“TransLogistica Caspian” – 23-cü Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgis
1–3 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində region üçün strateji əhəmiyyət daşıyan “TransLogistica Caspian” – 23-cü Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisi öz işinə başlayıb.
Azərbaycanın tranzit potensialının genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən iri infrastruktur layihələri, beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı və logistika imkanlarının modernləşdirilməsi ölkəmizi Avrasiyanın əsas nəqliyyat-logistika mərkəzlərindən birinə çevirib. Azərbaycanın bu sahədə artan strateji rolu beynəlxalq səviyyədə də öz təsdiqini tapır. Belə ki, BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının 82-ci sessiyasının iştirakçılarına müraciətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ölkəmizin əsas daşımalar qovşağı kimi rolunun getdikcə gücləndiyini xüsusi vurğulayıb.
“Azərbaycan əsas daşımalar qovşağı kimi öz rolunu gücləndirir. Cari geosiyasi mühitdə Orta Dəhlizin əhəmiyyəti artır. Zəngəzur Dəhlizi Asiyanı Avropa ilə birləşdirərək, Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyanın prioritetləri ilə tam uyğun şəkildə daha geniş nəqliyyat, enerji və rəqəmsal şəbəkələrə töhfə verərək, regional bağlantıları daha da artıracaq”, – deyə Prezident İlham Əliyev qeyd edib.
Məhz bu kontekstdə nəqliyyat və logistika sahəsində keçirilən beynəlxalq ixtisaslaşmış sərgilərin əhəmiyyəti daha da artır. “TransLogistica Caspian” sərgisi müasir nəqliyyat həllərinin təqdim olunduğu, sənaye nümayəndələri arasında əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirildiyi və logistika sahəsində aktual məsələlərin müzakirə edildiyi nüfuzlu beynəlxalq platformadır. Tədbir Avrasiya məkanının nəqliyyat və logistika sahəsi üzrə peşəkarlarını bir araya gətirən ən önəmli beynəlxalq görüş məkanı kimi çıxış edir.
Sərgiyə “TRACECA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi, Azərbaycan Gömrük Təmsilçiliyi və Logistika Şirkətləri Assosiasiyası (AGTL) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstək göstərilir.
Üç gün davam edəcək sərgidə Azərbaycanla yanaşı Belarus, Qazaxıstan, Çin, Gürcüstan, Türkiyə, Rusiya Federasiyası, Litva və Lüksemburqdan olan şirkətlər iştirak edirlər. Yükdaşıma və logistika xidmətləri sektoru “Abşeron Logistika Mərkəzi”, Azərbaycan Gömrük Təmsilçiliyi və Logistika Şirkətləri Assosiasiyası, “Aznur Logistics”, “GLT Transport”, “Heritus Logistics”, “Sara Logistics”, “Yüktaksisi.az MMC”, Çindən “CHANGSHA TRANSASIA TRANSPORT INTERNATIONAL LOGISTICS CO., LTD” və digər şirkətlər tərəfindən təmsil olunur. Sərgidə həmçinin dünya miqyasında nəqliyyat və logistika sahəsinin lider şirkətlərindən biri olan “Mediterranean Shipping Company” (MSC) də iştirak edir. Bununla yanaşı, Belarus Respublikasının Nəqliyyat və Kommunikasiya Nazirliyi və Belarus Dəmir Yolları da tədbirdə iştirak edir.
“TransLogistica Caspian” sərgisi Azərbaycanın və region ölkələrinin dövlət nəqliyyat qurumlarının rəhbərləri, sənaye mütəxəssisləri və biznes nümayəndələri ilə bir araya gəlmək, nəqliyyat texnologiyalarının ən son nailiyyətlərini nümayiş etdirmək, yeni tərəfdaşlıqlar qurmaq və perspektivli infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq üçün unikal platformadır. Sərgi çərçivəsində dövlət və özəl sektor arasında formalaşan əməkdaşlıq nəqliyyat və
logistika sahəsində innovativ yanaşmaların tətbiqinə, infrastrukturun inkişafına və sektorun davamlı böyüməsinə mühüm töhfə verir. Bu qarşılıqlı fəaliyyət regional inteqrasiyanın gücləndirilməsi və iqtisadi inkişaf baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
3 iyun 2026-cı il tarixində “TransLogistica Caspian” beynəlxalq sərgisi çərçivəsində “Radisson Hotel Baku”da 2-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Forumu keçiriləcək. “TransLogistica Caspian Forum” beynəlxalq daşımalar, tranzit marşrutları və logistika həlləri ilə bağlı aktual məsələlərin müzakirə olunduğu peşəkar platforma rolunu oynayır.
Forum çərçivəsində praktik təcrübə mübadiləsinə və konstruktiv dialoqa yönəlmiş “Nəqliyyat və logistika tədarük zəncirlərinin rəqəmsallaşdırılması və innovativ həllərin tətbiqi” və “Orta Dəhliz və Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun inkişafı və perspektivləri” mövzularında panel sessiyaları keçiriləcək. Sessiyaların sponsorları müvafiq olaraq “Food City AgroComplex” və “166 Global” şirkətləridir.
Azərbaycan Nəqliyyat Ekspeditor Şirkətləri Assosiasiyasının (FFAA) həmtəşkilatçısı olduğu Forumda yerli məruzəçilərlə yanaşı, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Litvadan olan xarici spikerlər də çıxış edəcəklər.
Qlobal logistika marşrutlarının transformasiyası və artan rəqabət fonunda “TransLogistica Caspian” sərgisində iştirak sektorda lider mövqeyini gücləndirmək istəyən şirkətlər üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Sərgi beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinə inteqrasiya üçün yeni imkanlar yaradır, tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına şərait yaradır və Orta Dəhliz, TRACECA və “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsləri çərçivəsində biznesin inkişafına dəstək verir.
Sərgi çərçivəsində geniş işgüzar proqram təşkil olunur, yerli və xarici şirkətlərin iştirakı ilə “B2B” və “B2G” formatlı görüşlər, tematik tədbirlər və sənaye üzrə müzakirələr keçirilir.
“TransLogistica Caspian” sərgisinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “CEM FZ LLC” şirkətləridir.
Tədbirin rəsmi bankı qismində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutu olan PAŞA Bank çıxış edir. Tərəfdaşlar arasında “Absheron Hotel Group”, “Accurate MMC” və “Bilbord.al” şirkətləri yer alır. “TransLogistica Caspian” sərgisi haqqında ətraflı məlumatları daim yenilənən www.translogistica.az saytından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

«TransLogistica Caspian» – 23-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика»
1 июня 2026 года в Баку Экспо Центре начала свою работу стратегически важная для региона 23-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» — «TransLogistica Caspian», которая продлится до 3 июня включительно.
Реализация крупных инфраструктурных проектов, развитие международных транспортных коридоров и модернизация логистических возможностей в направлении расширения транзитного потенциала Азербайджана превратили страну в один из ключевых транспортно-логистических центров Евразии. Растущая стратегическая роль Азербайджана в данной сфере получает признание и на международном уровне. Так, в обращении к участникам 82-й сессии Экономической и социальной комиссии Организации Объединённых Наций для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев особо подчеркнул, что роль Азербайджана как ключевого транспортного узла продолжает усиливаться.
«Азербайджан укрепляет свою роль в качестве ключевого транспортного узла. В нынешних геополитических условиях растет значение Среднего коридора. Зангезурский коридор еще больше укрепит региональную транспортную связность, соединив Азию и Европу и способствуя расширению транспортных, энергетических и цифровых сетей, что полностью соответствует приоритетам ЭСКАТО», — отметил Президент Ильхам Алиев.
Именно в этом контексте возрастает значимость международных специализированных выставок, проводимых в сфере транспорта и логистики. «TransLogistica Caspian» является авторитетной международной платформой, на которой представлены современные транспортные решения, расширяются возможности сотрудничества между представителями отрасли и обсуждаются актуальные вопросы логистической сферы. Мероприятие выступает одной из важнейших международных площадок, объединяющих профессионалов транспортно-логистической отрасли Евразийского пространства.
Выставка проводится при поддержке Постоянного Секретариата Межправительственной Комиссии ТРАСЕКА, Ассоциации Таможенных Представительств и Логистических Компаний Азербайджана (AGTL) и Ассоциации Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).
В выставке, которая продлится три дня, наряду с Азербайджаном принимают участие компании из Беларуси, Казахстана, Китая, Грузии, Турции, Российской Федерации, Литвы и Люксембурга. Сектор грузоперевозок и логистических услуг представлен компаниями «Логистический Центр Абшерон», Ассоциацией Таможенных Представительств и Логистических Компаний Азербайджана (AGTL), «Aznur Logistics», «GLT Transport», «Heritus Logistics», «Sara Logistics», ООО «Yuktaksisi.az», китайской компанией «Changsha Transasia Transport International Logistics Co., Ltd» и другими участниками. В выставке также
принимает участие одна из ведущих мировых компаний в сфере транспорта и логистики — «Mediterranean Shipping Company» (MSC). Кроме того, в мероприятии принимают участие Министерство Транспорта и Коммуникаций Республики Беларусь, а также Белорусская железная дорога.
«TransLogistica Caspian» является уникальной платформой для встреч руководителей государственных транспортных структур Азербайджана и стран региона, отраслевых экспертов и представителей бизнеса, демонстрации новейших достижений в области транспортных технологий, установления новых партнёрских связей и ознакомления с перспективными инфраструктурными проектами. Сотрудничество между государственным и частным секторами, формирующееся в рамках выставки, вносит значительный вклад во внедрение инновационных подходов в сфере транспорта и логистики, развитие инфраструктуры и устойчивый рост отрасли. Такое взаимодействие имеет особое значение для укрепления региональной интеграции и экономического развития.
3 июня 2026 года в рамках международной выставки «TransLogistica Caspian» в отеле Radisson Hotel Baku состоится 2-й Каспийский Международный Форум «Транспорт, Транзит и Логистика». Форум выступит в качестве профессиональной платформы для обсуждения актуальных вопросов, связанных с международными перевозками, транзитными маршрутами и логистическими решениями.
В рамках форума будут организованы панельные сессии на темы «Цифровизация транспортно-логистических цепочек поставок и внедрение инновационных решений» и «Развитие и перспективы Среднего коридора и Транскаспийского международного транспортного маршрута», посвящённые обмену практическим опытом и конструктивному диалогу. Спонсорами сессий выступают компании «Food City AgroComplex» и «166 Global» соответственно.
В Форуме, соорганизатором которого выступает Ассоциация транспортно-экспедиторских компаний Азербайджана (FFAA), наряду с местными докладчиками также примут участие зарубежные спикеры из Турции, Казахстана, Узбекистана и Литвы.
На фоне трансформации глобальных логистических маршрутов и растущей конкуренции участие в «TransLogistica Caspian» становится особенно важным для компаний, стремящихся укрепить свои лидерские позиции в отрасли. Выставка открывает новые возможности для интеграции в международные транспортные коридоры, способствует установлению партнёрских связей и поддерживает развитие бизнеса в рамках Среднего коридора, ТРАСЕКА и инициативы «Один пояс, один путь».
В рамках выставки организована насыщенная деловая программа, включающая встречи в форматах «B2B» и «B2G» с участием местных и зарубежных компаний, тематические мероприятия и отраслевые дискуссии.
Организаторами мероприятия являются компании «Caspian Event Organisers» совместно с «ICA Events» и «CEM FZ LLC» в качестве международных партнёров.
Официальным банком мероприятия является ведущий корпоративный финансовый институт страны - «PAŞA Bank». Среди партнёров — компании «Absheron Hotel Group», ООО «Accurate» и «Bilbord.al».
Более подробную информацию о выставке «TransLogistica Caspian» можно получить как на официальном сайте выставки https://translogistica.az/, так и на её официальных страницах в социальных сетях.