə özümüz haqqında məlumat verə biləcəyik. Biz həmçinin qabaritsiz və ağırçəkili yüklərin daşınması üzrə təcrübəmizi bölüşəcəyik. Müştərilərimiz bu xidmətə xüsusi maraq göstərirlər, çünki heç də hər şirkət bu cür yüklərin daşınmasını həyata keçirmir. Biz hər zaman qiymətləri müzakirə etməyə hazır olduğumuz müştərilərə yüksək xidmət və münasibət göstərərək alman keyfiyyətini satırıq.
Fikrimcə, ixtisaslaşmış sərgilərin keçirilməsi zəruridir. Onlar lazımi əlaqələr qurmağa və təkliflər əldə etməyə imkan verir. Məsələn, bu gün Dubaydan gələn ziyarətçilər bizdən Avropada ilişib qalmış yükləri çatdırmağı xahiş etdilər. Onlara kömək etməyə çalışacağıq.
Bu cür sərgilər xüsusilə gənc bazarlar üçün vacibdir. Bu ilin martında mən Astanada keçirilən forumda iştirak etdim. Forumda “Orta Dəhliz”in investisiyalar hesabına genişləndirilməsi haqqında fikir mübadiləsi aparıldı. Məsələ burasındadır ki, nəqliyyat marşrutu yükdaşımaların hazırda müşahidə olunan həcminə hazır deyildi. Bura həm dəmir yolu, həm iriqabaritli yüklər, həm də yükboşaltma qovşaqları daxildir. Bərələr ağzınacan doludur. Beləliklə, əsas yük axını istiqamətini cənuba doğru dəyişib. Hazırda magistral yollar Gürcüstan, Türkiyə və Azərbaycan ərazisindən keçir.

Грузоперевозки из Западной Европы в Центральную Азию и Кавказ
Немецкая логистическая компания TLO осуществляет негабаритные, крупногабаритные, тяжелые, сборные и проектные грузоперевозки из Западной Европы в Центральную Азию и Кавказ. Большие склады сосредоточены в Казахстане и Узбекистане. 95процентов нашего транспорта идет по среднему коридору через Грузию, Турцию и Азербайджан.
Мы впервые принимаем участие в Каспийской международной выставке «Транспорт, транзит и логистика», хотя компания TLO уже четвертый год предоставляет свои услуги на азербайджанском рынке. Благодаря этому мероприятию, мы сможем рассказать о себе большему числу посетителей. Также поделимся опытом в перевозке негабаритных и тяжелых грузов. В этой услуге особенно заинтересованы наши клиенты, так как не каждая компания может их представить. Мы же продаем немецкое качество, стараясь соответствовать сервису и отношением к клиентам, с которыми всегда готовы обсуждать расценки.
На мой взгляд, специализированные выставки необходимы и дают возможность обзавестись нужными контактами, предложениями. Например, сегодня у нас были посетители из Дубая, которые просили вывезти застрявший груз из Европы. Постараемся помочь.
Такие выставки особенно важны для молодых рынков. В марте этого года я был на форуме в Астане, где говорили о расширении среднего коридора за счет инвестиций. Дело в том, что транспортный маршрут не был готов к тому объему грузоперевозок, который мы наблюдаем сейчас. Это и железнодорожные, и габаритные грузы, и хабы для перевалки грузов. Паромы переполнены до основания. Таким образом, основной грузопоток сдвинулся на юг, и магистрали пролегли через Грузию, Турцию и Азербайджан.