Azərbaycan şirkətləri ilə ilk niyyət məktubları artıq imzalanıb
Lyubov Ağalova, Belarus Respublikasının Nəqliyyat və Rabitə Nazirliyinin, “BelNIIT Transtechnika”nın baş direktoru
BelNIIT "Transtechnica" Belarus Respublikasının nəqliyyat sənayesində aparıcı elmi mərkəzdir. İnstitut avtomobil, dəmir yolu, hava və su nəqliyyatı sahəsində, digər məsələlərlə yanaşı, nəqliyyat müəssisələrinin səmərəli fəaliyyətinin artırılmasına, sərnişin və yük daşımalarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, habelə nəqliyyat vasitələrinin istismar etibarlılığının təmin edilməsinə və keyfiyyətli xidmətlərə yönəlmiş elmi tədqiqatlar aparır.
Nümayəndə heyətimizə “Minsk Avtomobil Təmiri Zavodu” ASC və “Qomel Dəmiryolu Vaqonu Zavodu” QSC-nin nümayəndələri daxildir. Bu gün onlar bir sıra görüşlər keçiriblər, nəticədə Azərbaycan şirkətləri ilə niyyət məktubları imzalanıb. Ümid edirik ki, niyyət məktubları sonda real müqavilələrə çevriləcək. Sabah, bəzi danışıqların aparılması, o cümlədən logistika şirkətləri ilə görüşlər planlaşdırılır.
“Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat” sərgisinə gəldikdə isə, yüksək səviyyədə təşkilatçılığı qeyd etmək istərdim. Bu gün ziyarətçilərin az olması bir qədər məyusedicidir, lakin bu günün açılış günü olduğunu, eləcə də epidemioloji vəziyyətin sərgi fəaliyyətinə təsir göstərdiyini nəzərə alsaq, bu başa düşüləndir. Adətən ikinci sərgi günü daha məhsuldar olur, ona görə də sabaha böyük ümidlər bəsləyirik.

The first letters of intent have already been signed with the Azerbaijani companies
Lyubov Agalova, General Director, BelNIIT Transtekhnika, Ministry of Transport and Communications of the Republic of Belarus
BelNIIT "Transtekhnika" is a leading scientific centre in the transport sector of the Republic of Belarus. The Institute conducts scientific researches in the field of road, rail, air and water transport, aimed, among other things, at improving the efficiency of transport enterprises, ensuring the safety of passenger and freight traffic, as well as the operational reliability of vehicles and the quality of services.
Our delegation includes representatives of OJSC "Minsk Railway Car Repair Plant" and CJSC "Gomel Railway Car Building Plant". Today they held a number of meetings, as a result of which letters of intent were signed with Azerbaijani companies. We hope that the letters of intent will eventually turn into real contracts. Certain negotiations are scheduled for tomorrow, including meetings with logistics companies.
As for the “Road Infrastructure and Public Transport” exhibition, I would like to note the high level of organisation. It is somewhat frustrating that there are few visitors today, but this is understandable, given that today is the opening day, as well as the fact that the epidemiological situation has to a certain extent affected exhibition activities. Usually the second exhibition day is busier, so we have high expectations for tomorrow.