Translogistica Caspian: nəqliyyat və logistika sahəsində Azərbaycanın beynəlxalq rolu
İyunun 2-də Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər Beynəlxalq "Nəqliyyat, Tranzit və Logistika" Translogistica Caspian sərgisi öz işini başa çatdırıb.
Beynəlxalq tədbir Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi "Caspian Oil&Gas", Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi "Caspian Power" və Bakı Enerji Forumu ilə paralel keçirilib. "Translogistica Caspian" ənənəvi olaraq nəqliyyat sənayesinin bir çox sahələrini birləşdirən effektiv platformadır.
Bu il ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi tamam olur. Bu əlamətdar hadisə təqvimin bütün sərgilərinin proqramlarında öz əksini tapmışdır. Bakı enerji həftəsi çərçivəsində ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş poçt markası buraxılıb. Sərgidə Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş stend təqdim olunur.
Sərginin əsas ekspozisiyaları aviasiya, dəmir yolları, dəniz sənayesi, kommersiya daşımaları və nəqliyyat-logistika xidmətlərinə həsr olunub. Sərgidə Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Rusiya, Rumıniya, Türkiyə, İsveçrə və Finlandiyadan olan şirkətlər öz məhsul və xidmətlərini təqdim ediblər.
Sərginin xarakterik əlaməti kimi beynəlxalq logistika marşrutlarının birləşdirilməsi vasitəsilə Azərbaycanın mərkəzə çevrilməsi ilə bağlı perspektiv proqnozlar, eləcə də tranzit transformasiyaları, logistika xərclərinin optimallaşdırılması, yeni texnologiyalar və müasir logistikada avtomatlaşdırma qeyd edilməlidir.
Sərgi nəqliyyat texnologiyalarının son nailiyyətlərini nümayiş etdirdi, ziyarətçilər perspektivli dövlət infrastruktur layihələri haqqında ətraflı məlumat aldılar, sahibkarlar isə potensial müştərilər qazandılar. Tədbirin proqramı B2B formatında görüşləri, müxtəlif tematik tədbirləri və yerli və xarici şirkətlərin iştirakı ilə müzakirələri əhatə edib.
Sərginin belə zəngin proqramı logistika şirkətləri, operatorlar və bilavasitə daşıyıcılar arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsində, eləcə də multimodallıq yolu ilə daşıma qabiliyyətinin artırılmasında sərginin əhəmiyyətini dəfələrlə vurğulayaraq, iştirakçıların razılığına səbəb olub.
Sevindirici haldır ki, bu sərgi bu il 20 illiyini qeyd etdi. Nəqliyyat və logistika sahəsində Azərbaycanın mühüm rolu "Translogistica Caspian" sərgisi çərçivəsində 1-ci Xəzər Beynəlxalq "Nəqliyyat, Tranzit və Logistika" forumunun keçirilməsini zəruri etmişdir. Tədbirdə Azərbaycanın beynəlxalq logistika marşrutlarının birləşdirilməsi yolu ilə mərkəzə çevrilməsi, həmçinin tranzit perspektivləri, logistika xərclərinin optimallaşdırılması, müasir logistikada yeni texnologiyalar və avtomatlaşdırma, bu sahədə kadr potensialı, eləcə də peşə hazırlığı və təlim kimi mövzular ətraflı müzakirə olunub.
Tədbirin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" şirkəti və Azərbaycan Gömrük Təmsilçiləri və Logistika Şirkətlərinin Assosiasiyasıdır.

Translogistica Caspian: Azerbaijan`s international role in transportation and logistics
On 2 June 2023, the Caspian International Transport, Transit, and Logistics Exhibition "Translogistica Caspian" completed its work in Baku Expo Center.
It ran parallel to the International Caspian Oil&Gas, the Caspian International Exhibition "Power and Green Energy", and the Baku Energy Forum. Traditionally, Translogistica Caspian is an effective platform that brings together many dimensions in the transportation industry.
The 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev is celebrated this year, with this momentous event reflected in the programs of all the exhibitions scheduled for the season-2023: a special post stamp was introduced as part of Baku Energy Week, dedicated to the 100th jubilee of the Great Leader. Besides, a special stand was put up with information on this topic.
The main exhibits were aviation, railways, marine industry, commercial transportation, and transport and logistic services. Presenting their products and services were companies from Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, UAE, Russia, Romania, Türkiye, Switzerland, and Finland.
The event is special in that it foreshadows the transformation of Azerbaijan into a hub by way of bringing together international logistic routes; besides, it highlights various industry-specific transformations, optimization of logistic expenditures, new technologies, and automation in today's logistics.
Translogistica Caspian displayed the latest achievements in transportation technology, with visitors detailed on promising state-implemented infrastructure projects and entrepreneurs securing potential customers. The showcase program included B2B meetings, various theme events, and discussions with the participation of local and foreign companies.
Such a dense program was lauded by the participants, who highlighted its significance in reinforcing connections between logistic companies, operators, and carriers, and using multimodal transport in improving cargo hauls.
It is reassuring that the exhibition is celebrating its 20th anniversary this year. It was Azerbaijan's critical role in transportation and logistics that gave rise to the 1st Caspian International Transport and Logistics Forum, which took place as part of Translogistica Caspian. Looked into during the Forum were such topics as the transformation of Azerbaijan into a hub by way of bringing together international logistic routes, transit outlooks, optimization of logistic expenditures, new technologies, and automation in today's logistics, human resources, professional training and development.
The event is created and managed by Caspian Event Organisers and the Association of Customs Representatives and Logistic Companies of Azerbaijan.