Sərgi hər zaman bizim üçün əhəmiyyətli və məhsuldar olub
Elşad Namazov -  Abşeron Logistika Mərkəzi-nin Marketinq və Kommunikasiya Əlaqələri Departamentinin müdiri.
Abşeron Logistika Mərkəzi 2018-ci ilin avqustun 13-də açılıb. Açılış mərasimində cənab Prezident İlham Əliyev də iştirak edib. Mərkəz 65 haktar ərazidən ibarətdir. Quru liman hesab olunur, ərazi gömrüklü ərazidir. Burada bütün növ logistik xidmətlər göstərilir: beynəlxalq daşımalar, daxili daşımalar, ambar xidmətləri. Bütün xidmətlərimiz vahid pəncərə sistemi ilə tətbiq olunur.
Hər il sərgilərdə iştirak edirik. Baxmayaraq ki,  əsasən logistika sektorunda fəaliyyət göstəririk, keçən ilki sərgidən sonra yeni layihələrimiz olub. Bizim ərazidə Yeni Biznes Park layihəsini istifadəyə vermişik. Bu ilk olaraq Özəl Sənayə Məhəlləsidir. 20 hektarlıq ərazidə inşa olunub və artıq bir rezidentimiz də var. Növbəti rezidentlərin də cəlb olunması istiqamətində işlər gedir. Bu Özəl Sənayə Məhəlləsinin üstünlükləri ondan ibarətdir ki, orada istehsal və emal şirkətlər yerləşirlər. Onlar üçün infrastrukturu biz yaradırıq onlar isə avadanlıqlarını ora gətirib istehsala başlayırlar. İdxal, ixrac əməliyyatları onlar üçün daha rahat olur. Çünki nəqliyyat xərcləri etmədən öz  mallarını  birbaşa logistik mərkəzindən  xaricə göndərə bilirlər. Əlavə olaraq Dövlət tərəfindən onlara vergi ilə güzəştlər tətbiq olunur. Buna böyük maraq var. Bu Biznes Park layihəsi artıq fəaliyyətə başlayıb.
Abşeron Logistika Mərkəzi demək olar ki, Qafqaz regionu üzrə ən iri,quru limanlarında biridir, bu baxımından da  bu cür sərgidə bizim üçün iştirak etmək çox önəmlidir. Biz ölkəmizin də iqtisadiyyatına töhvə verən şirkətlərdən biriyik. Logistikaya maraq artır. Bildiyiniz kimi Orta dəxlizlə gələn yüklərin böyük hissəsi bizim Mərkəzə gəlir. “Bir kəmər – bir yol” layihəsində də Siyandan gələn ilk qatar bizim mərkəzə gəlib. İlk ixrac da Qazaxstan üzərindən Çinə bizim Mərkəzdən yola salınıb. Cənab prezident onlayn qoşularaq bu prosesi şəxsən izləyib. Məhz buna görə də biz Orta Dəxliz vasitəsilə  və ordan gələn yüklərin tranzit vasitəsilə Avropa ölkələrinə göndərilməsində  çox maraqlıyıq.
Sərgi hər zaman bizim üçün əhəmiyyətli və məhsuldar olub. Artıq birinci gün bura gələn çin şirkətləri ilə və digər ölkələrin nümayəndələri ilə çox sıx görüşlər keçirilib və danışıqlar aparılıb. Sərgidən sözsüz ki yeni əməkdaşlıqlar gözləyirik. Bu bizim üçün çox önəmlidir.

The exhibition has always been important and productive for us
The Absheron Logistics Center was inaugurated on August 13, 2018. The opening ceremony was attended by President Ilham Aliyev. The Center covers an area of 65 hectares. It is considered a dry port and operates as a customs-controlled zone. We provide a full range of logistics services here, including international transportation, domestic transportation, and warehousing services. All our services are delivered through a one-stop-shop system.
We participate in exhibitions every year. Although our primary focus is the logistics sector, last year’s exhibition led to new projects for us. We launched the New Business Park project within our territory. This is the first Private Industrial District in the country. It has been built on a 20-hectare site and already has its first resident company. Work is underway to attract additional residents.
The advantages of this Private Industrial District are significant. Manufacturing and processing companies are located there. We provide the necessary infrastructure, while the companies bring in their equipment and begin production. Import and export operations become much more convenient for them, as they can ship their goods directly from the logistics center abroad without incurring additional transportation costs. Furthermore, the government provides tax incentives to these companies. There is considerable interest in the project, and the Business Park is already operational.
The Absheron Logistics Center is one of the largest dry ports in the Caucasus region, which makes participation in exhibitions of this kind especially important for us. We are also among the companies contributing to the country’s economy. Interest in logistics is growing. As you know, a significant share of cargo transported via the Middle Corridor arrives at our Center.
Within the framework of the “One Belt, One Road” initiative, the first train arriving from Xi’an came to our Center. Likewise, the first export shipment to China via Kazakhstan was dispatched from our Center. The President personally monitored this process by joining online. For this reason, we are highly interested in the
Middle Corridor and in facilitating the transit of cargo through this route to European countries.
The exhibition has always been important and productive for us. Already on the first day, we held numerous meetings and negotiations with Chinese companies and representatives from other countries. We certainly expect new partnerships to emerge from the exhibition. This is extremely important for us.