Translogistica Caspian: nəqliyyat və logistika sahəsində Azərbaycanın beynəlxalq rolu
İyunun 2-də Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər Beynəlxalq "Nəqliyyat, Tranzit və Logistika" Translogistica Caspian sərgisi öz işini başa çatdırıb.
Beynəlxalq tədbir Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi "Caspian Oil&Gas", Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi "Caspian Power" və Bakı Enerji Forumu ilə paralel keçirilib. "Translogistica Caspian" ənənəvi olaraq nəqliyyat sənayesinin bir çox sahələrini birləşdirən effektiv platformadır.
Bu il ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi tamam olur. Bu əlamətdar hadisə təqvimin bütün sərgilərinin proqramlarında öz əksini tapmışdır. Bakı enerji həftəsi çərçivəsində ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş poçt markası buraxılıb. Sərgidə Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş stend təqdim olunur.
Sərginin əsas ekspozisiyaları aviasiya, dəmir yolları, dəniz sənayesi, kommersiya daşımaları və nəqliyyat-logistika xidmətlərinə həsr olunub. Sərgidə Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Rusiya, Rumıniya, Türkiyə, İsveçrə və Finlandiyadan olan şirkətlər öz məhsul və xidmətlərini təqdim ediblər.
Sərginin xarakterik əlaməti kimi beynəlxalq logistika marşrutlarının birləşdirilməsi vasitəsilə Azərbaycanın mərkəzə çevrilməsi ilə bağlı perspektiv proqnozlar, eləcə də tranzit transformasiyaları, logistika xərclərinin optimallaşdırılması, yeni texnologiyalar və müasir logistikada avtomatlaşdırma qeyd edilməlidir.
Sərgi nəqliyyat texnologiyalarının son nailiyyətlərini nümayiş etdirdi, ziyarətçilər perspektivli dövlət infrastruktur layihələri haqqında ətraflı məlumat aldılar, sahibkarlar isə potensial müştərilər qazandılar. Tədbirin proqramı B2B formatında görüşləri, müxtəlif tematik tədbirləri və yerli və xarici şirkətlərin iştirakı ilə müzakirələri əhatə edib.
Sərginin belə zəngin proqramı logistika şirkətləri, operatorlar və bilavasitə daşıyıcılar arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsində, eləcə də multimodallıq yolu ilə daşıma qabiliyyətinin artırılmasında sərginin əhəmiyyətini dəfələrlə vurğulayaraq, iştirakçıların razılığına səbəb olub.
Sevindirici haldır ki, bu sərgi bu il 20 illiyini qeyd etdi. Nəqliyyat və logistika sahəsində Azərbaycanın mühüm rolu "Translogistica Caspian" sərgisi çərçivəsində 1-ci Xəzər Beynəlxalq "Nəqliyyat, Tranzit və Logistika" forumunun keçirilməsini zəruri etmişdir. Tədbirdə Azərbaycanın beynəlxalq logistika marşrutlarının birləşdirilməsi yolu ilə mərkəzə çevrilməsi, həmçinin tranzit perspektivləri, logistika xərclərinin optimallaşdırılması, müasir logistikada yeni texnologiyalar və avtomatlaşdırma, bu sahədə kadr potensialı, eləcə də peşə hazırlığı və təlim kimi mövzular ətraflı müzakirə olunub.
Tədbirin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" şirkəti və Azərbaycan Gömrük Təmsilçiləri və Logistika Şirkətlərinin Assosiasiyasıdır.

Translogistica Caspian: международная роль Азербайджана в области транспорта и логистики
2 июня в Баку Экспо Центре завершила работу Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian.
Международное мероприятие проходило параллельно с Международной Выставкой «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil&Gas, Каспийской Международной Выставкой «Энергетика и Зеленая Энергия» Caspian Power и Бакинским Энергетическим Форумом. Translogistica Caspian традиционно представляет собой эффективную платформу, объединяющую многие направления транспортной отрасли.
В этом году исполняется 100 лет со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Это знаменательное событие нашло отражение в программах всех выставок календаря. В рамках Бакинской Энергетической Недели выпущена почтовая марка, посвященная 100-летию со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева. На выставке представлен стенд, посвященный 100-летнему юбилею Гейдара Алиева.
Основные экспозиции выставки были посвящены авиации, железным дорогам, морской индустрии, коммерческим перевозкам и транспортно-логистическим услугам. На выставке свои продукты и услуги представили компании из Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Объединенных Арабских Эмиратов, России, Румынии, Турции, Швейцарии и Финляндии.
Характерной приметой выставки необходимо назвать ее перспективные прогнозы превращения Азербайджана в хаб посредством объединения международных логистических маршрутов, а также транзитные преобразования, оптимизацию логистических затрат, новые технологии и автоматизацию в современной логистике.
Выставка продемонстрировала последние достижения транспортных технологий, посетители получили подробную информацию о перспективных государственных инфраструктурных проектах, а предприниматели обзавелись потенциальными клиентами. Программа мероприятия включила встречи в формате B2B, различные тематические ивенты и обсуждения с участием местных и иностранных компаний.
Такая насыщенная программа выставки вызвала отклик одобрения ее участников, неоднократно подчеркивающих важное значение выставки в укреплении связей между логистическими компаниями, операторами и непосредственно перевозчиками, а также увеличении способностей перевозок путем мультимодальности.
Отрадно, что данная выставка в этом году отметила свое 20-летие. Важная роль Азербайджана в области транспорта и логистики обусловила необходимость в проведении в рамках выставки Translogistica Caspian 1-го Каспийского Международного форума «Транспорт, Транзит и Логистика». На мероприятии подробно рассмотрены такие темы, как превращение Азербайджана в хаб посредством объединения международных логистических маршрутов, а также транзитные перспективы, оптимизация логистических затрат, новые технологии и автоматизация в современной логистике, кадровый потенциал в области, а также профессиональное обучение и подготовка.
Организаторами мероприятия являются компания Caspian Event Organisers и Ассоциация таможенных представительств и логистических компаний Азербайджана.