“Translogistica Caspian” Sərgisi: nəqliyyat, tranzit və logistika sahələrində yeni həllər və innovasiyalar
30 may 2024
4-6 iyun tarixlərində Azərbaycanda region üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan tədbir - 21-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “Translogistica Caspian” Sərgisi təşkil ediləcəkdir. Bakı Enerji Həftəsi ilə eyni tarixlərə təsadüf edən sərgi Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcəkdir.
“TransLogistica Caspian” sərgisinə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), “TRACECA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstək göstərilir. Sərginin qızıl sponsoru qismində “Railgo” şirkəti çıxış edir.
Avropa və Asiyanın kəsişməsində strateji mövqedə yerləşən Azərbaycan, nəqliyyat qovşağı kimi böyük əhəmiyyət daşıyır. Əsrlər boyu ölkə bir çox vacib nəqliyyat və logistika yollarının birləşdirilməsində körpü rolunu oynamışdır. Ənənəvi “Translogistica Caspian” sərgisi isə artıq uzun illərdir ki, nəqliyyat və logistika sektorunun əsas istiqamətlərini diqqət mərkəzində saxlayaraq, ölkənin nəqliyyat qovşağı kimi mühüm rolunu bir daha vurğulayır.
Üç günlük sərgidə Azərbaycanla yanaşı Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Fransa, Qazaxıstan, İsveçrə, Latviya, Rusiya Federasiyası, Türkiyə və Ukraynadan olan şirkətlər iştirak edəcəklər. 2023-cü ildə uğurla təşkil edilmiş sərgiyə maraq artmışdır və bunun davamı olaraq, bu ilki iştirakçı ölkələr sırasına Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları və Latviya kimi ölkələri təmsil edən şirkətlər də daxil olmuşdur.
“TransLogistica Caspian” sərgisi nəqliyyat sektorunun bir çox sahələrini birləşdirən səmərəli platformadır. Ənənəvi olaraq bu ilki tədbirdə də aviasiya, dəmiryol infrastukturu, dənizçilik sənayesi, kommersiya nəqliyyatı və nəqliyyat-logistika xidmətləri kimi nəqliyyat sektorlarının əsas istiqamətləri müzakirə olunacaq. Bununla yanaşı, sərgi bir sıra yeni istiqamətləri əhatə edəcəkdir. Logistika proseslərinin optimallaşdırılması, orta və böyük biznes üçün proqram təminatının hazırlanması və İT həllərin tətbiqi, eləcə də təchizat zəncirinin idarə edilməsi proseslərinin avtomatlaşdırılması üçün proqram təminatının hazırlanması kimi mövzular, şübhəsiz, yeni və faydalı müzakirələrə yol açaqdır.
Diqqət çəkən məqamlardan biri də tədbirdə kommersiya şirkətləri ilə yanaşı dövlət strukturlarının da iştirak etməsidir. Sərgi həm Azərbaycanın, həm də region ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturlarını təmsil edən rəhbər və mütəxəssislərlə görüşmək, eləcə də nəqliyyat texnologiyalarının ən son nümunələrini nümayiş etdirmək, perspektiv dövlət infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq, yeni əməkdaşlıqlara imza atmaq, yeni şirkətlərin fəaliyyəti ilə tanış olmaq, potensial müştərilərə çıxış əldə etmək və digər çoxsaylı unikal imkanlar yaradır.
Sərgi çərçivəsində faydalı işgüzar proqram təşkil ediləcək, yerli və xarici şirkətlərin iştirakı ilə “B2B” və “B2G” formatlı görüşlər, müxtəlif tematik tədbirlər və müzakirələr baş tutacaqdır. Tədbir zamanı "Sürətli və təhlükəsiz logistikada rəqəmsal gömrük dəstək mexanizmləri", “İrəliyə doğru yol açmaq: eko-avtomobilin gələcəyi və Azərbaycanda elektromobillərin artan populyarlığı”, “Radioaktiv maddələrin  nəqli zamanı radiasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi”, “Orta Dəhliz: perspektivlər və çağırışlar” və s. mövzularda panel diskussiyaları keçiriləcəkdir.
Azərbaycanın nəqliyyat qovşağı kimi rolunu müəyyən edən bir sıra əsas aspektlər sərginin aktuallığını daha da artırır. Belə ki, Azərbaycan Qafqaz dağları ilə Xəzər dənizinin kəsişməsində yerləşərək, Avropa və Asiya arasında nəqliyyat marşrutları üçün mühüm mərkəzə çevrilib. Eləcə də, Azərbaycan Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin əsas hissəsi olmaqla, Çin və Avropa arasında məhsulların Xəzər dənizi vasitəsilə daşınmasını təmin edir. Ölkə dəmir yolu infrastrukturunu, o cümlədən onu qonşu ölkələrlə birləşdirən avtomobil yollarını inkişaf etdirir, səmərəli yük tranzitini təmin edir. Azərbaycanın Xəzər dənizində inkişaf etmiş limanları vardır ki, bu da ona dəniz marşrutlarına xidmət göstərməyə və regionlar arasında tranziti təmin etməyə imkan verir. Bununla yanaşı, ölkə yeni yolların tikintisi, limanların genişləndirilməsi və dəmir yolu sisteminin təkmilləşdirilməsi kimi nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı layihələrinə fəal şəkildə sərmayə qoyur. Ən başlıcası isə Azərbaycan neft və qaz ölkəsi kimi öz enerji ehtiyatları sayəsində enerji tranziti üçün inkişaf etmiş infrastruktura malikdir. Bu mənada “TransLogistica Caspian” sərgisinin 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil&Gas”, 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji “Caspian Power” Sərgiləri və 29-cu Bakı Enerji Forumunu özündə birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi ilə paralel təşkili iştirakçı şirkətlər üçün geniş perspektivlərə və potensial əməkdaşlıq imkanlarına yol açır.
Tədbirin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “CEM FZ LLC” şirkətləridir. Rəsmi tərəfdaşlar qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" və "Greenwich Travel Club" şirkətləri çıxış edir.
“TransLogistica Caspian” sərgisi haqqında ətraflı məlumatı https://translogistica.az saytından və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

«Translogistica Caspian»: новые решения и инновации в сфере транспорта, транзита и логистики
4-6 июня в Азербайджане будет организовано важное для региона событие – 21-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian. Выставка, совпадающая с Бакинской Энергетической Неделей, пройдет в Баку Экспо Центре.
Выставка «TransLogistica Caspian» проводится при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики, Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики («KOBIA»), Агентства Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджанской Республики («AZPROMO»), Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики («ASK»), Постоянного секретариата Межправительственной комиссии ТРАСЕКА и Ассоциации организаторов выставок Азербайджана («ASTA»). Золотым спонсором выставки выступает компания «Railgo».
Расположенный в стратегическом положении на пересечении Европы и Азии, Азербайджан является значимым транспортным узлом. На протяжении веков страна играла роль моста, соединяющего многие важные транспортно-логистические маршруты. Традиционная выставка «TransLogistica Caspian» уже много лет фокусируется на основных направлениях транспортно-логистического сектора и еще раз подчеркивает существенную роль страны как транспортного узла.
Помимо Азербайджана, свое участие в трехдневной выставке, уже подтвердили компании из Германии, Казахстана, Латвии, Объединенных Арабских Эмиратов, Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Турции, Украины, Франции и Швейцарии. C ростом интереса к успешно организованной выставке в 2023 году, в число стран-участниц в этом году вошли Германия, Латвия и Соединенные Штаты Америки.
Выставка «TransLogistica Caspian» — это эффективная платформа, объединяющая многие направления транспортной сферы. Традиционно в этом году на мероприятии также будут обсуждаться основные направления транспортных отраслей, таких как авиация, железнодорожная инфраструктура, морская отрасль, коммерческий транспорт и транспортно-логистические услуги. Кроме того, выставка охватит ряд новых направлений. Такие темы, как оптимизация логистических процессов, разработка программного обеспечения для среднего и крупного бизнеса и внедрение ИТ-решений, а также разработка программного обеспечения для автоматизации процессов управления цепями поставок, безусловно, открывают путь к новым и полезным дискуссиям.
Одним из примечательных моментов выставки является участие в мероприятии государственных структур наряду с коммерческими компаниями. Выставка предоставляет возможность встретиться с руководителями и экспертами, представляющими государственные транспортные структуры как Азербайджана, так и стран региона, а также продемонстрировать новейшие образцы транспортных технологий, ознакомиться с перспективными государственными инфраструктурными проектами, заключить новые коллаборации, познакомиться с деятельностью новых компаний, получить доступ к потенциальным клиентам, и предлагает множество других уникальных возможностей.
В рамках выставки будет организована продуктивная деловая программа, пройдут встречи формата «В2В» и «В2G», различные тематические мероприятия и дискуссии с участием местных и зарубежных компаний. Во время мероприятия будут проведены панельные дискуссии на темы: «Цифровые таможенные механизмы поддержки в быстрой и безопасной логистике», «Прокладывая путь вперед: Будущее с экомобилями и возрастающая популярность электромобилей в Азербайджане», «Обеспечение радиационной безопасности при транспортировке радиоактивных веществ», «Перспективы и вызовы Среднего коридора» и др.
Ряд ключевых аспектов, определяющих роль Азербайджана как транспортного узла, повышают актуальность выставки. Так как, Азербайджан расположен на пересечении Кавказских гор и Каспийского моря и стал важным центром транспортных маршрутов между Европой и Азией. Также Азербайджан, являясь основной частью Транскаспийского международного транспортного коридора, обеспечивает перевозку товаров между Китаем и Европой через Каспийское море. Страна развивает железнодорожную инфраструктуру, в том числе автомагистрали, соединяющие ее с соседними странами, обеспечивает эффективный транзит грузов. Азербайджан имеет развитые порты на Каспии, которые позволяют ему обслуживать морские пути и обеспечивать транзит между регионами. В то же время страна активно инвестирует в проекты развития транспортной инфраструктуры, такие как строительство новых дорог, расширение портов и усовершенствование железнодорожной системы. Самое главное, что Азербайджан имеет развитую инфраструктуру для транзита энергии благодаря своим энергетическим ресурсам, таким как нефть и газ. В связи с этим организация выставки «TransLogistica Caspian» параллельно с Бакинской Энергетической Неделей, которая объединяет в себе 29-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil&Gas, 12-ю Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Зеленая Энергия» Caspian Power и 29-й Бакинский Энергетический Форум, открывает компаниям-участникам путь к широким перспективам и потенциальным возможностям сотрудничества.
Организаторами мероприятия являются компании «Caspian Event Organisers» совместно с «ICA Events» и «CEM FZ LLC» в качестве международных партнеров. Официальными партнерами Бакинской Энергетической Недели выступают компании ООО «AzExpoMontage», «Caspian Freight Services», «Ateshgah Insurance», «Hyatt Regency Baku», «Ibis Baku City», «Radisson Hotel Baku», «Lilac» и «Greenwich Travel Club».
Подробную информацию о выставке «TransLogistica Caspian» можно получить на сайте https://transLogistica.az и в социальных сетях.