İkitərəfli əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar
– “TransCaspian/Translogistica 2017” sərgisində iştirak Ukrayna üçün çox vacibdir - biz bu regionda əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlıyıq, belə ki, Ukrayna və Azərbaycan Transxəzər nəqliyyat dəhlizinin əsas iştirakı ölkələridir. Buna görə də, sərgidə iştirak edən müəssisələrə tərəfimizdən verilən dövlət dəstəyi Ukrayna İnfrastruktur Nazirliyi üçün prioritetdir.
Sərgi çərçivəsində “Ukrayna Dəmir Yolları” ASC, yol tikintisi sahəsində avadanlıqların layihələndirilməsi və istehsalı üzrə ixtisaslaşmış nəhəng maşınqayırma müəssisəsi - “Kremençuk “Kredmaş” yol maşınları zavodu” və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC üçün bərə tikinti layihələrini hazırlamış Odessa Dəniz Mühəndisliyi Bürosu kimi təşkilat və şirkətlər iştirak edir. Beləliklə, Ukrayna bu sərgiyə nəqliyyat sahəsində fəaliyyət göstərən müxtəlif özəl və dövlət şirkətlərinin nümayəndələri ilə təmsil olunur. Biz arzu edirik ki, bu sərgi vasitəsi ilə iki ölkənin biznes nümayəndələri ünsiyyət quraraq əməkdaşlıq imkanları yaratsınlar.
Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə ilə səmərəli görüş, eləcə də “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin rəhbərliyi ilə ölkələrimiz arasında tranzitin inkişaf etdirilməsi ilə əlaqədar aparılan danışıqlar, habelə “TRACECA” katibliyi ilə aparılan görüş mənim üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

New opportunities for bilateral cooperation
- Participation in TransCaspian / Translogistica 2017 is very important for Ukraine, as we are interested in developing cooperation in this region, because Ukraine and Azerbaijan are the key links of the Trans-Caspian Transport Corridor. Therefore, the state support of enterprises participating in the exhibition from our country is a priority for the Ministry of Infrastructure of Ukraine.
Within the framework of the exhibition, such organizations and enterprises as the Ukrainian Railways; OJSC “Kremenchug Road Machinery Plant – Kredmash”, a large machine-building enterprise specializing in the development and production of equipment in the field of road construction; Odessa Maritime Engineering Bureau, the author of the project for construction of ferries for Azerbaijan Caspian Shipping Company. As you can see, Ukraine has delegated various private and state businesses involved in the transport industry to this exhibition. Our desire is for the representatives of the two countries' business to communicate through this exhibition and find new opportunities for cooperation.
For me, a fruitful meeting with Minister of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan Ramin Guluzadeh, negotiations held with the leadership of the Azerbaijani Railways and Caspian Sea Shipping Company on the development of the transit between our countries was of great importance. Negotiations with the representatives of the TRACECA Permanent Secretariat were also of paramount importance to me.