Nəqliyyat və yol infrastrukturu sahəsində zəruri beynəlxalq layihələr
İyunun 1-də Bakı Ekspo Mərkəzində 19-cu Xəzər BeynəlxalqNəqliyyat, tranzit və logistikaTranslogistica Caspian və 10-cu Yubiley Xəzər BeynəlxalqYol infrastrukturu və ictimai nəqliyyat” “Road&Trafficsərgilərinin açılışı baş tutub. Sərgilərin təşkilatçıları Caspian Event Organisers və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sərginin rəsmi açılış mərasimində çıxış edib.
TransLogistica Caspian və Road&Traffic sərgiləri Azərbaycanda nəqliyyat, logistika və yol infrastrukturu sahəsində əsas ixtisaslaşdırılmış tədbirlərdir. Sərgilərdə Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Yunanıstan, İtaliya, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Türkiyə və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin şirkətləri öz məhsul və xidmətlərini təqdim edirlər.
“TransLogistica” sərgisi dəmir yolları, dənizçilik sənayesi və nəqliyyat-logistika xidmətləri kimi nəqliyyat sektorlarını birləşdirən səmərəli platformadır. Sərgi həm Azərbaycanın, həm də region ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturlarını təmsil edən rəhbər və mütəxəssislərlə görüşmək, eləcə də nəqliyyat texnologiyalarının ən son nümunələrini nümayiş etdirmək, perspektiv dövlət infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq, məhsullar üçün yeni satış kanalları tapmaq, habelə dəmir yolları, dəniz limanları, və logistika mərkəzlərinin tikintisi, eləcə də hərəkət heyətinin istehsalı və gəmiqayırma sahələrində təcrübə mübadiləsi üçün unikal imkan yaradır.
Həmçinin, “TransLogistica” sərgisi yükdaşıma şirkətləri ilə yük sahibləri arasında görüşlərin keçirilməsi üçün işgüzar platforma olmaqla yanaşı, Xəzər və Qafqaz regionunda nəqliyyat-logistika xidmətlərinizin təşviqi baxımından da səmərəli vasitədir.
“Road&Traffic” sərgisi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir.  Sərgi yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsullarınızın satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə də görüşmək üçün nadir imkandır.
Sərgilərin əlavə tədbirlər proqramına panel müzakirələri, iştirakçı şirkətlərin təqdimatları və s. daxildir. Sərgi günlərində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B) keçiriləcək, mövcud əlaqələri gücləndirmək və yeni əməkdaşlıq formaları yaratmaq üçün əla imkan yaranacaq.
Sərgilərə rəsmi dəstəyi Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, “TRACECA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK)Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO göstərirlər.

Current international projects in the field of transport and road infrastructure
On June 1, Baku Expo Center hosted the opening of the 19th Caspian International Exhibition "Transport, Transit and Logistics" Translogistica Caspian and the 10th Anniversary Caspian International Exhibition "Road Infrastructure and Public Transport" Road&Traffic. The exhibitions are organized by Caspian Event Organizers and its international partners.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev spoke at the official opening ceremony of the exhibition.
The TransLogistica Caspian and Road&Traffic exhibitions are the main specialized events in the field of transport, logistics and road infrastructure in Azerbaijan. Companies from Azerbaijan, Belarus, Germany, Greece, Italy, Kazakhstan, the Russian Federation, Turkey and the United Arab Emirates present their products and services at the exhibitions.
The TransLogistica exhibition is an effective platform that brings together such areas of the transport sector as railway infrastructure, transport and logistics services, the maritime industry and more. This is a unique opportunity to meet with the leaders and specialists of the state transport structures of Azerbaijan and the countries of the region, as well as demonstrate the latest developments in transport technologies, get acquainted with promising state infrastructure projects, find new sales channels for products, and exchange experience in the construction of railways, seaports, rolling stock production and shipbuilding.
TransLogistica Caspian is also a business platform for meeting carriers with cargo owners, an effective way to promote your transport and logistics services in the Caspian and South Caucasus regions.
The Road&Traffic exhibition is a meeting place for professionals from the road infrastructure, public transport, road safety and information technology sectors. This is a unique opportunity to provide industry professionals with modern solutions for the design and construction of roads, bridges and tunnels; study the needs of the market and the possibility of selling your products in the ITS sector; meet with Azerbaijani public transport operators, including specialists from contractors in the road construction sector.
As part of the event’s program there will be panel discussions, presentations of participating companies and much more. Bilateral business meetings (B2B) will be held during the days of the exhibitions and will provide an excellent opportunity to meet, strengthen existing ties and create new forms of cooperation.
The exhibitions are officially supported by the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, the Permanent Secretariat of the Intergovernmental Commission TRACECA, the National Confederation of Entrepreneurs' (Employers') Organizations of the Republic of Azerbaijan and the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO.