“TransCaspian 2017” sərgisinin açılışına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirildi
26-28 aprel tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 16-cı Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “TransCaspian/Translogistica” 2017 sərgisi keçirilir. Dəmiryol sektoru, dənizçilik sənayesi, aviasiya, kommersiya təyinatlı nəqliyyat və nəqliyyat-loqistika xidmətləri sahəsində əsas dövlət strukturları ilə yanaşı, kommersiya təşkilatlarını da bir araya toplayan “TransCaspian/Translogistica” sərgisi Xəzəryanı regionun aparıcı nəqliyyat tədbiridir. Sərgi Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və TRASEKA tərəfindən dəstəklənir. “Iteca Caspian” şirkətinin təşkil etdiyi bütün tədbirlər Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən dəstəklənir. “TransCaspian/Translogistica” sərgisi Böyük Britaniyanın “ITE Group plc” şirkətlər qrupu tərəfindən təşkil olunan “TransRussia” (Moskva), “TransPoland” (Varşava), “TransUzbekistan” (Daşkənd), “TransUkraine” (Kiyev) və “TransitKazakhstan” (Almatı) kimi ixtisaslaşmış nəqliyyat-loqistika sərgiləri, eləcə də “BreakBulk” beynəlxalq sərgilər (Antverpen, Hyuston, Şanxay, Əbu-Dabi, Kuala-Lumpur) və digər tədbirlər silsiləsinə daxildir.
Ölkə rəhbərliyi ölkədə nəqliyyat sektorunun inkişafına böyük diqqət göstərir. Hazırda Azərbaycanda ölkənin Avropa ilə Asiya arasında əsas əlaqələndirici məntəqəyə çevrilməsinə kömək edən “Şimal-Cənub”, “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” (TBNM) və “Bakı-Tbilisi-Qars” kimi nəhəng nəqliyyat layihələri uğurla həyata keçirilir. İxtisaslaşmış sərginin hər il keçirilməsi Azərbaycanın nəqliyyat qovşağı kimi rolunu vurğulayır.
Bu il “TransCaspian/Translogistica” sərgisində dünyanın 14 ölkəsini - Azərbaycan, Avstriya, Belarus, Böyük Britaniya, Gürcüstan, Litva, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və digər ölkələri təmsil edən 88 şirkət iştirak edir. Yeni şirkətlər sərgi iştirakçılarının 30%-ni təşkil edirlər. Bu il sərgidə debüt edəcək şirkətlər arasında “PTK”, “ASFIL” şirkətlər qrupuna daxil olan müəssisələr, Minsk Vaqon Təmiri Zavodu və digərləri var.
“TransCaspian/Translogistica 2017” sərgisi kommersiya şirkətləri ilə yanaşı, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC, Azərbaycan Respublikası Dövlət Dəniz Administrasiyası, “Ukrzaliznytsa” Ukrayna Dəmir Yolları şirkəti, “Həştərxan Dəniz Limanı” QSC və digər bu kimi dövlət nəqliyyat strukturlarını bir araya toplayıb.
Sərgidə nəqliyyat sahəsi üzrə məhsul və xidmətlərin geniş çeşidi təqdim olunur. “Yükdaşımaları və Loqistika” sektorunda yük sahiblərinə yüklərin dəmiryol və dəniz vasitəsi ilə daşınması üçün optimal variantlar təklif olunur. “Dənizçilik sənayesi” sektoru çərçivəsində çoxfunksiyalı qəza-xilasetmə gəmiləri, qayıq və çoxtəyinatlı sürət katerlərinin modelləri, eləcə də dəniz və çay gəmilərinin layihələndirilməsi, modernləşdirilməsi və yenidən təchiz olunması, habelə konversiya üzrə mühəndislik təminatı, ponton, yanalma körpüsü və yaxta limanlarının istifadəyə hazır şəkildə tikintisi təklif edilir. Bu sektorda Türkiyə Gəmiqayırma Şirkətləri Assosiasiyası da iştirak edir. Ənənəvi “Dəmiryol infrastrukturu və Hərəkət heyəti” sektorunda lokomotiv və vaqon modelləri, dəmiryol nəqliyyatının təmir və istehsalı üzrə xidmətlər, eləcə də avtomatik idarəetmə məhsulları, yanacaq sərfiyyatının qeydiyyat sistemi və lokomotiv dizelinin avtomatik buraxılması və dayandırılması, habelə diaqnostika üçün texnoloji avadanlıqlar təklif olunur.
Sərginin xarici qonaqları arasında İran İslam Respublikasının Yol və Şəhərsalma nazirinin müavini  Amir Amini, Avropa inteqrasiyası məsələləri üzrə Ukrayna infrastruktur nazirinin müavini Viktor Dovqan, “TRASEKA” Hökumətlərarası Komissiyasının İran üzrə milli katibi Mehran Hamisizadə və “TRASEKA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyinin Baş katibi Mirça Çiopraqa yer alır.
Sərgi çərçivəsində işgüzar proqramın keçirilməsi planlaşdırılıb. Sərgi proqramı çərçivəsində “AVP Texnologiya” MMC, “RIRTCD” ASC ilə birlikdə “Lokomotiv təsərrüfatı üçün qabaqcıl texnologiyalar” mövzusunda seminar təşkil edir. “Rusaqrotrans” ASC şirkəti isə öz stendində taxıl yüklərinin Rusiyadan Azərbaycan, İran, Gürcüstan və Türkiyə istiqamətlərində daşınması üzrə təqdimat keçirəcəkdir.
“TransCaspian/Translogistica” sərgisi ilə eyni platformada oxşar sektor üzrə daha iki sərgi: 7-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic 2017” və 4-cü Xəzər Beynəlxalq Kater və Yaxtalar “CIBS 2017” sərgiləri keçirilir. İştirakçı və ziyarətçilərə bir-biriləri ilə görüşərək işgüzar əlaqələr qurmaq üçün imkan yaradan daha bir işgüzar platforma, yəni “B2B” formatlı görüşlər sərgilərin işgüzar proqramının əsasını təşkil edir. Bu görüşlərdə sərgilərin yerli ziyarətçi şirkət və eksponentləri iştirak edəcəklər. “B2B” formatlı görüşlər sərgi çərçivəsində ilk dəfə təşkil olunur və eksponentlərə öz həmkarları ilə bir masa ətrafında görüşlər keçirmək və eyni zamanda bir neçə əsas ziyarətçi ilə danışıqlar aparmaq baxımından unikal imkan yaradır. “B2B” formatlı görüşlər 27 aprel tarixində saat 10:00 – 13:00-da Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək.
Beləliklə, “TransCaspian/Translogistica” sərgisi həm Azərbaycanın, həm də region ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturlarını təmsil edən rəhbər və mütəxəssislərlə görüşmək, perspektiv dövlət infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq, eləcə də yeni işgüzar müqavilələr imzalamaq üçün yük sahibləri, sənaye müəssisələrinin rəhbərləri, avtomobil parklarının sahibləri və müvafiq profilli sektorları təmsil edən digər maraqlı tərəflərlə görüşmək üçün unikal imkandır. Sərgi peşəkar ziyarətçilər üçün 26-28 aprel tarixində, tələbələr üçün isə aprel ayının 28-də açıq olacaq. Sərgidə xüsusi uşaq guşəsi fəaliyyət göstərir. Sərgiyə uşaqlarla gəldiyiniz zaman, onları “Aqil və Bilgi” şirkətinin nümayəndələrinə etibar edə bilərsiniz. Siz sərgi iştirakçıları ilə görüşlər keçirərkən, həmin peşəkar şəxslər uşaqlarınızı faydalı və maraqlı əyləncə növləri ilə məşğul edəcəklər. 2017-ci ildə “Iteca Caspian” şirkətinin tərəfdaşları arasında rəsmi səyahət agentliyi “Premier Tour” şirkətləri, o cümlədən “Hyatt Regency” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), yer alır. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun böyük britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.

Состоялась пресс-конференция посвященная открытию выставки TransCaspian 2017
С 26 по 28 апреля в Баку Экспо Центре состоится 16-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» TransCaspian/Translogistica 2017. Выставка TransCaspian/Translogistica – одно из ведущих транспортных событий Каспийского региона, собирающая на своей площадке, как ключевые государственные транспортные структуры, так и коммерческие организации в области железнодорожного транспорта, морской индустрии, коммерческого транспорта и транспортно-логистических услуг.  Выставка поддерживается Министерством Транспорта, Связи и Высоких Технологий Азербайджанской республики. Официальную поддержку выставке оказывают ТРАСЕСА, Фонд Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики. TransCaspian/Translogistica входит в серию специализированных транспортно-логистических выставок, организуемых британской группой компаний ITE Group, в числе которых TransRussia (Москва), TransPoland (Варшава), TransUzbekistan (Ташкент), TransUkraine (Киев), TransitKazakhstan (Алматы), а также международная серия выставок BreakBulk (Антверпен, Хьюстон, Шанхай, Абу-Даби, Куала-Лумпур) и другие.
Руководство республики уделяет большое внимание транспортному сектору страны. В настоящее время активно реализуются такие крупномасштабные транспортные проекты как: «Север-Юг», Транскаспийский международный транспортный маршрут и «Баку-Тбилиси-Карс», которые способствуют превращению Азербайджана в главное связующее звено между Европой и Азией. Ежегодное проведение специализированной выставки также подчеркивает роль Азербайджана как транспортного хаба.
В этом году в выставке TransCaspian/Translogistica принимают участие 88 компаний из 14 стран: Азербайджана, Австрии, Беларуси, Казахстана, России, Турции и других.  Новые компании составляют 30% от общего количества участников. Среди дебютантов этого года такие компании как группа компаний РТК, ASFIL, Минский Вагоноремонтный Завод  и другие. Наряду с коммерческими компаниями выставка TransCaspian/Translogistica 2017 собрала государственные транспортные структуры такие, как: Азербайджанские Железные Дороги, Бакинский Международный Морской Торговый Порт, Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство, Государственная Морская Администрация Азербайджанской Республики, Украинские Железные Дороги «Ukrzaliznytsa» и их дочерние предприятия, ЗАО "Астраханский Морской Порт" и другие.
Сектор «Грузоперевозки и Логистика» предоставляет грузовладельцам оптимальные пути перевозки грузов железнодорожным и морским транспортом. Сектор «Морская Индустрия» предоставляет модели многофункциональных аварийно-спасательных судов, лодок и многоцелевых скоростных, а также услуги по проектированию, модернизации и переоборудованию морских и речных судов, инженерному обеспечению конверсий, строительству понтонов, причалов и яхтенных марин «под ключ». На выставке также примет участие Турецкая Ассоциация Судостроителей. Традиционный сектор «Железнодорожная инфраструктура и Подвижной состав» предоставляет модели локомотивов и вагонов, услуги по ремонту и производству железнодорожного транспорта, а также продукцию по автоведению, системы регистрации расхода топлива, система автоматического запуска-остановки дизеля тепловоза, технологическое оборудование для диагностики.
Среди иностранных ВИП гостей выставки заместитель министра дорожного и городского развития Исламской Республики Иран доктор Амир Амини, заместитель министра инфраструктуры Украины по вопросам европейской интеграции Виктор Николаевич Довгань, Национальный секретарь МПК ТРАСЕКА в Иране Мехран Хамисизаде, Генеральный секретарь ПС МПК ТРАСЕКА Мирча Чиопрага.
В рамках выставки запланирована деловая программа. Так, 26 апреля состоится семинар, который проведет компания "АВП Технология" совместно с ОАО НИИТКД проведение семинара на тему: «Передовые технологии для локомотивного хозяйства». Компания ОАО Русагротранс покажет на своём стенде презентацию по перевозкам зерновых грузов из России в направлении Азербайджана, Ирана, Грузии и Турции.
На одной площадке с TransCaspian/Translogistica проходят две выставки по смежным секторам: 7-я Каспийская Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road&Traffic 2017 и 4-я Каспийская Международная Выставка «Катера и Яхты» CIBS 2017. Центральное место в деловой программе выставок займут B2B встречи – еще одна деловая площадка, где участники и посетители смогут встретиться друг с другом и наладить бизнес-связи. В нем примут участие местные компании–посетители выставок и экспоненты. B2B встречи пройдут впервые в рамках выставок и представят уникальную возможность экспонентам встретиться с коллегами за одним столом и провести переговоры сразу с несколькими ключевыми посетителями. B2B встречи состоится 27 апреля в Баку Экспо Центре с 10.00 до 13.00.
Таким образом, Выставка TransCaspian/Translogistica - это уникальная возможность встретиться с руководителями и специалистами государственных транспортных структур Азербайджана и стран региона, ознакомиться с перспективными инфраструктурными проектами, а также встретиться с грузовладельцами, руководителями промышленных предприятий, владельцами автопарков и прочих заинтересованных лиц из профильных сфер для заключения новых деловых контактов. Для профессиональных посетителей выставка открыта с 26 по 28 апреля, для студентов – 28 апреля. На выставке работает детская зона, где детей можно доверить профессионалам из «Агиль и Бильги», которые займут детей полезными и увлекательными занятиями. Среди партнеров Iteca Caspian 2017 года туроператор «Premier Tour», официальные гостиницы «Qafqaz Point Hotel» и «Hyatt Regency». Организаторами выставки являются компания Iteca Caspian и ее партнер ITE Group.