Odessada yüksək səviyyəli II Beynəlxalq nəqliyyat konfransı keçirilib
Ukraynanın Odessa şəhərində “İnteqrasiya olunmuş Avropa-Asiya nəqliyyat dəhlizləri” adlı yüksək səviyyəli II Beynəlxalq nəqliyyat konfransı keçirilib.
Konfransda Ukrayna, Rumıniya, Gürcüstan, Bolqarıstan, Litva, Polşa, Çin, Moldova, Qazaxıstan və Macarıstanın nazir və nazir müavinləri, şirkət rəhbərləri eləcə də GUAM, Qara Dəniz Əməkdaşlıq Təşkilatı, “Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Marşrutu” Assosiasiyası kimi Beynəlxalq təşkilatların nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Tədbirdə ölkəmizi “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid QurbanovNəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə, “ Azərbaycan Respublikası Dövlət Dəniz Administrasiyasının rəisi Qüdrət Qurbanov təmsil ediblər.
Konfrans iki sessiyadan ibarət olub. İlk sessiya Avropa-Asiya istiqamətində rəqabətədavamlı nəqliyyat üstünlüklərinin aşkar edilməsinə, ikinci sessiya isə həmin istiqamətdə yük axının artırılmasına həsr edilib.
Tədbirdə iştirakçı ölkələrin ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizlərinin rəqabətədavamlı üstünlüklərinin aşkar edilməsi, yüklərin hərəkətinə maneələr törədən amillərin aradan qaldırılması və ticari prosedurların sadələşdirilməsi, Avropa-Asiya istiqamətindəki yük daşımalarında ümumiləşdirilmiş texniki və texnoloji şəraitin yaradılması, intermodal nəqliyyat sistemlərinin inkişafı və Avropa-Asiya istiqamətindəki yük axınının effektiv logistik idaretməsi haqqında məsələlər müzakirə edilib.

В Одессе состоялась II Международная транспортная конференция высокого уровня
В украинском городе Одесса проведена II Международная транспортная конференция высокого уровня «Интегрированные транспортные коридоры Европа –Азия».
В работе конференции приняли участие министры и их заместители из Украины, Румынии, Грузии, Болгарии, Литвы, Польши, Китая, Молдовы, Казахстана и Венгрии, руководители компаний из этих стран, а также делегации международных организаций, в том числе ГУАМ, Организации Черноморского экономического сотрудничества и Ассоциации «Транскаспийский международный транспортный маршрут».
Азербайджан на мероприятии представляли председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Джавид Гурбанов, замминистра транспорта, связи и высоких технологий Эльмир Велизаде и начальник Государственной морской администрации страны Гудрет Гурбанов.
Конференция состояла из двух сессий. Первая была посвящена выявлению конкурентных транспортных преимуществ в направлении Европа-Азия, а вторая – наращиванию грузопотока в этом направлении.
В рамках мероприятия были обсуждены вопросы идентификации конкурентных преимуществ различных транспортных маршрутов, проходящих по территориям стран-участниц, устранение препятствий для движения товаров и упрощение торговых процедур, создание унифицированных технических и технологических условий при грузоперевозках в направлении Европа-Азия, а также развитие интермодальных транспортных систем и эффективное логистическое управление грузопотоками в направлении Европа-Азия.