“TransCaspian 2017” sərgisinin açılışına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirildi
26-28 aprel tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 16-cı Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “TransCaspian/Translogistica” 2017 sərgisi keçirilir. Dəmiryol sektoru, dənizçilik sənayesi, aviasiya, kommersiya təyinatlı nəqliyyat və nəqliyyat-loqistika xidmətləri sahəsində əsas dövlət strukturları ilə yanaşı, kommersiya təşkilatlarını da bir araya toplayan “TransCaspian/Translogistica” sərgisi Xəzəryanı regionun aparıcı nəqliyyat tədbiridir. Sərgi Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və TRASEKA tərəfindən dəstəklənir. “Iteca Caspian” şirkətinin təşkil etdiyi bütün tədbirlər Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən dəstəklənir. “TransCaspian/Translogistica” sərgisi Böyük Britaniyanın “ITE Group plc” şirkətlər qrupu tərəfindən təşkil olunan “TransRussia” (Moskva), “TransPoland” (Varşava), “TransUzbekistan” (Daşkənd), “TransUkraine” (Kiyev) və “TransitKazakhstan” (Almatı) kimi ixtisaslaşmış nəqliyyat-loqistika sərgiləri, eləcə də “BreakBulk” beynəlxalq sərgilər (Antverpen, Hyuston, Şanxay, Əbu-Dabi, Kuala-Lumpur) və digər tədbirlər silsiləsinə daxildir.
Ölkə rəhbərliyi ölkədə nəqliyyat sektorunun inkişafına böyük diqqət göstərir. Hazırda Azərbaycanda ölkənin Avropa ilə Asiya arasında əsas əlaqələndirici məntəqəyə çevrilməsinə kömək edən “Şimal-Cənub”, “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” (TBNM) və “Bakı-Tbilisi-Qars” kimi nəhəng nəqliyyat layihələri uğurla həyata keçirilir. İxtisaslaşmış sərginin hər il keçirilməsi Azərbaycanın nəqliyyat qovşağı kimi rolunu vurğulayır.
Bu il “TransCaspian/Translogistica” sərgisində dünyanın 14 ölkəsini - Azərbaycan, Avstriya, Belarus, Böyük Britaniya, Gürcüstan, Litva, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və digər ölkələri təmsil edən 88 şirkət iştirak edir. Yeni şirkətlər sərgi iştirakçılarının 30%-ni təşkil edirlər. Bu il sərgidə debüt edəcək şirkətlər arasında “PTK”, “ASFIL” şirkətlər qrupuna daxil olan müəssisələr, Minsk Vaqon Təmiri Zavodu və digərləri var.
“TransCaspian/Translogistica 2017” sərgisi kommersiya şirkətləri ilə yanaşı, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC, Azərbaycan Respublikası Dövlət Dəniz Administrasiyası, “Ukrzaliznytsa” Ukrayna Dəmir Yolları şirkəti, “Həştərxan Dəniz Limanı” QSC və digər bu kimi dövlət nəqliyyat strukturlarını bir araya toplayıb.
Sərgidə nəqliyyat sahəsi üzrə məhsul və xidmətlərin geniş çeşidi təqdim olunur. “Yükdaşımaları və Loqistika” sektorunda yük sahiblərinə yüklərin dəmiryol və dəniz vasitəsi ilə daşınması üçün optimal variantlar təklif olunur. “Dənizçilik sənayesi” sektoru çərçivəsində çoxfunksiyalı qəza-xilasetmə gəmiləri, qayıq və çoxtəyinatlı sürət katerlərinin modelləri, eləcə də dəniz və çay gəmilərinin layihələndirilməsi, modernləşdirilməsi və yenidən təchiz olunması, habelə konversiya üzrə mühəndislik təminatı, ponton, yanalma körpüsü və yaxta limanlarının istifadəyə hazır şəkildə tikintisi təklif edilir. Bu sektorda Türkiyə Gəmiqayırma Şirkətləri Assosiasiyası da iştirak edir. Ənənəvi “Dəmiryol infrastrukturu və Hərəkət heyəti” sektorunda lokomotiv və vaqon modelləri, dəmiryol nəqliyyatının təmir və istehsalı üzrə xidmətlər, eləcə də avtomatik idarəetmə məhsulları, yanacaq sərfiyyatının qeydiyyat sistemi və lokomotiv dizelinin avtomatik buraxılması və dayandırılması, habelə diaqnostika üçün texnoloji avadanlıqlar təklif olunur.
Sərginin xarici qonaqları arasında İran İslam Respublikasının Yol və Şəhərsalma nazirinin müavini  Amir Amini, Avropa inteqrasiyası məsələləri üzrə Ukrayna infrastruktur nazirinin müavini Viktor Dovqan, “TRASEKA” Hökumətlərarası Komissiyasının İran üzrə milli katibi Mehran Hamisizadə və “TRASEKA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyinin Baş katibi Mirça Çiopraqa yer alır.
Sərgi çərçivəsində işgüzar proqramın keçirilməsi planlaşdırılıb. Sərgi proqramı çərçivəsində “AVP Texnologiya” MMC, “RIRTCD” ASC ilə birlikdə “Lokomotiv təsərrüfatı üçün qabaqcıl texnologiyalar” mövzusunda seminar təşkil edir. “Rusaqrotrans” ASC şirkəti isə öz stendində taxıl yüklərinin Rusiyadan Azərbaycan, İran, Gürcüstan və Türkiyə istiqamətlərində daşınması üzrə təqdimat keçirəcəkdir.
“TransCaspian/Translogistica” sərgisi ilə eyni platformada oxşar sektor üzrə daha iki sərgi: 7-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic 2017” və 4-cü Xəzər Beynəlxalq Kater və Yaxtalar “CIBS 2017” sərgiləri keçirilir. İştirakçı və ziyarətçilərə bir-biriləri ilə görüşərək işgüzar əlaqələr qurmaq üçün imkan yaradan daha bir işgüzar platforma, yəni “B2B” formatlı görüşlər sərgilərin işgüzar proqramının əsasını təşkil edir. Bu görüşlərdə sərgilərin yerli ziyarətçi şirkət və eksponentləri iştirak edəcəklər. “B2B” formatlı görüşlər sərgi çərçivəsində ilk dəfə təşkil olunur və eksponentlərə öz həmkarları ilə bir masa ətrafında görüşlər keçirmək və eyni zamanda bir neçə əsas ziyarətçi ilə danışıqlar aparmaq baxımından unikal imkan yaradır. “B2B” formatlı görüşlər 27 aprel tarixində saat 10:00 – 13:00-da Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək.
Beləliklə, “TransCaspian/Translogistica” sərgisi həm Azərbaycanın, həm də region ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturlarını təmsil edən rəhbər və mütəxəssislərlə görüşmək, perspektiv dövlət infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq, eləcə də yeni işgüzar müqavilələr imzalamaq üçün yük sahibləri, sənaye müəssisələrinin rəhbərləri, avtomobil parklarının sahibləri və müvafiq profilli sektorları təmsil edən digər maraqlı tərəflərlə görüşmək üçün unikal imkandır. Sərgi peşəkar ziyarətçilər üçün 26-28 aprel tarixində, tələbələr üçün isə aprel ayının 28-də açıq olacaq. Sərgidə xüsusi uşaq guşəsi fəaliyyət göstərir. Sərgiyə uşaqlarla gəldiyiniz zaman, onları “Aqil və Bilgi” şirkətinin nümayəndələrinə etibar edə bilərsiniz. Siz sərgi iştirakçıları ilə görüşlər keçirərkən, həmin peşəkar şəxslər uşaqlarınızı faydalı və maraqlı əyləncə növləri ilə məşğul edəcəklər. 2017-ci ildə “Iteca Caspian” şirkətinin tərəfdaşları arasında rəsmi səyahət agentliyi “Premier Tour” şirkətləri, o cümlədən “Hyatt Regency” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), yer alır. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun böyük britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.

The Press Conference dedicated to the opening of the TransCaspian 2017 exhibition was held
The 16th Caspian International Transport, Transit and Logistics exhibition TransCaspian/Translogistica 2017 will be held from 26th to 28th April at Baku Expo Center. The TransCaspian/Translogistica exhibition is one of the leading transport events in the Caspian region. The exhibition brings together key public transport authorities and commercial organizations engaged in the rail sector, maritime industry, aviation, commercial vehicles and transport & logistics services.
The exhibition is supported by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan. TRACECA, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic (AEC) render official support to the exhibition. The TransCaspian/Translogistica exhibition is part of a series of specialized transport and logistics exhibitions organized by ITE Group plc (UK), which includes TransRussia (Moscow), TransPoland (Warsaw), TransUzbekistan (Tashkent), TransUkraine (Kiev), and TransitKazakhstan (Almaty), a series of international BreakBulk exhibitions (Antwerp, Houston, Shanghai, Abu Dhabi, Kuala Lumpur) and others.
The leadership of the Republic of Azerbaijan pays special attention to the transport sector of the country. Currently, large-scale transport projects like the North-South, the Trans-Caspian International Transport Route and Baku-Tbilisi-Kars are actively being implemented, which contributes to the transformation of Azerbaijan into the main link between Europe and Asia. The annual staging of a specialized exhibition also contributes to the further development of Azerbaijan as a transport hub.
This year, 88 companies from 14 countries are participating at the TransCaspian/Translogistica exhibition: Azerbaijan, Austria, Belarus, Lithuania, Russia, Turkey and others. New companies comprise 30% of the total number of participants. Among this year’s debutants are the RTC Group of Companies, ASFIL, Minsk Car Repair Plant and others.
Along with commercial companies, the TransCaspian/Translogistica 2017 exhibition hosts state transport structures such as: CJSC Azerbaijan Railways, Baku International Sea Trade Port, Azerbaijan Caspian Shipping Company, the State Maritime Administration of the Republic of Azerbaijan, “Ukrzaliznytsa” Ukrainian Railways and their subsidiaries, CJSC “Astrakhan Sea Port” and others.
The Transport and Logistics sector provides cargo owners with optimal ways of transporting goods by rail and sea. The Marine Industry sector provides models of multifunctional rescue vessels, boats and multi-purpose speed boats, as well as services for design, modernisation and re-equipment of sea and river vehicles, engineering support for conversion and turnkey construction of pontoons, berths and marine yachts. The Turkish Association of Shipbuilders will also participate in this sector. The traditional Railway Infrastructure and Rolling Stock sector shows models of locomotives and wagons, services for repair and production of railway transport, products of auto-driving, fuel consumption registration and automatic start-function of diesel engines in locomotives and technological equipment for diagnostics also is demonstrated.
Among the exhibition’s foreign VIP guests are Amir Amini, Deputy Minister of Road and Urban Development of the Islamic Republic of Iran; Victor Dovgan - Deputy Minister of Infrastructure of Ukraine for European integration, Mehran Khamisizadeh - National Secretary of the IGC TRACECA in the Islamic Republic of Iran; and Secretary General of the PS IGC TRACECA, Mircea Chiopraga.
A business program is planned under the framework of the exhibition. On April 26, AVP Technology and OJCS RIRTCD will conduct a seminar on the theme “Advanced technology for locomotive facilities”. Rusagrotrans CJSC will hold a presentation on transportation of grain cargos from Russia to Azerbaijan, Iran, Georgia and Turkey.
On the same site as TransCaspian/Translogistica will be two exhibitions in related sectors: the 7th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Road&Traffic 2017 exhibition and the 4th Caspian International Boat and Yacht CIBS 2017 Show. The main focus of the business program of exhibitions will take the form of B2B meetings; an additional business platform where participants and visitors can meet with each other and establish business connections. Local visiting companies and exhibitors will take part in these exchanges. B2B meetings will be held for the first time within the framework of the exhibitions and will present a unique opportunity for exhibitors to meet with colleagues at the same table and simultaneously hold negotiations with several key visitors. The B2B meetings will be held on April 27 at the Baku Expo Center from 10 a.m. to 13 p.m.
The TransCaspian/Translogistica exhibition is a unique opportunity to meet with the leaders and specialists of the state transport structures of Azerbaijan and other countries in the region, get acquainted with the prospective infrastructure projects, and also meet with cargo owners, heads of industrial enterprises, car fleet owners and other stakeholders from the core areas in order to establish new business contacts.
For professionals, the exhibition will be open from April 26 to 28, for students on April 28. At the exhibition there is a children's area, where children can be trusted by professionals from Agil and Bilgi, who will take children to useful and exciting activities. Among the partners Iteca Caspian in 2017, the tour operator "Premier Tour", the official hotel "Qafqaz Point Hotel" and "Hyatt Regency". The organizers of the exhibition are Iteca Caspian and its partner ITE Group.