“TransCaspian 2019”: Nəqliyyat sektorunun bütün sahələrində Azərbaycanın əldə etdiyi nailiyyətlərin nümayişi
11-13 iyun 2019-cu il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 18-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, tranzit və loqistika “TransCaspian 2019” sərgisi öz işinə başladı. Xəzər regionunun aparıcı nəqliyyat tədbiri olan bu sərgi dəmiryol nəqliyyatı, nəqliyyat-loqistika xidmətləri və kommersiya təyinatlı nəqliyyat sahəsində əsas dövlət nəqliyyat strukturlarını və kommersiya təşkilatlarını bir araya gətirib. Bakı Ekspo Mərkəzində “TransCaspian 2019” sərgisi ilə paralel 9-cu Beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat “Road & Traffic 2019” sərgisi keçirilir. Sərgilərin təşkilatçısı qismində “Caspian Event Organisers” şirkəti çıxış edir.
Sərginin açılışında çıxış edən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə dövlət başçısının nəqliyyat sektorunun bütün sahələrinə göstərdiyi güclü diqqəti vurğulayıb və ölkə hökumətinin qəbul etdiyi fərmanların vacibliyini qeyd edərək, Azərbaycanın nəqliyyat sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib. Bu mənada nəhəng regional layihələrin reallaşdırılması sektorun inkişafına, ölkənin tranzit potensialının və nəqliyyat təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə kömək edir. Cənab Quluzadə sərgilərin iştirakçılarına uğurlar, yeni işgüzar əlaqələr, perspektivli təmaslar və səmərəli əməkdaşlıqlar arzulayıb.
“Caspian Event Organisers” şirkətinin regional direktoru Edvard Stroon “TransCaspian 2019” və “Road & Traffic 2019” sərgiləri barədə statistik məlumatları təqdim edib, eləcə də rəsmi dəstəyə görə Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə, “TRASEKA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyinə, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasına (ASK), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fonduna (AZPROMO), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) təşəkkür edib.
2019-cu ildə “TransCaspian” sərgisi “Road & Traffic” sərgisi ilə birlikdə dünyanın 10 ölkəsini təmsil edən 75 şirkətin nümayəndəsini bir araya gətirib. Azərbaycan, Belarus, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və bir sıra digər ölkələri təmsil edən şirkətlər “TransCaspian” sərgisində öz məhsul və xidmətlərini təqdim edir. Hər il “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, və digər aparıcı dövlət strukturları, eləcə də kommersiya təşkilatları sərgidə iştirak edir. Belarus Respublikası Nəqliyyat və Kommunikasiya Nazirliyi tədbirdə debüt edir.
“Road & Traffic 2019” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbirdir. Bu il Azərbaycan, Almaniya, Çin, Rusiya, Türkiyə və bir sıra digər ölkələri təmsil edən şirkətlər yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi, inşası və mühafizəsi üçün silsilə məhsul və xidmətləri, yol-tunel inşası üzrə xidmətləri, yol təhlükəsizlik vasitələrini və bir sıra digər məhsulları təqdim edir. Sərginin debütantı olan “Xaliq Faiqoğlu” şirkəti ilə yanaşı, “Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi Ve Ticaret A.Ş” şirkəti və Çinin avtobus istehsal edən “HIGER” şirkəti öz avtobuslarını nümayiş etdirəcək.
Təşkilatçılar yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq yollarını müzakirə etmək üçün üzbəüz görüşlər keçirdikləri “B2B” formatlı işgüzar platforma yaradıblar.
11 iyun tarixində “TransCaspian” sərgisi çərçivəsində “Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutu” mövzusunda konfrans keçirilir. Forum iştirakçıları “İpək Yolunun bərpası və ölkələr arasında ticarət münasibətlərinin inkişafında onun əhəmiyyəti”, ““Bir zolaq-bir yol” təşəbbüsü: inkişaf perspektivləri”, “Azərbaycanın yük-loqistika sahəsinin inkişaf strategiyası“ və “Potensial marşrutlar çərçivəsində yük daşımalarının optimallaşdırılması” mövzularını müzakirə edirlər.

TransCaspian 2019: demonstration of the achievements of Azerbaijan in all areas of the transport sector
From the 11th to the 13th of June, the 18th Caspian International Transport, Transit and Logistics Exhibition, TransCaspian 2019 kicked off at the Baku Expo Center. As a leading transport event of the Caspian region, the exhibition brought together key state transport structures and commercial organisations in the field of railway transport and transport-logistics services and commercial vehicles. In parallel with TransCaspian 2019, the Baku Expo Center hosts the 9th International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition, Road & Traffic 2019. The exhibitions are organised by Caspian Event Organisers.
In his speech at the opening of the exhibition, the Minister of Transport, Communications and High Technologies, Ramin Guluzade, emphasized the sustained attention of the head of state to all areas of the transport sector. The Minister noted the importance of the adopted decrees of the country's leadership, and spoke about the achievements of Azerbaijan in the field of transport. In this regard, the implementation of large regional projects contributes to the development of the sector, enhancing the transit potential and transport security of the country. Mr Guluzade wished good luck to exhibitors, new business ties, promising contacts and fruitful cooperation.
Mr Edward Strachan, Regional Director of Caspian Event Organiser, provided statistical information on TransCaspian 2019 and Road & Traffic 2019 exhibitions, and also thanked the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, the Permanent Secretariat of the TRACECA Intergovernmental Commission, the National Confederation of Entrepreneurs’ (Employers’) Organisations of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan for their official support.
In 2019, the TransCaspian exhibition, together with Road & Traffic, gathered on its site representatives from 75 companies from 10 countries of the world. At TransCaspian 2019, companies from Azerbaijan, Belarus, Russia, Turkey, Ukraine and a number of other countries present their products and services. The leading state structures such as: Azerbaijan Railways, Baku International Sea Trade Port, Azerbaijan Caspian Shipping Company, State Road Agency in Azerbaijan and others, as well as commercial companies participate in the exhibition annually. For the first time, the exhibition is attended by the Ministry of Transport and Communications of the Republic of Belarus.
Road & Traffic 2019 is the only specialized event in the field of road infrastructure in Azerbaijan. This year, companies from Azerbaijan, Germany, China, Russia, Turkey and several other countries present a range of products and services for the design, construction and maintenance of roads, bridges and tunnels, road tunnel construction services, road safety equipment and much more. Along with the debutant of the exhibition, Xaliq Faiqoğlu, Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi Ve Ticaret A. S and the Chinese bus manufacturer, HIGER, are showcasing their buses.
At the exhibition, the organisers have created a business platform for B2B meetings, where representatives of local and foreign companies will meet each other face to face to discuss cooperation and partnership.
As part of the TransCaspian exhibition, on June 11, a conference on the theme “Trans-Caspian international transport route” is being held. Forum participants discuss such themes as
“Restoring the Silk Road and its importance in the development of trade relations among states”, “The One Belt - One Way Initiative: Development Prospects”, “Azerbaijan’s Cargo Logistics Industry Development Strategy”, and “The Optimization of Freight Traffic within Potential Routes”.