Nəqliyyat və yol infrastrukturu sahəsində zəruri beynəlxalq layihələr
İyunun 1-də Bakı Ekspo Mərkəzində 19-cu Xəzər BeynəlxalqNəqliyyat, tranzit və logistikaTranslogistica Caspian və 10-cu Yubiley Xəzər BeynəlxalqYol infrastrukturu və ictimai nəqliyyat” “Road&Trafficsərgilərinin açılışı baş tutub. Sərgilərin təşkilatçıları Caspian Event Organisers və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sərginin rəsmi açılış mərasimində çıxış edib.
TransLogistica Caspian və Road&Traffic sərgiləri Azərbaycanda nəqliyyat, logistika və yol infrastrukturu sahəsində əsas ixtisaslaşdırılmış tədbirlərdir. Sərgilərdə Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Yunanıstan, İtaliya, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Türkiyə və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin şirkətləri öz məhsul və xidmətlərini təqdim edirlər.
“TransLogistica” sərgisi dəmir yolları, dənizçilik sənayesi və nəqliyyat-logistika xidmətləri kimi nəqliyyat sektorlarını birləşdirən səmərəli platformadır. Sərgi həm Azərbaycanın, həm də region ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturlarını təmsil edən rəhbər və mütəxəssislərlə görüşmək, eləcə də nəqliyyat texnologiyalarının ən son nümunələrini nümayiş etdirmək, perspektiv dövlət infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq, məhsullar üçün yeni satış kanalları tapmaq, habelə dəmir yolları, dəniz limanları, və logistika mərkəzlərinin tikintisi, eləcə də hərəkət heyətinin istehsalı və gəmiqayırma sahələrində təcrübə mübadiləsi üçün unikal imkan yaradır.
Həmçinin, “TransLogistica” sərgisi yükdaşıma şirkətləri ilə yük sahibləri arasında görüşlərin keçirilməsi üçün işgüzar platforma olmaqla yanaşı, Xəzər və Qafqaz regionunda nəqliyyat-logistika xidmətlərinizin təşviqi baxımından da səmərəli vasitədir.
“Road&Traffic” sərgisi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir.  Sərgi yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsullarınızın satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə də görüşmək üçün nadir imkandır.
Sərgilərin əlavə tədbirlər proqramına panel müzakirələri, iştirakçı şirkətlərin təqdimatları və s. daxildir. Sərgi günlərində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B) keçiriləcək, mövcud əlaqələri gücləndirmək və yeni əməkdaşlıq formaları yaratmaq üçün əla imkan yaranacaq.
Sərgilərə rəsmi dəstəyi Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, “TRACECA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK)Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO göstərirlər.

Актуальные международные проекты в сфере транспорта и дорожной инфраструктуры
1 июня в Баку Экспо Центре состоялось открытие 19-й Каспийской Международной Выставкой «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian и 10-й Юбилейной Каспийской Международной Выставки «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road&Traffic.
Выставки TransLogistica Caspian и Road&Traffic – главные специализированные события в сфере транспорта, логистики и дорожной инфраструктуры в Азербайджане. В проекте участвуют компании из Азербайджана, Беларуси, Германия, Греции, Италии, Казахстана, Российской Федерации, Турции и Объединенных Арабских Эмиратов.
Выставка «TransLogistica» – это эффективная площадка, объединяющая такие направления транспортного сектора, как железнодорожная инфраструктура, транспортно-логистические услуги, морская индустрия и другое. Это уникальная возможность встретиться с руководителями и специалистами государственных транспортных структур Азербайджана и стран региона, а также продемонстрировать новейшие разработки транспортных технологий, ознакомиться с перспективными государственными инфраструктурными проектами,  найти новые каналы сбыта продукции, а также обменяться опытом в области строительства железнодорожных путей, морских портов, производства подвижного состава и судостроения.
TransLogistica Caspian -  это также  деловая площадка для встречи перевозчиков с грузовладельцами, эффективный способ продвижения ваших транспортно-логистических услуг в Каспийском и Закавказском регионе.
Выставка Road&Traffic является местом встречи профессионалов сектора дорожной инфраструктуры, общественного транспорта, дорожной безопасности и информационных технологий. Мероприятие традиционно обеспечит налаживание контактов иностранных компаний с местным рынком, выход для азербайджанских компаний на мировой уровень, расширения текущих проектов и возможность нахождения новых партнеров. Здесь создана уникальная возможность предоставить специалистам отрасли современные решения при проектировании и строительстве дорог, мостов и тоннелей;  изучить потребности рынка и возможность реализации вашей продукции сектора ИТС; встретиться с операторами общественного транспорта Азербайджана, в том числе со специалистами компаний-подрядчиков сектора дорожного строительства.
В рамках программы дополнительных мероприятий пройдут панельные дискуссии, состоятся презентации компаний-участников и многое другое.
Двусторонние бизнес – встречи (B2B) пройдут в дни работы выставок и предоставят прекрасную возможность встретиться, укрепить имеющиеся связи и создать новые формы сотрудничества.