TransLogistica Caspian: Azərbaycan — Avrasiyanın nəqliyyat-logistika mərkəzi
1 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 23-cü Xəzər Beynəlxalq “Nəqliyyat, Tranzit və Logistika” sərgisi — TransLogistica Caspian öz işinə başlayıb. Tədbir 31-ci “Xəzər Neft və Qaz” Beynəlxalq sərgisi — Caspian Oil and Gas, 14-cü Xəzər Beynəlxalq “Təmiz Enerji” sərgisi — Caspian Power və 31-ci Bakı Enerji Forumunu bir araya gətirən Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilir.
Azərbaycanın bu sahədə artan strateji rolu beynəlxalq səviyyədə də öz təsdiqini tapır. Belə ki, BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının 82-ci sessiyasının iştirakçılarına müraciətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ölkəmizin əsas daşımalar qovşağı kimi rolunun getdikcə gücləndiyini xüsusi vurğulayıb. Məhz bu kontekstdə nəqliyyat və logistika sahəsində keçirilən beynəlxalq ixtisaslaşmış sərgilərin əhəmiyyəti daha da artır.
“TransLogistica Caspian” sərgisi müasir nəqliyyat həllərinin təqdim olunduğu, sənaye nümayəndələri arasında əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirildiyi və logistika sahəsində aktual məsələlərin müzakirə edildiyi nüfuzlu beynəlxalq platformadır. Tədbir Avrasiya məkanının nəqliyyat və logistika sahəsi üzrə peşəkarlarını bir araya gətirən ən önəmli beynəlxalq görüş məkanı kimi çıxış edir.
Sərgiyə “TRACECA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi, Azərbaycan Gömrük Təmsilçiliyi və Logistika Şirkətləri Assosiasiyası (AGTL) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstək göstərilir. Bu ilki sərgidə Azərbaycanla yanaşı Belarus, Qazaxıstan, Çin, Gürcüstan, Türkiyə, Rusiya Federasiyası, Litva və Lüksemburqdan olan şirkətlər iştirak edirlər.
Yükdaşıma və logistika xidmətləri sektoru “Abşeron Logistika Mərkəzi”, Azərbaycan Gömrük Təmsilçiliyi və Logistika Şirkətləri Assosiasiyası, “Aznur Logistics”, “GLT Transport”, “Heritus Logistics”, “Sara Logistics”, “Yüktaksisi.az MMC”, Çindən “CHANGSHA TRANSASIA TRANSPORT INTERNATIONAL LOGISTICS CO., LTD” və digər şirkətlər tərəfindən təmsil olunur. Sərgidə həmçinin dünya miqyasında nəqliyyat və logistika sahəsinin lider şirkətlərindən biri olan “Mediterranean Shipping Company” (MSC) də iştirak edir. Bununla yanaşı, Belarus Respublikasının Nəqliyyat və Kommunikasiya Nazirliyi və Belarus Dəmir Yolları da tədbirdə iştirak edir.
Sərgi çərçivəsində dövlət və özəl sektor arasında formalaşan əməkdaşlıq nəqliyyat və logistika sahəsində innovativ yanaşmaların tətbiqinə, infrastrukturun inkişafına və sektorun davamlı böyüməsinə mühüm töhfə verir. Bu qarşılıqlı fəaliyyət regional inteqrasiyanın gücləndirilməsi və iqtisadi inkişaf baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Sərgi çərçivəsində geniş işgüzar proqram təşkil olunur, yerli və xarici şirkətlərin iştirakı ilə “B2B” və “B2G” formatlı görüşlər, tematik tədbirlər və sənaye üzrə müzakirələr keçirilir.
3 iyun 2026-cı il tarixində “TransLogistica Caspian” beynəlxalq sərgisi çərçivəsində “Radisson Hotel Baku”da 2-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Forumu keçiriləcək. “TransLogistica Caspian Forum” beynəlxalq daşımalar, tranzit marşrutları və logistika həlləri ilə bağlı aktual məsələlərin müzakirə olunduğu peşəkar platforma rolunu oynayır.
“TransLogistica Caspian” sərgisinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “CEM FZ LLC” şirkətləridir.

TransLogistica Caspian: Азербайджан — транспортно-логистический центр Евразии
1 июня в Баку Экспо Центре начала работу 23-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» — TransLogistica Caspian. Мероприятие приурочено к Бакинской Энергетической Неделе Baku Energy Week, объединившей 31-ю Международную выставку "Нефть и Газ Каспия" Caspian Oil and Gas, 14-ю Каспийскую Международную выставку «Чистая Энергетика» Caspian Power и 31-й Бакинский Энергетический Форум.
Растущая стратегическая роль Азербайджана, как транспортно-логистического центра Евразии, получает признание на международном уровне. Так, в обращении к участникам 82-й сессии Экономической и социальной комиссии Организации Объединённых Наций для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев особо подчеркнул, что роль
Азербайджана как ключевого транспортного узла продолжает усиливаться. В этом контексте возрастает значимость международных специализированных выставок, проводимых в сфере транспорта и логистики. TransLogistica Caspian является авторитетной международной платформой, на которой представлены современные транспортные решения, расширяются возможности сотрудничества между представителями отрасли и обсуждаются актуальные вопросы логистической сферы. Выставка проводится при поддержке Постоянного Секретариата Межправительственной Комиссии ТРАСЕКА, Ассоциации Таможенных Представительств и Логистических Компаний Азербайджана (AGTL) и Ассоциации Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).
В выставке 2026 года принимают участие компании из Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Китая, Грузии, Турции, Российской Федерации, Литвы и Люксембурга. Сектор грузоперевозок и логистических услуг представлен компаниями «Логистический Центр Абшерон», Ассоциацией Таможенных Представительств и Логистических Компаний Азербайджана (AGTL), «Aznur Logistics», «GLT Transport», «Heritus Logistics», «Sara Logistics», ООО «Yuktaksisi.az», китайской компанией «Changsha Transasia Transport International Logistics Co., Ltd» и другими участниками.
Среди участников одна из ведущих мировых компаний в сфере транспорта и логистики — «Mediterranean Shipping Company» (MSC). Сотрудничество между государственным и частным секторами, формирующееся в рамках выставки, вносит значительный вклад во внедрение инновационных подходов в сфере транспорта и логистики, развитие инфраструктуры и устойчивый рост отрасли. Такое взаимодействие имеет особое значение для укрепления региональной интеграции и экономического развития.
В рамках выставки организована насыщенная деловая программа, включающая встречи в форматах «B2B» и «B2G» с участием местных и зарубежных компаний, тематические мероприятия и отраслевые дискуссии.
3 июня 2026 года в рамках международной выставки «TransLogistica Caspian» в отеле Radisson Hotel Baku состоится 2-й Каспийский Международный Форум «Транспорт, Транзит и Логистика». Форум выступит в качестве профессиональной платформы для обсуждения актуальных вопросов, связанных с международными перевозками, транзитными маршрутами и логистическими решениями.
Организаторами мероприятия являются компании «Caspian Event Organisers» совместно с «ICA Events» и «CEM FZ LLC» в качестве международных партнёров.