Cavid Qurbanov: “Bakı-Tbilisi-Qars layihəsi regionun inkişafını təmin edəcək”
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov, Türkiyənin nəqliyyat, dənizçilik və rabitə naziri Əhməd Arslan, "Gürcüstan Dəmir Yolu” SC-nin sədri Mamuka Baxtadze və “Qazaxıstan Dəmir Yolları” Milli Şirkətinin prezidenti Kanat Alpısbayev Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu bağlantısında işlərin gedişatı ilə tanış olublar.
Qars dəmir yolu vağzalından başlayan səfər Gürcüstanın Axalkalaki stansiyasına qədər davam edib. Dəmir yolu rəhbərləri texniki vəziyyətlə yerində tanış olmaq məqsədilə, Qars stansiyasından Türkiyə-Gürcüstan sərhədindəki tunelə qədər olan sahəyə və tunelə, tuneldən sonra isə Axalkalaki stansiyasına qədər olan sahədə infrastruktur obyektlərinə - dəmir yolu xətlərinə, süni qurğulara, inzibati bina və tikililərə, hərəkət tərkibi ilə  bağlı digər sahələrə baxış keçiriblər.
Bildirilib ki, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu bağlantısı layihəsinin reallaşması məsələsi Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə hökumətləri və dəmir yolları  rəhbərlərinin daim diqqət mərkəzindədir. Bu, hər üç ölkənin, eyni zamanda,  həmin nəqliyyat dəhlizinin xidmətlərindən istifadə etmək  marağında olan başqa ölkələrin də sıx nəqliyyat  əlaqələri qurmasına böyük imkanlar açacaq. Bu layihəyə qoşulmaqla Azərbaycan Çindən tutmuş Avropa ölkələrinə qədər müxtəlif dövlətlərdən yüklər qəbul edə və ya əksinə göndərə biləcək.
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov bildirib ki, bu yol istifadəyə verildikdən sonra özəl sektorun nümayəndələri –sahibkarlar ildə bir milyon ton yük göndərə biləcəklər. Gələcəkdə isə bu rəqəm artacaq. Bakı-Tbilisi-Qars layihəsi regionun inkişafını təmin edəcək”.
O, həmçinin bildirib ki, Qazaxıstan və Çindən gələcək yüklərin hesabına Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu ilə daşınacaq yüklər ildə 500 min konteynerə qədər artacaq.
Tədbir çərçivəsində Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsi üzrə Qarsda logistika mərkəzinin yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Sazişi “Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Cavid Qurbanov və Texniki Sahə Araşdırması və SBK Holdinqinin  sahibi Sezgin Baran Korkmaz imzalayıblar.

Джавид Гурбанов: «Проект Баку-Тбилиси-Карс обеспечит развитие региона»
Председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Джавид Гурбанов, министр транспорта, мореходства и коммуникаций Турции Ахмед Арслан, председатель АО «Грузинские железные дороги» Мамука Бахтадзе и президент НК «Казахстанские железные дороги» Канат Алпысбаев ознакомились с ходом работ в рамках проекта железнодорожного сообщения Баку-Тбилиси-Карс.
Визит, стартовавший с железнодорожного вокзала в турецком Карсе, завершился на станции Ахалкалаки в Грузии. С целью ознакомления с техническим состоянием на местах главы железных дорог провели смотр участка от станции Карс до туннеля на турецко-грузинской границе, самого туннеля, а далее участка от туннеля до станции Ахалкалаки, осмотрели инфраструктурные объекты вдоль участка, в том числе железнодорожные пути, искусственные сооружения, административные здания и строения, а также участки, связанные с подвижным составом.
Было отмечено, что вопрос осуществления проекта железнодорожного сообщения Баку-Тбилиси-Карс находится в центре внимания правительств и руководства железных дорог Азербайджана, Грузии и Турции. Этот проект откроет большие возможности для налаживания прочных транспортных связей между тремя странами, а также другими странами, заинтересованными пользоваться услугами транспортного коридора. С подключением к этому проекту Азербайджан сможет принимать и отправлять грузы из различных стран от Китая до Европы.
По словам Джавида Гурбанова, со сдачей этой дороги в эксплуатацию представители частного сектора смогут отправлять ежегодно 1 млн тонн грузов. «В будущем эти показатели возрастут. Проект Баку-Тбилиси-Карс обеспечит развитие региона», - отметил Гурбанов.
Он также сообщил, что за счет прибывающих из Казахстана и Китая грузов число транспортируемых по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс контейнеров достигнет 500 тысяч в год.
В ходе мероприятия состоялось подписание соглашения о создании в Карсе логистического центра в рамках проекта Баку-Тбилиси-Карс. Документ подписали председатель ЗАО «АЖД» Джавид Гурбанов и владелец SBK Holding Сезгин Баран Коркмаз.