“TransCaspian 2019”: Nəqliyyat sektorunun bütün sahələrində Azərbaycanın əldə etdiyi nailiyyətlərin nümayişi
11-13 iyun 2019-cu il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 18-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, tranzit və loqistika “TransCaspian 2019” sərgisi öz işinə başladı. Xəzər regionunun aparıcı nəqliyyat tədbiri olan bu sərgi dəmiryol nəqliyyatı, nəqliyyat-loqistika xidmətləri və kommersiya təyinatlı nəqliyyat sahəsində əsas dövlət nəqliyyat strukturlarını və kommersiya təşkilatlarını bir araya gətirib. Bakı Ekspo Mərkəzində “TransCaspian 2019” sərgisi ilə paralel 9-cu Beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat “Road & Traffic 2019” sərgisi keçirilir. Sərgilərin təşkilatçısı qismində “Caspian Event Organisers” şirkəti çıxış edir.
Sərginin açılışında çıxış edən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə dövlət başçısının nəqliyyat sektorunun bütün sahələrinə göstərdiyi güclü diqqəti vurğulayıb və ölkə hökumətinin qəbul etdiyi fərmanların vacibliyini qeyd edərək, Azərbaycanın nəqliyyat sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib. Bu mənada nəhəng regional layihələrin reallaşdırılması sektorun inkişafına, ölkənin tranzit potensialının və nəqliyyat təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə kömək edir. Cənab Quluzadə sərgilərin iştirakçılarına uğurlar, yeni işgüzar əlaqələr, perspektivli təmaslar və səmərəli əməkdaşlıqlar arzulayıb.
“Caspian Event Organisers” şirkətinin regional direktoru Edvard Stroon “TransCaspian 2019” və “Road & Traffic 2019” sərgiləri barədə statistik məlumatları təqdim edib, eləcə də rəsmi dəstəyə görə Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə, “TRASEKA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyinə, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasına (ASK), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fonduna (AZPROMO), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) təşəkkür edib.
2019-cu ildə “TransCaspian” sərgisi “Road & Traffic” sərgisi ilə birlikdə dünyanın 10 ölkəsini təmsil edən 75 şirkətin nümayəndəsini bir araya gətirib. Azərbaycan, Belarus, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və bir sıra digər ölkələri təmsil edən şirkətlər “TransCaspian” sərgisində öz məhsul və xidmətlərini təqdim edir. Hər il “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, və digər aparıcı dövlət strukturları, eləcə də kommersiya təşkilatları sərgidə iştirak edir. Belarus Respublikası Nəqliyyat və Kommunikasiya Nazirliyi tədbirdə debüt edir.
“Road & Traffic 2019” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbirdir. Bu il Azərbaycan, Almaniya, Çin, Rusiya, Türkiyə və bir sıra digər ölkələri təmsil edən şirkətlər yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi, inşası və mühafizəsi üçün silsilə məhsul və xidmətləri, yol-tunel inşası üzrə xidmətləri, yol təhlükəsizlik vasitələrini və bir sıra digər məhsulları təqdim edir. Sərginin debütantı olan “Xaliq Faiqoğlu” şirkəti ilə yanaşı, “Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi Ve Ticaret A.Ş” şirkəti və Çinin avtobus istehsal edən “HIGER” şirkəti öz avtobuslarını nümayiş etdirəcək.
Təşkilatçılar yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq yollarını müzakirə etmək üçün üzbəüz görüşlər keçirdikləri “B2B” formatlı işgüzar platforma yaradıblar.
11 iyun tarixində “TransCaspian” sərgisi çərçivəsində “Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutu” mövzusunda konfrans keçirilir. Forum iştirakçıları “İpək Yolunun bərpası və ölkələr arasında ticarət münasibətlərinin inkişafında onun əhəmiyyəti”, ““Bir zolaq-bir yol” təşəbbüsü: inkişaf perspektivləri”, “Azərbaycanın yük-loqistika sahəsinin inkişaf strategiyası“ və “Potensial marşrutlar çərçivəsində yük daşımalarının optimallaşdırılması” mövzularını müzakirə edirlər.

TransCaspian 2019: демонстрация достижений Азербайджана во всех областях транспортного сектора
С 11 по 13 июня в Баку Экспо Центре начала работу 18-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» TransCaspian 2019. Являясь ведущим транспортным событием Каспийского региона, выставка собрала на своей площадке ключевые государственные транспортные структуры и коммерческие организации в области железнодорожного транспорта, транспортно-логистических услуг и коммерческого транспорта. Параллельно с TransCaspian 2019 в Баку Экспо Центре проходит 9-я Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road & Traffic 2019. Организатором выставок является компания Caspian Event Organisers.
В своем выступлении на открытии выставки Министр транспорта, связи и высоких технологий Рамин Гулузаде подчеркнул неослабное внимание главы государства ко всем сферам транспортного сектора. Министр отметил важность принятых указов руководства страны, рассказал о достижениях Азербайджана в области транспорта. В этом плане реализация крупных региональных проектов способствует развитию сектора, усилению транзитного потенциала и транспортной безопасности страны. Господин Гулузаде пожелал удачи участникам выставок, новых бизнес-связей, перспективных контактов и плодотворного сотрудничества.
Региональный директор Caspian Event Organisers Эдвард Строон предоставил статистическую информацию о выставках TransCaspian 2019 и Road & Traffic 2019, а также поблагодарил Министерство Транспорта, Связи и Высоких Технологий Азербайджанской Республики, Постоянный Секретариат Межправительственной Комиссии ТРАСЕКА, Национальную Конфедерацию Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики, Фонд Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) и Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики за их официальную поддержку.
В 2019 году выставка TransCaspian, совместно с выставкой Road & Traffic, собрала на своей площадке представителей 75 компаний из 10 стран мира. На TransCaspian 2019 свои продукты и услуги представляют компании из Азербайджана, Беларуси, России, Турции, Украины и ряда других стран. Ежегодно в выставке участвуют такие ведущие государственные структуры как: Азербайджанские Железные Дороги, Бакинский Международный Морской Торговый Порт, Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство, Государственное Агентство Автомобильных Дорог в Азербайджане и другие, а также коммерческие компании. Впервые в выставке принимает участие Министерство Транспорта и Коммуникаций Республики Беларусь.
Road & Traffic 2019 является единственным специализированным событием в сфере дорожной инфраструктуры в Азербайджане. В этом году компании из Азербайджана, Германии, Китая, России, Турции и ряда других стран представляют спектр продукции и услуг для проектирования, строительства и содержания дорог, мостов и тоннелей, услуги по дорожно-туннельному строительству, средства дорожной безопасности и многое другое. Наряду с дебютантом выставки, компанией Xaliq Faiqoğlu, свои автобусы демонстрируют компании Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi Ve Ticaret A. S и китайская компания по производству автобусов HIGER.
На выставке организаторами создана бизнес-площадка для B2B встреч, где представители местных и иностранных компаний встретятся друг с другом лицом к лицу для обсуждения сотрудничества и партнерства.
В рамках выставки TransCaspian 11 июня проходит конференция на тему «Транскаспийский международный транспортный маршрут». Участники форума обсуждают темы «Восстановление шелкового пути и его значение в развитии торговых отношений среди государств», «Инициатива «Один пояс - один путь»: перспективы развития», «Стратегия развития грузовой логистической отрасли Азербайджана», «Оптимизация грузоперевозок в рамках потенциальных маршрутов».