Yaz sərgi mövsümü öz işinə başlayır
May ayında Azərbaycanda yaz sərgi mövsümü öz işinə başlayır. Builki yeniliklər ənənəvi Beynəlxalq “Kənd Təsərrüfatı” sərgisi çərçivəsində yeni Smart Agro istiqaməti, eləcə də sərgi portfoliosunda yeni ad – Bakı Enerji Həftəsi olacaq. Bütün tədbirlər Azərbaycan Respublikasının dövlət strukturlarının rəsmi dəstəyi ilə keçiriləcək.
Mayın 18-dən 20-dək Bakı Ekspo Mərkəzində 15-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq “Kənd təsərrüfatı” Caspian Agro və 27-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Qida Sənayesi” InterFood Azerbaijan sərgiləri keçiriləcək.
Bu il sərgidə iştirakçılar arasında Azərbaycan, Gürcüstan, İsrail, İspaniya, İtaliya, Hollandiya, Rusiya, ABŞ, Türkiyə və Ukrayna şirkətləri var. İştirakçıların tam siyahısı ilə https://caspianagro.az/ rəsmi saytında tanış olmaq olar. Sərgidə yüksək rütbəli qonaqların da iştirakı gözlənilir. Yeni Smart Agro istiqaməti çərçivəsində: Ağıllı Kənd, Əşyaların İnterneti, Süni İntellekt, IT xidmətləri, Pilotsuz uçuş aparatları (Dronlar), eləcə də Robot kompleksləri kimi sektorları əhatə edəcək. Sərginin üç günü ərzində kənd təsərrüfatı sektorunda innovativ texnologiyalar fəal şəkildə müzakirə olunacaq. Eyni mövzu sərginin işgüzar proqramında da öz əksini tapacaq. Mayın 18-də Bakı Ekspo Mərkəzində “Smart Agro: “Kənd Təsərrüfatında İnnovasiyaların təbliği” konfransı keçiriləcək.
Caspian Agro ilə paralel olaraq Azərbaycan, Hindistan, İtaliya, Litva, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, Türkiyə və Şri-Lanka şirkətlərinin iştirak edəcəyi 27-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi (InterFood Azerbaijan) sərgisi keçiriləcək (ətraflı məlumat üçün linkə daxil olun: https://interfood.az/). Sərgi çərçivəsində aşpazlar kuboku üzrə 2-ci Azərbaycan Aşpazlar çempionatı “Chefs cup” da keçiriləcək.
Sərgi mövsümü 1-3 iyun tarixlərində bir sıra sənaye tədbirləri - 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz (Caspian Oil & Gas), 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Enerji və Bərpa Olunan Enerji (Caspian Power) sərgilərini və Xəzər Neft və Qaz Konfransının davamçısı olan Bakı Enerji Forumu özündə birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi ilə davam edəcək. Tədbirlər Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR-ın dəstəyi ilə keçirilir.
Ənənəvi “Caspian Oil & Gas” sərgisi yenidən enerji sənayesinin liderlərini bir araya gətirəcək. İştirakçıların siyahısında Azərbaycan, Böyük Britaniya, Almaniya, ABŞ, Fransa, İtaliya, Türkiyə, MDB ölkələrindən olan şirkətlər yer tutur. Sərginin ekspozisiyası bir neçə istiqamət üzrə açılacaq: neft və qazın nəqli və hasilatı, innovativ texnologiyalar, servis xidməti, kimya sənayesi.
Enerji və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi üzrə layihə və təkliflər Xəzər Beynəlxalq Enerji və Bərpa Olunan Enerji “Caspian Power” sərgisinin iştirakçıları tərəfindən təqdim olunacaq. Bu il sərgi 10 illik yubileyini qeyd edir. Sərgi çərçivəsində bir sıra tədbirlər keçiriləcək. (https://caspianpower.az/az-programme/)
İyunun 2-dən 3-dək Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Forumu keçiriləcək. Xəzər Neft və Qaz Konfransı bu illər ərzində enerji sektorunun əsas illik tədbiri, sənayenin əsas çağırışlarının müzakirə platforması statusunu qazanmışdır. Bu təyinatı davam etdirərək, konfrans estafeti öz proqramını yeni enerji seqmentləri ilə genişləndirən Bakı Enerji Forumuna verdi. Forumun gündəliyinə “Enerji keçid dövründə: dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər”, “Rəhbər şəxslərin müzakirələri. Qlobal enerji perspektivləri”, “Xali̇s sıfıra aparan yol”, “Enerji̇ sektorunda az karbonlu gələcəyə keçi̇d üçün kadr potensi̇alı. HR komandaları ilə ADNSU-nin və BANM-nin rəhbərləri arasında diskussiya paneli” və s. kimi mövzular müzakirə olunacaq.
Sərgi mövsümü 1-3 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər regionunun nəqliyyat sektorunun aparıcı sərgilərində başa çatır: 19-cu Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisi (TransCaspian/Translogistica) və 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai Nəqliyyat Sərgisi (Road & Traffic). Sərgilər dəmir yolu nəqliyyatı, dəniz sənayesi, aviasiya, kommersiya nəqliyyatı, eləcə də nəqliyyat və logistika xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin rəhbər işçiləri və mütəxəssisləri ilə görüşmək üçün ideal imkan yaradacaq.
Beləliklə, sərgilər və forumlar həm biznes layihələrinin, həm də ümumilikdə sənaye sahələrinin müzakirəsinə və inkişafına maraq göstərən peşəkarların görüş yerinə çevriləcək. Tədbirlərdə koronavirus infeksiyasının yayılmasına qarşı mübarizəyə xüsusi diqqət yetiriləcək. Tədbirin təşkilatçıları Iteca Caspian, Caspian Event Organisers, eləcə də onların beynəlxalq tərəfdaşları ICA Eurasia və CEM FZ MMC-dir.

Стартует весенний выставочный сезон
В мае в Азербайджане стартует весенний выставочный сезон. Новшествами этого года станет новое направление Smart Agro в рамках традиционной международной выставки «Сельское Хозяйство», а также новое имя в выставочном портфолио - Бакинская Энергетическая Неделя. Все мероприятия пройдут при официальной поддержке государственных структур Азербайджанской Республики.
15-ая Юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 27-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan пройдут с 18 по 20 мая в Баку Экспо Центре.
В этом году в Caspian Agro примут участие компании из Азербайджана, Грузии, Израиля, Испании, Италии, Нидерландов, России, США, Турции и Украины. С полным списком участников можно ознакомиться на официальном сайте https://caspianagro.az/. На выставке ожидается участие высокопоставленных гостей. В рамках нового направления Smart Agro на выставке будет представлено: Умная деревня, Интернет вещей, Искусственный интеллект, IT услуги, Беспилотные летательные аппараты (Дроны). Эта же тема отразится и деловой программе выставки. Конференция «Smart Agro: Продвижение инноваций в сельском хозяйстве» пройдет 18 мая в Баку Экспо Центре.
В InterFood Azerbaijan 2022 примут участие компании из Азербайджана, Индии, Италии, Литвы, России, Саудовской Аравии, Словении, Турции и Шри-Ланки (подробнее по ссылке: https://interfood.az/). В рамках выставке также состоится 2-й Азербайджанский Чемпионат поваров «Chefs Cup».
Далее с 1 по 3 июня выставочный сезон продолжит Бакинская Энергетическая Неделя, которая включает в себя несколько отраслевых мероприятий - 27-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil & Gas, 10-ю Юбилейную Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Возобновляемая Энергия» Caspian Power и Бакинский Энергетический Форум, который является преемником конференции «Нефть и Газ Каспия». Мероприятия проходят при официальной поддержке Министерства энергетики Азербайджанской Республики и SOCAR.
Традиционная выставка Caspian Oil & Gas вновь соберет лидеров энергоиндустрии. В списках участников компании из Азербайджана, Великобритании, Германии, США, Франции, Италии, Турции, стран СНГ. Экспозиция выставки развернется в нескольких направлениях: транспортировка и добыча нефти и газа, инновационные технологии, сервисное обслуживание, химическая промышленность.
Проекты и предложения по развитию и использованию энергетики и возобновляемых источников энергии представят участники Каспийской Международной Выставки «Энергетика и Возобновляемая Энергия» Caspian Power. В этом году выставка отмечает свой 10-летний юбилей. В рамках выставки пройдет ряд мероприятий. (https://caspianpower.az/ru-programme/)
Бакинский Энергетический Форум пройдет со 2 по 3 июня в Бакинском Конгресс Центре. Конференция Нефть и газ Каспия приобрела за эти годы статус главного ежегодного события в энергетической сфере, площадкой для обсуждения основных вызовов отрасли. Продолжая следовать этому назначению, конференция передала свою эстафету Бакинскому Энергетическому Форуму, который расширил свою программу новыми энергетическими сегментами. В повестке форума: пленарное заседание: «Энергетика в переходный период: новые возможности и вызовы в меняющемся мире», «Обсуждения исполнительных руководителей. Обзор развития мировой энергетики», «Путь к чистому нулю», раскрытие кадрового потенциала для перехода к низкоуглеродному будущему в энергетическом секторе «Дискуссионная панель между HR командами и руководителями БВШН и АГУНП» и многое другое.
Завершают выставочный сезон 1-3 июня в Баку Экспо Центре ведущие выставки транспортного сектора Каспийского региона: 19-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» TransCaspian/Translogistica и 10-я Юбилейная Каспийская Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road & Traffic. Выставки предоставят идеальную возможность встретиться с руководителями и специалистами компаний работающих в сфере железнодорожного транспорта, морской отрасли, авиации, коммерческого транспорта, а также транспортных и логистических услуг.
Таким образом, выставки и форумы станут местом встречи профессионалов, заинтересованных в диалоге и развитии как бизнес-проектов, так и отраслей в целом. Организаторами мероприятий являются компании «Iteca Caspian», «Caspian Event Organisers», а также их международные партнеры ICA Eurasia и CEM FZ LLC.