Translogistica Caspian: nəqliyyat sektorunun əsas istiqamətləri
İyunun 4-də Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi ilə paralel keçirilən 21-ci Xəzər Beynəlxalq “Nəqliyyat, tranzit və logistika” Translogistica Caspian sərgisinin açılışı olub. Ənənəvi “TransLogistica Caspian” sərgisi uzun illərdir ki, əsas diqqəti nəqliyyat və logistika sektorunun istiqamətlərinə yönəldir və ölkənin nəqliyyat qovşağı kimi mühüm rolunu bir daha vurğulayır.
Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində Böyük Britaniyanın “Ica Group” şirkətinin müşaviri Stiven Murtay tədbir iştirakçılarına təşkilatçıların adından müraciət edib. Cənab Murtay 30 il əvvəl məşhur “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ilə əsası qoyulan “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin tarixinə ekskursiya edib. Onun sözlərinə görə, enerji sektorunun bu əsas forumunun təməli məhz sözügedən əlamətdar hadisə ilə qoyulub. Cənab Murtay Azərbaycanın böyük beynəlxalq tədbirlərin təşkilində rolunu vurğulayıb və bunun ölkə rəhbərliyinin proqressiv siyasətinin və dünya miqyasında Azərbaycana artan hörmətin sübutu olduğunu qeyd edib. Sonda məruzəçi dəyərli tərəfdaşlığa verdiyi dəstəyə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Qonaqlar və sərgi iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin açılış nitqini böyük maraqlı dinləyiblər. Azərbaycan Prezidenti çıxışında respublikanın neft tarixində yeni dövrün əsasını qoyan məşhur “Əsrin müqaviləsi”nin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Məhz bu tarixi sənəd Azərbaycanın enerji strategiyasının əsas tendensiyasını müəyyən edən fundamental amilə çevrilib. Həmin vaxtdan artıq 30 il keçib. Ölkəmiz uzun illər ərazimizin bir hissəsinin separatçılar tərəfindən işğalı və çoxlu sayda məcburi köçkünün olması fonunda müstəqilliyinin fəal şəkildə bərpası şəraitində inkişaf edib.
Neft hasilatının qlobal miqyasda inkişafı Azərbaycana əhəmiyyətli investisiyalar cəlb edib, iqtisadi inkişafa və sosial siyasətə müsbət təsir göstərib. Dünyanın böyük dövlətlərinin ölkəmizə diqqəti ildən-ilə daha da artır.
2024-cü ildə Bakı Enerji Həftəsi daha bir əlamətdar hadisə ilə üst-üstə düşür. Belə ki, bu il Azərbaycanda dövlət səviyyəsində “Yaşıl Dünya üçün Həmrəylik İli” elan edilib.
Türkiyə Respublikasının enerji və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar qardaş ölkələr olan Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələrin bütün sahələrdə sarsılmaz olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, “Əsrin müqaviləsi”nin ənənələri Xəzər regionunda və Avropada enerji təhlükəsizliyi uğrunda mübarizənin səmərəliliyinə mühüm töhfə verib. Cənab nazir regional layihələrin, xüsusən də nəqliyyat marşrutlarının aktiv inkişafının vacibliyini də vurğulayıb.
COP28-in prezidenti, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabir enerji dünyasının məşhur simalarını bir araya gətirən bu tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib. Avrasiyanın enerji təhlükəsizliyi uğrunda mübarizədə Azərbaycanın ciddi uğurlarını nəzərə çatdıran COP28-in prezidenti müasir reallıqlara uyğun olaraq neft hasilatı problemlərinin həlli və beynəlxalq peşəkar əlaqələrin inkişafı baxımından çoxtərəfli səylərin vacibliyini vurğulayıb.
ABŞ Dövlət Departamentinin Enerji Resursları Bürosunun çoxtərəfli enerji diplomatiyası üzrə baş müşaviri Harri Kemian çıxışı zamanı ABŞ-Azərbaycan əməkdaşlığının perspektivlərini qeyd edib. Dövlət Departamentinin nümayəndəsi Azərbaycanda həyata keçirilən layihələrin inkişaf effektini, həmçinin
Azərbaycanın iqtisadiyyat və “yaşıl ekologiya” sahəsində əsas qlobal təşəbbüsləri təşviq etmək bacarığını vurğulayan ABŞ Prezidenti Cozef Baydenin Bakı Enerji Həftəsinin iştirakçılarına ünvanlanmış müraciətini oxuyub. O qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan öz enerji tarixində yeni səhifə açır. Harri Kemianın sözlərinə görə, ekoloji cəhətdən təmiz enerji ilə bağlı bu yeni səhifə bütün regionun rifahına töhfəsini verəcək.
Avropa Komissiyasının Enerji üzrə Baş Direktorluğunun Enerji Platforması üzrə İşçi Qrupunun direktoru Kristina Lobillo Azərbaycan ilə Avropanın iqtisadi təşkilatları və nümayəndəlikləri arasında strateji tərəfdaşlığın səmərəliliyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, qarşıya əsas məqsəd kimi qoyulan Azərbaycan qazının Avropaya nəqlinə nail olmaq istiqamətində çoxlu işlər görülüb. Kristina Lobillo, eyni zamanda, Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələri və atmosferə zərərli emissiyaların azaldılması baxımından layiqli təşəbbüslərini diqqətə çatdırıb.
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays Prezident İlham Əliyevin neft hasilatı tarixində müstəsna rolunu vurğulayıb. Cənab Haysam Əl-Qays zəngin faydalı qazıntı mənbələrinə malik ölkələrin əhəmiyyətini və iqtisadi səmərəliliyini qeyd edib. Bu dövlətlərin qlobal sabitliyin təmin edilməsində oynadığı rolu layiqincə qiymətləndirmək lazımdır. Çünki resurslar dünyaya xidmət edir, bütün bəşəriyyətin rifahına yönəlib. Şübhəsiz ki, OPEK enerji resurslarının hasilatının inkişafı baxımından Azərbaycanın işləyib hazırladığı iqtisadi layihələri və təşəbbüsləri dəstəkləyir.
Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) baş direktoru Françesko La Kamera insan sağlamlığı və iqlim baxımından təhlükəsiz sabaha yönəlmiş beynəlxalq layihələrdə əməkdaşlığın zəruriliyini qeyd edib. Bu baxımdan bərpa olunan enerji mənbələrinin tətbiqi və təşviqi böyük əhəmiyyət kəsb edir. Enerji təhlükəsizliyi problemlərinin həllinə ciddi yanaşma qloballaşmanın vahid ideyası və prinsipləri ilə birləşən regionların çoxvektorlu fəaliyyətini tələb edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabirin iştirakı ilə keçirilən Neftçala, Biləsuvar və Abşeron-Qaradağ rayonlarında günəş elektrik stansiyalarının rəmzi təməlqoyma mərasimindən sonra sərgi pavilyonlarına VIP tur baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycan, Almaniya, Qazaxıstan, Latviya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Rusiya Federasiyası, Amerika Birləşmiş Ştatları, Türkiyə, Ukrayna, Fransa və İsveçrədən şirkətlər iştirak edir. Uğurla təşkil olunmuş sərgiyə marağın artması ilə bu il iştirakçı ölkələrin sırasına Almaniya, Latviya və Amerika Birləşmiş Ştatları da daxildir.
Sərgi həm Azərbaycanın, həm də region ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturlarını təmsil edən rəhbər və mütəxəssislərlə görüşmək, eləcə də nəqliyyat texnologiyalarının ən son nümunələrini nümayiş etdirmək, perspektiv dövlət infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq, yeni əməkdaşlıqlara imza atmaq, yeni şirkətlərin fəaliyyəti ilə tanış olmaq, potensial müştərilərə çıxış əldə etmək və digər çoxsaylı unikal imkanlar yaradır.
Sərgi çərçivəsində faydalı işgüzar proqram təşkil ediləcək, yerli və xarici şirkətlərin iştirakı ilə “B2B” və “B2G” formatlı görüşlər, müxtəlif tematik tədbirlər və müzakirələr baş tutacaqdır. Tədbir zamanı "Sürətli və təhlükəsiz logistikada rəqəmsal gömrük dəstək mexanizmləri", “İrəliyə doğru yol açmaq: eko-avtomobilin gələcəyi və Azərbaycanda elektromobillərin artan
populyarlığı”, “Radioaktiv maddələrin nəqli zamanı radiasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi”, “Orta Dəhliz: perspektivlər və çağırışlar” və s. mövzularda panel diskussiyaları keçiriləcəkdir.
“TransLogistica Caspian” sərgisi nəqliyyat sektorunun bir çox sahələrini birləşdirən səmərəli platformadır. Ənənəvi olaraq bu ilki tədbirdə də aviasiya, dəmiryol infrastukturu, dənizçilik sənayesi, kommersiya nəqliyyatı və nəqliyyat-logistika xidmətləri kimi nəqliyyat sektorlarının əsas istiqamətləri müzakirə olunacaq. Bununla yanaşı, sərgi bir sıra yeni istiqamətləri əhatə edəcəkdir. Logistika proseslərinin optimallaşdırılması, orta və böyük biznes üçün proqram təminatının hazırlanması və İT həllərin tətbiqi, eləcə də təchizat zəncirinin idarə edilməsi proseslərinin avtomatlaşdırılması üçün proqram təminatının hazırlanması kimi mövzular, şübhəsiz, yeni və faydalı müzakirələrə yol açacaqdır.
“TransLogistica Caspian” sərgisinə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), “TRACECA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstək göstərilir. Sərginin qızıl sponsoru qismində “Railgo” şirkəti çıxış edir.
Tədbirin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “CEM FZ LLC” şirkətləridir.

Translogistica Caspian: основные направления транспортной сферы
4 июня в Баку Экспо Центре состоялось открытие 21-ой Каспийской Международной Выставки «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian, которая проходит параллельно с Бакинской Энергетической Неделей.
Традиционная выставка TransLogistica Caspian уже много лет фокусируется на основных направлениях транспортно-логистического сектора и еще раз подчеркивает существенную роль страны как транспортного узла.
На церемонии торжественного открытия Бакинской Энергетической Недели с приветствием от организаторов к участникам обратился Стивен Муртай, советник Ica Group, Великобритания. Г-н Муртай обратился к истории выставки «Нефть и газ Каспия», которая 30 лет назад начиналась с подписания знаменитого «Контракта века». По словам спикера, это примечательное событие открыло дорогу ключевому форуму в сфере энергетики. Г-н Муртай подчеркнул роль Азербайджана в организации крупных международных мероприятий, что является свидетельством прогрессивной политики руководства и растущего уважения к Азербайджану на мировой арене. В заключение докладчик выразил благодарность Президенту Алиеву за поддержку ценного партнерства.
С большим вниманием гости и участники выставки выслушали вступительную речь Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. В своей речи президент Азербайджана подчеркнул важное значение знаменитого «Контракта века», положившего начало новой эпохе в нефтяной истории республики
Этот исторический документ стал основополагающим фактором, определившим основную тенденцию энергетической стратегии Азербайджана. С тех пор прошло тридцать лет. Многие годы страна развивалась в условиях активного восстановления независимости на фоне оккупации сепаратистами значительной части нашей территории, наличии огромного числа беженцев.
Развитие нефтедобычи в мировых масштабах привлекло значительные инвестиции в Азербайджан, положительно сказалось на развитии экономики, социальной политике. С каждым годом возрастает внимание мировых держав к нашей стране.
В 2024 году Бакинская Энергетическая Неделя совпадает с еще одним значимым событием. Нынешний год на государственном уровне объявлен «Годом солидарности во имя зеленого мира».
Министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Алпарслан Байрактар отметил неразрывность братских Азербайджано-Турецких связей во всех областях. По словам докладчика, достойные традиции «Контракта века» послужили эффективности борьбы за энергетическую безопасность Прикаспийского региона и Европы. Г-н министр подчеркнул также значение активного развития региональных проектов, в частности, транспортных магистралей.
Президент CОР28, министр промышленности и передовых технологий Объединенных Арабских Эмиратов доктор Султан Ахмед аль-Джабер подчеркнул значение данного мероприятия, собравшего известных деятелей мира энергетики. Отметив серьезные успехи Азербайджана в борьбе за энергетическую безопасность Евразии, президент CОР28 указал на важность многосторонних усилий в плане решения задач нефтедобычи и развития международных профессиональных связей, обусловленных современными реалиями.
Старший советник Государственного департамента США по многосторонней энергетической дипломатии Гарри Кеймиан в своем выступлении отметил перспективы сотрудничества США с Азербайджаном и процитировал письмо президента Байдена,
который отмечает эффект развития азербайджанских проектов и умение продвигать ключевые глобальные инициативы в области экономики и «зеленой экологии». Сегодня Азербайджан открывает новую главу своей энергетической истории – экологически чистой энергетики, связанной с благополучием всего региона, отметил докладчик.
Директор целевой группы энергетической платформы в Генеральном директорате по энергетике Европейской комиссии Кристина Лобилло отметила безусловную эффективность стратегического партнерства Азербайджана с европейскими экономическими организациями и представительствами. Большая работа проведена в достижении общей цели – поставки Азербайджанского газа в Европу. При этом выступающая подчеркнула достойные инициативы Азербайджана в плане возобновляемых источников энергии и уменьшения вредных выбросов в атмосферу.
Генеральный секретарь ОПЕК Хайтам Аль-Гайс, подчеркнул незаурядную роль президента Ильхама Алиева в истории нефтедобычи. Г-н Хайтам Аль-Гайс отметил значение и экономическую эффективность стран, обладающих богатыми источниками полезных ископаемых. Участие этих государств в поддержании мировой стабильности трудно переоценить. Поскольку в большинстве ресурсы служат всему миру, направлены на благо всего человечества. Безусловно, ОПЕК поддерживает экономические проекты и разработанные инициативы Азербайджана в плане развития добычи энергоресурсов.
Генеральный директор Международного агентства по возобновляемым источникам энергии (IRENA) Франческо Ла Камера отметил необходимость совместной работы в международных проектах, направленных на здоровье человечества и климатически безопасный завтрашний день. В этой связи огромное значение имеет внедрение и стимулирование возобновляемых источников энергии. Серьезный подход к решению проблем энергетической безопасности требует многовекторной работы регионов, объединенных общей идеей и принципами глобализации.
После символической церемонии закладки фундамента солнечных электростанций в Нефтчалинском, Биласуварском и Абшерон-Гарадагском районах, в которой приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и министр промышленности и передовых технологий Объединенных Арабских Эмиратов доктор Султан Ахмед аль-Джабер состоялся VIP-тур по выставочным павильонам.
В мероприятии участвуют компании из Азербайджана, Германии, Казахстана, Латвии, Объединенных Арабских Эмиратов, Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Турции, Украины, Франции и Швейцарии. C ростом интереса к успешно организованной выставке в число стран-участниц в этом году вошли Германия, Латвия и Соединенные Штаты Америки.
Выставка предоставляет возможность встретиться с руководителями и экспертами, представляющими государственные транспортные структуры Азербайджана и стран региона. Также продемонстрировать новейшие образцы транспортных технологий, ознакомиться с перспективными инфраструктурными проектами, заключить выгодные договора, получить доступ к потенциальным клиентам.
В рамках выставки организована продуктивная деловая программа, встречи формата «В2В» и «В2G», различные тематические мероприятия и дискуссии с участием местных и зарубежных компаний. Мероприятие предусматривает панельные дискуссии на темы: «Цифровые таможенные механизмы поддержки в быстрой и безопасной логистике», «Прокладывая путь вперед: Будущее с экомобилями и возрастающая популярность электромобилей в Азербайджане», «Обеспечение радиационной безопасности при транспортировке радиоактивных веществ», «Перспективы и вызовы Среднего коридора» и др.
TransLogistica Caspian — это эффективная платформа, объединяющая многие направления транспортной сферы. Выставка охватывает ряд новых направлений: оптимизация логистических процессов, разработка программного обеспечения для среднего и крупного бизнеса и внедрение ИТ-решений, а также разработка программного обеспечения для автоматизации процессов управления цепями поставок, безусловно, открывают путь к новым и полезным дискуссиям.
Выставка Translogistica Caspian проходит при активной поддержке Министерства цифрового развития и транспорта, Государственного таможенного комитета, Агентства по развитию малого и среднего бизнеса «KOBIA», Агентства Поощрения Экспорта и Инвестиций «AZPROMO», Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) «ASK», Постоянного секретариата Межправительственной комиссии ТРАСЕКА и Ассоциации организаторов выставок Азербайджана «ASTA». Золотым спонсором выставки выступает компания «Railgo».