“TransCaspian / Translogistica 2018” sərgisi: nəqliyyat sahəsində məhsul və xidmətlərin geniş çeşidi
İyun ayının 11-də Bakı Ekspo Mərkəzində 17-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Loqistika “TransCaspian / Translogistica 2018” sərgisi öz işinə başladı. Xəzər regionunda aparıcı nəqliyyat tədbirlərindən biri olan bu sərgidə əsas dövlət nəqliyyat qurumları, eləcə də dəmiryol sektoru, dəniz sənayesi, aviasiya, kommersiya təyinatlı nəqliyyat, daşıma və loqistika xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən kommersiya şirkətləri bir arada toplanıb. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə nəqliyyat sektorunun bütün sahələrində, o cümlədən aviasiya, dəmir yolu, dəniz sənayesi sahələrində dövlətin müasir nailiyyətlərini vurğulayıb. O, nazirliyin əsas perspektivli vəzifələri arasında ölkədə etibarlı yüksək sürətli təhlükəsiz nəqliyyat sistemlərinin yaradılması, Azərbaycan ərazisindən keçən beynəlxalq nəqliyyat magistrallarının inkişafı, nəqliyyat infrastrukturunun yenilənməsi və multimodal loqistika sistemlərinin təkmilləşdirilməsini qeyd edib. Ənənəvi olaraq, sərgi işgüzar münasibətlərin və dialoqların qurulması, təcrübə mübadiləsi, eləcə də iştirakçılar arasında müqavilələrin imzalanması üçün münasib platforma funksiyasını yerinə yetirir. Cənab R. Quluzadə sərginin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirərək, iştirakçılara uğurlu iş və yeni müqavilələr arzulayıb.
“Iteca Caspian” şirkətinin regional direktoru cənab Edvard Stroon “TransCaspian / Translogistica 2018” və “Road & Traffic 2018” sərgiləri ilə bağlı statistik məlumatları səsləndirib və göstərdikləri rəsmi dəstəyə görə Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası və “TRACECA” layihəsinə təşəkkürünü bildirib.
Bu il “TransCaspian / Translogistica 2018” sərgisində dünyanın 15 ölkəsini təmsil edən 85 şirkət iştirak edir. Azərbaycan, Yunanıstan, Litva, Rusiya, Belarus, Türkmənistan, Türkiyə, Ukrayna və digər ölkələri təmsil edən eksponentlər nəqliyyat sahəsinin geniş məhsul və xidmətlər çeşidini (yükdaşımalar, lokomotiv, sərnişin və yük vaqonlarının istehsalı, hərəkət heyətinin təmiri, dəmiryol nəqliyyatı üçün komplektləşdirici hissələr, gəmiqayırma və gəmi təmiri, liman xidmətləri, kommersiya təyinatlı nəqliyyat vasitələri üçün ehtiyat hissələri və s.) təqdim edir.
Sərgidə kommersiya şirkətləri ilə yanaşı, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC, eləcə də Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Dövlət Dənizçilik Agentliyi kimi dövlət nəqliyyat strukturları da iştirak edir. Qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə əlaqədar olaraq, ölkədə loqistika şirkətlərinin sərgiyə marağı əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Belə ki, sərgi iştirakçılarının 30%-dən çoxunu debütantlar təşkil edir və bunların arasında dəniz daşımalarını təklif edən şirkətlər: Bakı Quru Limanı, Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanı; dəmiryol daşımaları: “ADY conteiner” şirkəti; avtomobil nəqliyyatı ilə beynəlxalq daşımalar: “APS Solver” şirkəti (Belarus), “Arijus UAB” şirkəti (Litva); hava nəqliyyatı: “Silk Way Group” şirkəti yer alır. Sərgidə bir sıra yeniliklər təqdim edilir.
Sərginin qonaqları arasında Ukrayna, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, Qazaxıstan dəmir yol şirkətlərinin nümayəndələri, Dəmir Yolları Əməkdaşlıq Təşkilatının (“DYƏT”) və Qazaxıstan Respublikası İnvestisiya və İnkişaf Nazirliyinin nümayəndələri yer alır.
Bu il Bakı Ekspo Mərkəzində “TransCaspian / Translogistica” sərgisi ilə paralel olaraq, hər iki tədbirin reytinqini artıran və ziyarətçilərin əlavə marağına səbəb olan 8-ci Beynəlxalq “Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat” (“Road and Trafic 2018”) sərgisi də keçirilir.

TransCaspian/Translogistica 2018: широкий спектр продукции и услуг транспортной сферы
11 июня в Баку Экспо Центре открылась 17-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» TransCaspian/Translogistica 2018. Одно из ведущих транспортных событий Каспийского региона собрало ключевые государственные транспортные структуры, а также коммерческие организации в области железнодорожного сектора, морской индустрии, авиации, коммерческого транспорта и транспортно-логистических услуг. Организатором выставки является компания Iteca Caspian и её британский партнёр ITE Group.
В своем выступлении на открытии выставки Министр транспорта, связи и высоких технологий Рамин Гулузаде подчеркнул современные отечественные достижения во всех областях транспортной сферы, в том числе авиационной, железнодорожной, морской отраслях. Среди основных перспективных задач министерства докладчик назвал создание в стране надежных скоростных безопасных транспортных систем, развитие международных транспортных магистралей, проходящих через нашу страну, обновление транспортной инфраструктуры, совершенствование мультимодальных логистических систем. Традиционно выставка является местом налаживания бизнес-отношений и диалогов, обмена опытом, заключения договоров между участниками. Господин Гулузаде поблагодарил организаторов выставки, пожелал участникам успешной работы и новых контрактов.
Региональный директор компании Iteca Caspian Эдвард Строн привел статистические сведения по выставкам TransCaspian/Translogistica 2018 и Road & Traffic 2018, поблагодарил за официальную поддержку Министерство Транспорта, Связи и Высоких Технологий Азербайджанской Республики, Фонд Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики и TRACECA.
В этом году в TransCaspian/Translogistica 2018 принимают участие 85 компаний из 15 стран мира. Экспоненты из Азербайджана, Греции, Литвы, России, Республики Беларусь, Туркменистана, Турции, Украины и других стран представляют широкий спектр продукции и услуг транспортной сферы: грузоперевозки, производство локомотивов, пассажирских и грузовых вагонов, ремонт подвижного состава, логистические услуги, судостроение и судоремонт, портовые услуги, контрольное и диагностическое оборудование для подвижного состава и другие направления.
В выставке наряду с коммерческими компаниями принимают участие и государственные транспортные структуры: Азербайджанские Железные Дороги, Бакинский Международный Морской Торговый Порт, Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство, Государственное Морское Агентство при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики. В связи с ростом ненефтяного сектора в республике значительно увеличился интерес к выставке логистических компаний. Так, свыше 30% участников выставке составляют дебютанты, среди которых компании, представляющие морские перевозки: Бакинский Сухой Порт, Туркменбашинский Международный Морской Порт; Железнодорожные перевозки: ADY Container; Международные перевозки автомобильным транспортом: APS Solver (Беларусь), Arijus UAB (Литва); авиаперевозки: Silk Way Group. На выставке представлен ряд новинок.
Среди гостей выставки представители украинских, турецких, российских, грузинских, Казахстанских Железных Дорог, представители Организации железнодорожного партнерства ОСЖД и министерства инвестиций и развития Республики Казахстан.
Параллельно с TransCaspian/Translogistica в Баку Экспо Центре проходит 8-я Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road & Traffic 2018, что повышает рейтинг обоих мероприятий и вызывает дополнительный интерес посетителей.