“TransCaspian 2017” sərgisi: ən yaxşı nəqliyyat infrastrukturu layihələri
Aprelin 26, Bakı Ekspo Mərkəzində 16-cı Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “TransCaspian/Translogistica” 2017 sərgisinin açılış mərasimi keçirildi. Dəmiryol sektoru, dənizçilik sənayesi, aviasiya, kommersiya təyinatlı nəqliyyat və nəqliyyat-loqistika xidmətləri sahəsində əsas dövlət strukturları ilə yanaşı, kommersiya təşkilatlarını da bir araya toplayan “TransCaspian/Translogistica” sərgisi Xəzəryanı regionun aparıcı nəqliyyat tədbiridir. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun böyük britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Naziri Ramin Quluzadə qeyd etdi ki, ölkə rəhbərliyi respublikanın nəqliyyat sektoruna böyük diqqət göstərir. Müasir texnologiyaların geniş tətbiqi sayəsində Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturu gündən-günə genişlənərək inkişaf edir. Xəzər Dəniz Limanının inşası və burada azad iqtisadi zonanın yaradılması ölkəyə böyük investisiyaların cəlb edilməsi üçün şərait yaradır.
Hər il bu ixtisaslaşmış sərginin keçirilməsi Azərbaycanın Qərb ilə Şərq arasında nəqliyyat qovşağı kimi oynadığı mühüm rolu nümayiş etdirir ki, bu da beynəlxalq əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə və işgüzar fəallığın artmasına müsbət təsir edir.
Açılış mərasimində çıxış edən “ITE Group ” şirkətinin icraçı direktoru cənab Edvard Stroon Azərbaycanda keçirilən beynəlxalq sərgilər arasında layiqli yer alan ənənəvi “TransCaspian” sərgisinin əhəmiyyətini qeyd edərək Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Nəqliyyat Agentliyi, Dövlət Dəniz Administrasiyası və “TRACECA” layihəsinə öz dərin minnətdarlığını bildirdi və sərgi iştirakçılarına faydalı iş arzuladı.
Bu il “TransCaspian/Translogistica” sərgisində dünyanın 14 ölkəsini - Azərbaycan, Avstriya, Belarus, Böyük Britaniya, Gürcüstan, Litva, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və digər ölkələri təmsil edən 88 şirkət iştirak edir. Yeni şirkətlər sərgi iştirakçılarının 30%-ni təşkil edirlər. Bu il sərgidə debüt edəcək şirkətlər arasında “PTK”, “ASFIL” şirkətlər qrupuna daxil olan müəssisələr, Minsk Vaqon Təmiri Zavodu və digərləri var.
“TransCaspian/Translogistica 2017” sərgisi kommersiya şirkətləri ilə yanaşı, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC, Azərbaycan Respublikası Dövlət Dəniz Administrasiyası, “Ukrzaliznytsa” Ukrayna Dəmir Yolları şirkəti, “Həştərxan Dəniz Limanı” QSC və digər bu kimi dövlət nəqliyyat strukturlarını bir araya toplayıb.
Sərgidə nəqliyyat sahəsi üzrə məhsul və xidmətlərin geniş çeşidi təqdim olunur. “Yükdaşımaları və Loqistika” sektorunda yük sahiblərinə yüklərin dəmiryol və dəniz vasitəsi ilə daşınması üçün optimal variantlar təklif olunur. “Dənizçilik sənayesi” sektoru çərçivəsində çoxfunksiyalı qəza-xilasetmə gəmiləri, qayıq və çoxtəyinatlı sürət katerlərinin modelləri, eləcə də dəniz və çay gəmilərinin layihələndirilməsi, modernləşdirilməsi və yenidən təchiz olunması, habelə konversiya üzrə mühəndislik təminatı, ponton, yanalma körpüsü və yaxta limanlarının istifadəyə hazır şəkildə tikintisi təklif edilir. Bu sektorda Türkiyə Gəmiqayırma Şirkətləri Assosiasiyası da iştirak edir. Ənənəvi “Dəmiryol infrastrukturu və Hərəkət heyəti” sektorunda lokomotiv və vaqon modelləri, dəmiryol nəqliyyatının təmir və istehsalı üzrə xidmətlər, eləcə də avtomatik idarəetmə məhsulları, yanacaq sərfiyyatının qeydiyyat sistemi və lokomotiv dizelinin avtomatik buraxılması və dayandırılması, habelə diaqnostika üçün texnoloji avadanlıqlar təklif olunur.
“TransCaspian/Translogistica 2017” sərgisi Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən dəstəklənir. Sərgi Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən rəsmi olaraq dəstəklənir.
“TransCaspian/Translogistica” sərgisi ilə eyni platformada oxşar sektor üzrə daha iki sərgi: 7-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic 2017” və 4-cü Xəzər Beynəlxalq Kater və Yaxtalar “CIBS 2017” sərgiləri keçirilir.
İxtisaslaşdırılmış “CIBS 2017” sərgisi katerlər, yaxtalar, müxtəlif növ dəniz avadanlıqları, yaxt-klublar, su idmanı və su nəqliyyatının istehsalçı və distributorlarını birləşdirir. Bu ilin sərgi iştirakçılarının arasında  “Laky Verf” (Rusiya), "Nevskiy Gəmiqayırma Zavodu" (Rusiya), ASC "RİF" (Rusiya), Yachting 2000 (Avstriya) şirkətləri var.
Beləliklə, “CIBS 2017” sərgisi su-motor bazarına çıxış, bazardakı mövqeyin möhkəmləndirilməsi, mövcud işgüzar əlaqələrin daha da yaxşılaşdırılması, yeni əlaqələrin qurulması, distributorlarla əməkdaşlıq və müştəri bazasının genişləndirilməsi üçün perspektivli və səmərəli vasitədir.
“Road&Traffic 2017” sərgisinin məqsədi yol, körpü və tunellərin tikintisi və layihələndirilməsi sahəsində əldə olunan ən son nailiyyətlərin təqdimatı, yol hərəkətinin idarə edilməsi sahəsində müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi, ictimai nəqliyyat sahəsi üzrə istehsalçı və operatorların görüşü üçün şərait yaradılması və yol hərəkətinin təhlükəsizliyi sahəsində problemlərin həlli yollarının inkişaf etdirilməsidir.
Sərgi regionun aparıcı yol-inşaat şirkətlərinin rəhbər və mütəxəssisləri ilə görüşlər keçirmək üçün ideal şərait yaradır və ənənəvi olaraq, bu sənaye sahəsi üzrə yeni məhsulları nümayiş etdirir. Onların arasında yolların işıqlandırılması üçün “Urban” və “Kordoba” məhsulları, eləcə də “Novoplast-praymer” qruntu təqdim olunur. Bu il ilk dəfə olaraq sərgidə Bakı Nəqliyyat Agentliyi də iştirak edir.

TransCaspian 2017: Лучшие проекты транспортной инфраструктуры
Сегодня в Баку Экспо Центре состоялось открытие 16-й Каспийской Международной Выставки «Транспорт, Транзит и Логистика» TransCaspian/Translogistica 2017. Одно из ведущих транспортных событий Каспийского региона собрало, как ключевые государственные транспортные структуры, так и коммерческие организации в области железнодорожного транспорта, морской индустрии, коммерческого транспорта и транспортно-логистических услуг. Организаторы мероприятия – компании Iteca Caspian и ITE Group.
Выступая на открытии выставки, Министр Транспорта, Связи и Высоких Технологий Азербайджанской Республики Рамин Гулузаде подчеркнул, что руководство республики уделяет большое внимание транспортному сектору страны. Благодаря повсеместному применению современных технологий, растет и развивается транспортная инфраструктура Азербайджана. Строительство Каспийского морского порта и формирование при нем свободной экономической зоны создает условия для привлечения крупных инвестиций в республику.
Ежегодное проведение специализированной выставки подчеркивает роль Азербайджана как транспортного хаба, характерного перекрестка Запада и Востока, что положительно влияет на укрепление международных связей и рост деловой активности.
Исполнительный директор ITE Group Эдвард Строон отметил значение традиционной выставки TransCaspian, которая неизменно занимает одно из ведущих мест в ряду международных выставок, проводимых в Азербайджане. Господин Строон выразил благодарность Министерству Транспорта, Связи и Высокий Технологий, Бакинскому Транспортному Агентству, Государственной Морской Администрации, ТРАСЕСА и пожелал участникам активной плодотворной работы.
В этом году в выставке TransCaspian/Translogistica принимают участие 88 компаний из 14 стран: Азербайджана, Австрии, Беларуси, Казахстана, России, Турции и других. Новые компании составляют 30% от общего количества участников. Среди дебютантов этого года такие компании, как группа компаний РТК, ASFIL, Минский Вагоноремонтный Завод и другие. Наряду с коммерческими компаниями выставка TransCaspian/Translogistica 2017 собрала государственные транспортные структуры такие, как: Азербайджанские Железные Дороги, Бакинский Международный Морской Торговый Порт, Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство, Государственная Морская Администрация Азербайджанской Республики, Украинские Железные Дороги «Ukrzaliznytsa» и их дочерние предприятия, ЗАО "Астраханский Морской Порт" и другие.
Сектор «Грузоперевозки и Логистика» предоставляет грузовладельцам оптимальные пути перевозки грузов железнодорожным и морским транспортом. Сектор «Морская Индустрия» предоставляет модели многофункциональных аварийно-спасательных судов, лодок и многоцелевых скоростных, а также услуги по проектированию, модернизации и переоборудованию морских и речных судов, инженерному обеспечению конверсий, строительству понтонов, причалов и яхтенных марин «под ключ». На выставке также примет участие Турецкая Ассоциация Судостроителей. Традиционный сектор «Железнодорожная инфраструктура и Подвижной состав» предоставляет модели локомотивов и вагонов, услуги по ремонту и производству железнодорожного транспорта, а также продукцию по автоведению, системы регистрации расхода топлива, система автоматического запуска-остановки дизеля тепловоза, технологическое оборудование для диагностики.
Выставка TransCaspian/Translogistica поддерживается Министерством Транспорта, Связи и Высоких Технологий Азербайджанской республики. Официальную поддержку выставке оказывают ТРАСЕСА, Фонд Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики.
На одной площадке с TransCaspian/Translogistica проходят две выставки по смежным секторам: 7-я Каспийская Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road&Traffic 2017 и 4-я Каспийская Международная Выставка «Катера и Яхты» CIBS 2017.
Специализированная выставка CIBS 2017 объединяет производителей и дистрибьюторов катеров, яхт, различных видов морского инвентаря, яхт-клубы, водный спорт, морской транспорт. Среди участников выставки этого года компании Laky Verf (Россия), "Невский Судостроительно-Судоремонтный Завод" (Россия), ЗАО "РИФ" (Россия), Yachting 2000 (Австрия). Таким образом, CIBS 2017 является перспективным и эффективным средством для выхода на водно-моторный рынок страны, укрепления собственных позиций на рынке, усовершенствования уже существующих деловых связей, для создания новых отношений, сотрудничества с дистрибьюторами и расширения клиентской базы.
Выставка Road&Traffic 2017 нацелена на представление последних достижений в области дорожно-туннельного строительства, внедрение современных информационных технологий в управление дорожным движением, создание условий для встречи производителей и операторов общественного транспорта, а также на развитие путей решения вопросов в области безопасности дорожного движения. Выставка создает идеальные условия для встречи с руководителями и специалистами ведущих дорожно-строительных компаний региона, традиционно представляет новинки, среди которых продукты «Урбан» и «Кордоба» для освещения дорог, а также грунт «Новопласт-праймер». Впервые в этом году на выставке примет участие Бакинское Транспортное Агентство.