Azərbaycan şirkətləri ilə ilk niyyət məktubları artıq imzalanıb
Lyubov Ağalova, Belarus Respublikasının Nəqliyyat və Rabitə Nazirliyinin, “BelNIIT Transtechnika”nın baş direktoru
BelNIIT "Transtechnica" Belarus Respublikasının nəqliyyat sənayesində aparıcı elmi mərkəzdir. İnstitut avtomobil, dəmir yolu, hava və su nəqliyyatı sahəsində, digər məsələlərlə yanaşı, nəqliyyat müəssisələrinin səmərəli fəaliyyətinin artırılmasına, sərnişin və yük daşımalarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, habelə nəqliyyat vasitələrinin istismar etibarlılığının təmin edilməsinə və keyfiyyətli xidmətlərə yönəlmiş elmi tədqiqatlar aparır.
Nümayəndə heyətimizə “Minsk Avtomobil Təmiri Zavodu” ASC və “Qomel Dəmiryolu Vaqonu Zavodu” QSC-nin nümayəndələri daxildir. Bu gün onlar bir sıra görüşlər keçiriblər, nəticədə Azərbaycan şirkətləri ilə niyyət məktubları imzalanıb. Ümid edirik ki, niyyət məktubları sonda real müqavilələrə çevriləcək. Sabah, bəzi danışıqların aparılması, o cümlədən logistika şirkətləri ilə görüşlər planlaşdırılır.
“Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat” sərgisinə gəldikdə isə, yüksək səviyyədə təşkilatçılığı qeyd etmək istərdim. Bu gün ziyarətçilərin az olması bir qədər məyusedicidir, lakin bu günün açılış günü olduğunu, eləcə də epidemioloji vəziyyətin sərgi fəaliyyətinə təsir göstərdiyini nəzərə alsaq, bu başa düşüləndir. Adətən ikinci sərgi günü daha məhsuldar olur, ona görə də sabaha böyük ümidlər bəsləyirik.

Уже подписаны первые договоры о намерениях с азербайджанскими компаниями
Любовь Агалова, генеральный директор, БелНИИТ Транстехника, Министерство транспорта и коммуникаций Республики Беларусь
БелНИИТ «Транстехника» является ведущим научным центром в транспортной отрасли Республики Беларусь. Институт проводит научные исследования в области автомобильного, железнодорожного, воздушного и водного транспорта, направленные, в том числе, на повышение эффективности работы транспортных предприятий, обеспечение безопасности пассажирских и грузовых перевозок, а также эксплуатационной надежности транспортных средств и качества оказания услуг.
В состав нашей делегации входят представители ОАО «Минский вагоноремонтный завод» и ЗАО «Гомельский вагоностроительный завод». Сегодня они провели ряд встреч, в результате которых были подписаны договоры о намерениях с азербайджанскими компаниями. Мы надеемся, что договоры о намерениях в итоге выльются в реальные контракты. На завтра запланированы определенные переговоры, в том числе и с логистическими компаниями.
Что касается самой выставки «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт», то хотелось бы отметить высокий уровень организации. Несколько расстраивает тот факт, что сегодня немного посетителей, но это объяснимо, учитывая, что сегодня день открытия, а также и то, что эпидемиологическая ситуация все же сказалась на выставочной деятельности.  Обычно второй выставочный день более плодотворный, поэтому мы возлагаем большие надежды на завтрашний день.