“Sərgidə tərəfdaşlarımızın iştirak etməsi sevindirici haldır”
“Alliance Logistics” “Alliance Food City”, “Alliancelogistics” və “Alliance multimodal” kimi bir neçə logistika şirkətindən ibarətdir.
“Alliance Food City” şirkəti Azərbaycandan Rusiyanın Selyatino kəndinə kənd təsərrüfatı məhsulları ixrac edir və bu ərazidən ölkəmizə süd məhsulları idxal edir.
2018-ci ildə əsası qoyulmuş “Alliance Logistics” şirkəti Azərbaycan üzərindən Avropaya, Asiyaya və MDB ölkələrinə yüklərin daşınması üçün qabaqcıl logistika xidmətləri göstərir. Şirkət indiyədək 50 milyon tondan çox yük daşınmasını həyata keçirib ki, bunun da təxminən 15 milyon tonu tranzit yükləridir.
Törəmə şirkət olan “Alliance Multimodal” multimodal əsasda yüklərin daşınması ilə məşğuldur. Şirkət əsasən Çindən Azərbaycana, Gürcüstana, Türkiyəyə və Avropaya daşımalar həyata keçirir. Bu məqsədlə bir neçə növ marşrutdan - dəmir yolu, dəniz və avtomobil yolundan istifadə olunur. Hazırda hava nəqliyyatı ilə daşımaların təşkili üzərində iş aparılır.
Biz beşinci ildir ki, Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisində iştirak edirik. Nəqliyyat qovşağı kimi Azərbaycanın infrastrukturu elə bir zirvəyə çatıb ki, biz indi həcm və sürət ilə müştəriləri cəlb etməyə çalışırıq. Məsələn, əgər əvvəllər Gürcüstandan Azərbaycana yüklərin daşınması 5 gün çəkirdisə, bu gün biz vaxtı 3 günə endirməyə nail olmuşuq. Bir sözlə, məqsədimiz keyfiyyətli xidmət göstərməklə yanaşı, respublikada tranzit dövriyyəsini artırmaqdır.
Şirkətimizin fəaliyyətinin əsasını Azərbaycanın inkişafı təşkil etməlidir. Hələ 2015-ci ildə ölkə prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanın tranzit ölkəyə çevrilməli olduğunu demişdi. Bundan sonra demək olar ki, bütün şirkətlərin strategiyası dövlət başçısının irəli sürdüyü prinsiplərə və qaydalara riayət etməkdən ibarət olub.
Şadam ki, bizim tərəfdaşlarımız - Azərbaycan Dəmir Yolları, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi sərgidə iştirak edir. Bu tədbir sayəsində biz bu şirkətlərin nümayəndələri ilə görüşdük, çünki il ərzində təəssüf ki, ancaq rəsmi məktublar vasitəsilə əlaqə saxlaya bilirik. Bundan əlavə, ixtisaslaşmış sərgilərdə potensial müştəri ola biləcək ziyarətçilərlə ünsiyyət qurmaq imkanı var.
Vaqif Xammedov, ALLIANCE LOGISTICS şirkətində Konteyner və Multimodal Daşımaların Təşkili və Risklərin Təhlili Şöbəsinin müdiri

Радует, что на выставке участвуют наши партнеры
Alliance food city экспортирует сельхозпродукцию из Азербайджана в поселок Селятино (Россия) и импортирует молочную продукцию из данной местности в нашу страну.
В 2018 году была создана компания Alliance logistics, предоставляющая передовые логистические услуги по перевозке грузов в Европу, Азию и страны СНГ через Азербайджан. На сегодняшний день она транспортировала более 50 млн тонн груза, до 15 млн тонн из которого относится к транзиту.
Дочерняя компания Alliance multimodal занимается перевозкой сборных грузов на мультимодальной основе. В основном, транспортировка осуществляется из Китая в Азербайджан, Грузию, Турцию и Европу. При этом используются несколько видов маршрутов – железнодорожный, морской и автомобильный. На стадии разработки авиаперевозка.
На Каспийской международной выставке «Транспорт, транзит и логистика» участвуем уже пятый год. Инфраструктура Азербайджана, как транспортного хаба, достигла такого пика, что сейчас мы стараемся привлекать клиентов объемом и скоростью. К примеру, если раньше из Грузии в Азербайджан перевозка груза занимала пять дней, то сегодня мы сократили время до трех дней. То есть, наша цель – увеличить транзитный оборот в республике, предоставляя при этом качественный сервис.
Основой деятельности нашей компании нужно назвать развитие Азербайджана. Недаром, в 2015 году президент страны Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан должен стать транзитной страной. После этого, стратегией практически всех компаний стало соблюдение принципов и правил, выдвинутых главой государства.
Радует, что на выставке участвуют наши партнеры – «Азербайджанские железные дороги», «Бакинский международный морской торговый порт» и «Азербайджанское Каспийское морское пароходство». Благодаря этому мероприятию мы встретились с представителями этих компаний, так как в течение года, к сожалению, контактируем только посредством официальных писем. Кроме того, на специализированных выставках есть возможность пообщаться с посетителями, которые могут быть потенциальными клиентами.
Вагиф Хаммедов, начальник отдела организации контейнерных и мультимодальных перевозок и анализа рисков, ALLIANCE LOGISTICS