Beynəlxalq dəniz limanının səmərəliliyi
– Bu ilin may ayında açılan Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanı yüksək nəqliyyat potensialına malik çoxprofilli sahilyanı infrastrukturdur. Yeni limanın illik buraxılış gücü 17-18 milyon ton təşkil edir. 1 milyon 400 min kvadrat metrdən böyük ərazidə yüklərin saxlanması üçün qapalı və açıq anbarları olan bərə, sərnişin və konteyner terminalları var.
Biz yükdaşıma sahəsində çalışan bütün maraqlı təşkilatlara yeni Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanını təqdim etmək, yüklərin saxlanması və ötürülməsi üzrə limanın imkanları, onun terminallar haqqında məlumat vermək məqsədilə sərgidə iştirak edirik. Biz loqistika şirkətləri və xüsusilə də Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı kimi digər limanlarla əməkdaşlıq etmək niyyətindəyik. Yükdaşıma  şirkətləri, yüklərin daşınması üzrə assosiasiyalar və digər maraqlı təşkilatların nümayəndələrini stendimizdə görmək istərdik.
Bütün sərgilərə müsbət yanaşırıq, öz təşkilatınızın imkanlarını nümayiş etdirmək və faydalı əlaqələr qurmaq üçün onları əla imkanı hesab edirik.

Efficiency of the international seaport
Albert Abdullayev, Chief Specialist of the Marketing Department at the Turkmenbashi International Sea Port
- The Turkmenbashi International Seaport was opened in May this year and is a diversified coastal infrastructure with a high transport potential. The annual capacity of the new port is 17-18 million tons. On a vast territory, more than 1 million 400 thousand square meters. m, there are ferry, passenger and container terminals, with closed and open warehouses for cargo storage.
At the exhibition, we are participating to present the new Turkmenbashi International Sea Port to all interested organisations engaged in the field of cargo transportation, to talk about the technical capabilities of the port for storage and trans-shipment of goods, about its terminals, etc. We would like to establish cooperation with logistics companies, as well as with other ports, in particular, with Baku International Sea Trade Port. We are waiting at our stand representatives of freight forwarders, freight forwarders and other interested organisations.
We take a positive attitude to all the exhibitions, considering them as an excellent chance to demonstrate the capabilities of our organisation and establish useful contacts.