“Sərgidə tərəfdaşlarımızın iştirak etməsi sevindirici haldır”
“Alliance Logistics” “Alliance Food City”, “Alliancelogistics” və “Alliance multimodal” kimi bir neçə logistika şirkətindən ibarətdir.
“Alliance Food City” şirkəti Azərbaycandan Rusiyanın Selyatino kəndinə kənd təsərrüfatı məhsulları ixrac edir və bu ərazidən ölkəmizə süd məhsulları idxal edir.
2018-ci ildə əsası qoyulmuş “Alliance Logistics” şirkəti Azərbaycan üzərindən Avropaya, Asiyaya və MDB ölkələrinə yüklərin daşınması üçün qabaqcıl logistika xidmətləri göstərir. Şirkət indiyədək 50 milyon tondan çox yük daşınmasını həyata keçirib ki, bunun da təxminən 15 milyon tonu tranzit yükləridir.
Törəmə şirkət olan “Alliance Multimodal” multimodal əsasda yüklərin daşınması ilə məşğuldur. Şirkət əsasən Çindən Azərbaycana, Gürcüstana, Türkiyəyə və Avropaya daşımalar həyata keçirir. Bu məqsədlə bir neçə növ marşrutdan - dəmir yolu, dəniz və avtomobil yolundan istifadə olunur. Hazırda hava nəqliyyatı ilə daşımaların təşkili üzərində iş aparılır.
Biz beşinci ildir ki, Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisində iştirak edirik. Nəqliyyat qovşağı kimi Azərbaycanın infrastrukturu elə bir zirvəyə çatıb ki, biz indi həcm və sürət ilə müştəriləri cəlb etməyə çalışırıq. Məsələn, əgər əvvəllər Gürcüstandan Azərbaycana yüklərin daşınması 5 gün çəkirdisə, bu gün biz vaxtı 3 günə endirməyə nail olmuşuq. Bir sözlə, məqsədimiz keyfiyyətli xidmət göstərməklə yanaşı, respublikada tranzit dövriyyəsini artırmaqdır.
Şirkətimizin fəaliyyətinin əsasını Azərbaycanın inkişafı təşkil etməlidir. Hələ 2015-ci ildə ölkə prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanın tranzit ölkəyə çevrilməli olduğunu demişdi. Bundan sonra demək olar ki, bütün şirkətlərin strategiyası dövlət başçısının irəli sürdüyü prinsiplərə və qaydalara riayət etməkdən ibarət olub.
Şadam ki, bizim tərəfdaşlarımız - Azərbaycan Dəmir Yolları, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi sərgidə iştirak edir. Bu tədbir sayəsində biz bu şirkətlərin nümayəndələri ilə görüşdük, çünki il ərzində təəssüf ki, ancaq rəsmi məktublar vasitəsilə əlaqə saxlaya bilirik. Bundan əlavə, ixtisaslaşmış sərgilərdə potensial müştəri ola biləcək ziyarətçilərlə ünsiyyət qurmaq imkanı var.
Vaqif Xammedov, ALLIANCE LOGISTICS şirkətində Konteyner və Multimodal Daşımaların Təşkili və Risklərin Təhlili Şöbəsinin müdiri

We are pleased to see our partners participating in the exhibition
Alliance food city exports agricultural products from Azerbaijan to the settlement of Selyatino (Russia) and imports dairy products from this area to our country.
Alliance logistics was established in 2018 providing advanced logistics services for the transportation of goods to Europe, Asia and the CIS countries through Azerbaijan. To date, it has transported more than 50 million tons of cargo, up to 15 million tons of which are in transit.
A subsidiary company Alliance multimodal is engaged in the transportation of combined cargoes on a multimodal basis. Transportation is mainly carried out from China to Azerbaijan, Georgia, Turkey and Europe. For this purpose, several types of routes are used – railway, marine and automobile. Air transportation is at the development stage.
We have been participating in the Caspian International Exhibition "Transport, Transit and Logistics" for the fifth year. The infrastructure of Azerbaijan, as a transport hub, has reached such a peak that now we are trying to attract customers with volume and speed. For example, if earlier cargo transportation from Georgia to Azerbaijan took five days, today we have reduced this time to three days. That is, our goal is to increase transit turnover in the republic, while providing high–quality service.
The basis of our company's activity should be called the development of Azerbaijan. It is not without reason that in 2015, the country’s President Ilham Aliyev stated that Azerbaijan should become a transit country. After that, the strategy of almost all companies became to comply with the principles and rules put forward by the head of state.
We are pleased to see our partners participating in the exhibition – Azerbaijan Railways, Baku International Commercial Seaport and Azerbaijan Caspian Shipping Company. Thanks to this event, we met with representatives of these companies, as during the year, unfortunately, we only contact through official letters. In addition, at specialized exhibitions there is an opportunity to communicate with visitors who may be potential customers.
Vagif Ahmedov, Head of the Department of Container and Multimodal Transportation and Risk Analysis, ALLIANCE LOGISTICS