“TransCaspian/Translogistica 2018” sərgisi Xəzəryani regionun aparıcı nəqliyyat tədbiridir
11-13 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 17-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “TransCaspian/Translogistica 2018” sərgisi keçiriləcək. Sənaye müəssisələrinin yeni məhsul və nailiyyətlərini nümayiş etdirən və mahiyyət etibarı ilə bir çox cəhətdən nəqliyyat sektorunun gələcək inkişaf vektorunu müəyyənləşdirən bu sərgi Xəzər regionunda aparıcı nəqliyyat tədbirlərindən biridir. Sərgidə əsas dövlət nəqliyyat qurumları, eləcə də dəmiryol sektoru, dəniz sənayesi, aviasiya, kommersiya təyinatlı nəqliyyat, daşıma və logistika xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən kommersiya şirkətləri bir arada toplanır.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, TRACECA, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Azərbaycan, Avstriya, Belarus Respublikası, Litva, Rusiya, Türkmənistan, Türkiyə, Ukrayna, Yunanıstan, və digər ölkələri təmsil edən şirkətlər nəqliyyat sahəsinin geniş məhsul və xidmətlər çeşidini (yükdaşımalar, lokomotiv, sərnişin və yük vaqonlarının istehsalı, hərəkət heyətinin təmiri, dəmiryol nəqliyyatı üçün komplektləşdirici hissələr, gəmiqayırma və gəmi təmiri, liman xidmətləri, kommersiya təyinatlı nəqliyyat vasitələri üçün ehtiyat hissələri və s.) təqdim edir. Bu il Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanı sərgidə debüt edəcək.
Sərgidə ticarət şirkətləri ilə yanaşı, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC və Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyi kimi dövlət nəqliyyat qurumları da iştirak edəcəklər. Sərginin işgüzar proqramı çərçivəsində iştirakçılar və iri yerli şirkətlər arasında ikitərəfli görüşlər keçiriləcəkdir.
“TransCaspian/Translogistica” sərgisi ilə eyni platformada daha iki sərgi: 8-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road & Traffic 2018” və 5-ci Yubiley Xəzər Beynəlxalq Kater və Yaxtalar “CIBS 2018” sərgiləri keçiriləcək.
17-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “TransCaspian/Translogistica” sərgisi nəqliyyat strukturlarının rəhbər və mütəxəssisləri ilə görüşmək, eləcə də nəqliyyat texnologiyalarının inkişafını nümayiş etdirməklə yanaşı, dövlət tərəfindən hazırlanan perspektivli infrastruktur layihələri ilə tanış olmaq və yeni satış kanalları tapmaq üçün əlverişli şərait yaradır.

TransCaspian/Translogisticsa 2018 is the leading transport event in the Caspian region
The 17th Caspian International Transport, Transit and Logistics Exhibition TransCaspian/Translogistica 2018 will be held from 11th to 13th June at Baku Expo Center. The exhibition is one of the leading transport events in the Caspian region, which demonstrates both innovations and achievements of the industry businesses; its content sets the direction for the future development of the transport sector to a large extent. The exhibition gathers together state transport structures and commercial companies that operate in railway sector, marine industry, aviation, commercial transport and transportation & logistics services.
The exhibition is supported by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, IGC TRACECA, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic (AEC) render official support to the exhibition. The organisers of TransCaspian/Translogistica are Iteca Caspian and ITE Group.
Companies from many countries, including Azerbaijan, Austria, Greece, Lithuania, Russia, Republic of Belarus, Turkmenistan, Turkey and Ukraine, will present a wide range of products and services in the transport sector (cargo transportation; production of locomotives, passenger cars and freight wagons; rolling stock maintenance; component parts for railway transport; shipbuilding and ship repair; port services; component and spare parts for commercial vehicles; and much more). This year, the Turkmenbashi International Sea Port will take part in the exhibition for the first time.
Along with the commercial companies, among the exhibitors are the state transport structures such as Azerbaijan Railways JSC, Baku International Trade Sea Port, Azerbaijan Caspian Shipping Company, State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan. As part of the exhibition’s business programme, bilateral meetings will be held between participants and major local companies.
TransCaspian/Translogistica will be held alongside two exhibitions in related sectors: the 8th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Road & Traffic 2018 exhibition and the 5thAnniversary Caspian International Boat and Yacht CIBS 2018 Show.
TransCaspian/Translogistica exhibition provides the opportunity to meet with managers and experts of transport agencies and to demonstrate development of transport technologies, while getting acquainted with future state infrastructure projects and establishing new sales channels.