Yaz sərgi mövsümü öz işinə başlayır
May ayında Azərbaycanda yaz sərgi mövsümü öz işinə başlayır. Builki yeniliklər ənənəvi Beynəlxalq “Kənd Təsərrüfatı” sərgisi çərçivəsində yeni Smart Agro istiqaməti, eləcə də sərgi portfoliosunda yeni ad – Bakı Enerji Həftəsi olacaq. Bütün tədbirlər Azərbaycan Respublikasının dövlət strukturlarının rəsmi dəstəyi ilə keçiriləcək.
Mayın 18-dən 20-dək Bakı Ekspo Mərkəzində 15-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq “Kənd təsərrüfatı” Caspian Agro və 27-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Qida Sənayesi” InterFood Azerbaijan sərgiləri keçiriləcək.
Bu il sərgidə iştirakçılar arasında Azərbaycan, Gürcüstan, İsrail, İspaniya, İtaliya, Hollandiya, Rusiya, ABŞ, Türkiyə və Ukrayna şirkətləri var. İştirakçıların tam siyahısı ilə https://caspianagro.az/ rəsmi saytında tanış olmaq olar. Sərgidə yüksək rütbəli qonaqların da iştirakı gözlənilir. Yeni Smart Agro istiqaməti çərçivəsində: Ağıllı Kənd, Əşyaların İnterneti, Süni İntellekt, IT xidmətləri, Pilotsuz uçuş aparatları (Dronlar), eləcə də Robot kompleksləri kimi sektorları əhatə edəcək. Sərginin üç günü ərzində kənd təsərrüfatı sektorunda innovativ texnologiyalar fəal şəkildə müzakirə olunacaq. Eyni mövzu sərginin işgüzar proqramında da öz əksini tapacaq. Mayın 18-də Bakı Ekspo Mərkəzində “Smart Agro: “Kənd Təsərrüfatında İnnovasiyaların təbliği” konfransı keçiriləcək.
Caspian Agro ilə paralel olaraq Azərbaycan, Hindistan, İtaliya, Litva, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, Türkiyə və Şri-Lanka şirkətlərinin iştirak edəcəyi 27-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi (InterFood Azerbaijan) sərgisi keçiriləcək (ətraflı məlumat üçün linkə daxil olun: https://interfood.az/). Sərgi çərçivəsində aşpazlar kuboku üzrə 2-ci Azərbaycan Aşpazlar çempionatı “Chefs cup” da keçiriləcək.
Sərgi mövsümü 1-3 iyun tarixlərində bir sıra sənaye tədbirləri - 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz (Caspian Oil & Gas), 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Enerji və Bərpa Olunan Enerji (Caspian Power) sərgilərini və Xəzər Neft və Qaz Konfransının davamçısı olan Bakı Enerji Forumu özündə birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi ilə davam edəcək. Tədbirlər Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR-ın dəstəyi ilə keçirilir.
Ənənəvi “Caspian Oil & Gas” sərgisi yenidən enerji sənayesinin liderlərini bir araya gətirəcək. İştirakçıların siyahısında Azərbaycan, Böyük Britaniya, Almaniya, ABŞ, Fransa, İtaliya, Türkiyə, MDB ölkələrindən olan şirkətlər yer tutur. Sərginin ekspozisiyası bir neçə istiqamət üzrə açılacaq: neft və qazın nəqli və hasilatı, innovativ texnologiyalar, servis xidməti, kimya sənayesi.
Enerji və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi üzrə layihə və təkliflər Xəzər Beynəlxalq Enerji və Bərpa Olunan Enerji “Caspian Power” sərgisinin iştirakçıları tərəfindən təqdim olunacaq. Bu il sərgi 10 illik yubileyini qeyd edir. Sərgi çərçivəsində bir sıra tədbirlər keçiriləcək. (https://caspianpower.az/az-programme/)
İyunun 2-dən 3-dək Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Forumu keçiriləcək. Xəzər Neft və Qaz Konfransı bu illər ərzində enerji sektorunun əsas illik tədbiri, sənayenin əsas çağırışlarının müzakirə platforması statusunu qazanmışdır. Bu təyinatı davam etdirərək, konfrans estafeti öz proqramını yeni enerji seqmentləri ilə genişləndirən Bakı Enerji Forumuna verdi. Forumun gündəliyinə “Enerji keçid dövründə: dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər”, “Rəhbər şəxslərin müzakirələri. Qlobal enerji perspektivləri”, “Xali̇s sıfıra aparan yol”, “Enerji̇ sektorunda az karbonlu gələcəyə keçi̇d üçün kadr potensi̇alı. HR komandaları ilə ADNSU-nin və BANM-nin rəhbərləri arasında diskussiya paneli” və s. kimi mövzular müzakirə olunacaq.
Sərgi mövsümü 1-3 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər regionunun nəqliyyat sektorunun aparıcı sərgilərində başa çatır: 19-cu Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisi (TransCaspian/Translogistica) və 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai Nəqliyyat Sərgisi (Road & Traffic). Sərgilər dəmir yolu nəqliyyatı, dəniz sənayesi, aviasiya, kommersiya nəqliyyatı, eləcə də nəqliyyat və logistika xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin rəhbər işçiləri və mütəxəssisləri ilə görüşmək üçün ideal imkan yaradacaq.
Beləliklə, sərgilər və forumlar həm biznes layihələrinin, həm də ümumilikdə sənaye sahələrinin müzakirəsinə və inkişafına maraq göstərən peşəkarların görüş yerinə çevriləcək. Tədbirlərdə koronavirus infeksiyasının yayılmasına qarşı mübarizəyə xüsusi diqqət yetiriləcək. Tədbirin təşkilatçıları Iteca Caspian, Caspian Event Organisers, eləcə də onların beynəlxalq tərəfdaşları ICA Eurasia və CEM FZ MMC-dir.

Spring exhibition season starts
The spring exhibition season in Azerbaijan starts in May. This year's innovations will be the new Smart Agro direction within the framework of the traditional international Agriculture Exhibition, as well as a new name in the exhibition portfolio - Baku Energy Week. All events will be held with the official support of state structures of the Republic of Azerbaijan.
The 15th Anniversary Azerbaijan International Agriculture Exhibition Caspian Agro and the 27th Azerbaijan International Food Industry Exhibition InterFood Azerbaijan will be held from 18 to 20 May at Baku Expo Center.
This year, the exhibition will be attended by companies from Azerbaijan, Georgia, Israel, Spain, Italy, the Netherlands, Russia, the USA, Turkey, and Ukraine. For a complete list of participants, visit the official website https://caspianagro.az /. High-ranking guests are expected to attend the exhibition. As part of the new direction of Smart Agro, the exhibition will present such sectors as Smart Village, Internet of Things, Artificial Intelligence, IT services, Unmanned Aerial Vehicles (Drones), and Robotics complexes. The same theme will be reflected in the business program of the exhibition. The conference “Smart Agro: Advancement of innovations in Agriculture” will be held on May 18 at the Baku Expo Center.
Scheduled to take place alongside Caspian Agro, the 27th Azerbaijan International Food Industry Exhibition titled InterFood Azerbaijan will be attended by companies from Azerbaijan, India, Italy, Lithuania, Russia, Saudi Arabia, Slovenia, Turkey, and Sri Lanka (click for more information: https://interfood.az/). The 2nd Azerbaijan Chefs Championship "Chefs Cup" will also be held within the framework of the exhibition.
The Baku Energy Week comprising several industry events - the 27th Caspian Oil & Gas International Exhibition, the 10th Anniversary Caspian Power International Energy and Renewable Energy Exhibition, and the Baku Energy Forum as the follow-up of the Caspian Oil & Gas Conference - will close the exhibition season on June 1-3. The events will be held with the official support of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and SOCAR.
The traditional Caspian Oil & Gas Exhibition will once again gather the leaders of the energy industry. The list of participants includes companies from Azerbaijan, Great Britain, Germany, the USA, France, Italy, Turkey, and the CIS countries. The exhibition will cover several areas, including transportation, oil and gas production, innovative technologies, services, chemical industry.
The participants of the International Power and Renewable Energy Exhibition Caspian Power will present projects and proposals for the development and use of energy and renewable energy sources. As it celebrates its 10th anniversary in 2022. A number of events will take place within the framework of the exhibition. (https://caspianpower.az/en-programme/).
The Baku Energy Forum will be held from 2 to 3 June at the Baku Convention Center. The Caspian Oil and Gas Conference has over the years acquired the status of the main annual event in the energy sector: a platform for discussion of the main challenges of the industry. Having continued to pursue this purpose, the conference passed the baton to the Baku Energy Forum, which expanded its program with new energy segments. The program of the forum will include presentations on such topics as plenary session: “Energy in Transition: plenary panel: “Energy in transition period - new opportunities and challenges in transforming world”, “Executive talks. Global energy outlook”, “Path to net zero”, “Unlocking workforce potential for transition towards a lower carbon future in the energy sector. Discussion pannel between HR teams and ASOIU / BHOS heads”, etc.
The exhibition season ends on June 1-3 at the Baku Expo Center with the leading exhibitions of the transport industry of the Caspian region: the 19th Caspian International Transport, Transit and Logistics exhibition TransCaspian/Translogistica and the 10th Anniversary Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition Road & Traffic. The exhibitions will provide an ideal opportunity to meet with executives and specialists of companies working in the field of rail transport, maritime industry, aviation, commercial transport, and transport and logistics services.
Thus, exhibitions and forums will become a meeting place for professionals interested in dialogue and the development of both business projects and industries as a whole. The events will pay the utmost attention to the measures implemented to combat the spread of coronavirus infection. Before the opening of each exhibition, the premises and exhibition facilities will be thoroughly disinfected. The mandatory conditions will include wearing masks, having vaccines, and keeping a social distance. The event organizers are Iteca Caspian, Caspian Event Organisers, and their international partners ICA Eurasia and CEM FZ LLC.