“Translogistica Caspian” və “Road&Traffic” - irimiqyaslı nəqliyyat infrastrukturu layihələrinin effektivliyi
3 i̇yun 2022
İyunun 3-də Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər regionunun nəqliyyat sektorunun aparıcı layihələri: “Translogistica Caspian” 19-cu Xəzər Beynəlxalq “Nəqliyyat, Tranzit və Logistika” Sərgisi və “Road&Traffic" 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq “Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat” Sərgisi öz işini başa çatdırır.
Aparıcı sərgi brendləri Azərbaycan, Belarus, Almaniya, Yunanıstan, İtaliya, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Türkiyə və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən olan iştirakçı şirkətləri bir araya gətirib. Sərgilər “27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz” Sərgisi, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji” Sərgisi və Bakı Enerji Forumunu özündə birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi ilə paralel şəkildə keçirilib və Xəzər regionunda keçirilən bu mühüm tədbirə əhəmiyyətli töhfə verib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimindəki çıxışında irimiqyaslı kompleks infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsində Azərbaycan dövlətinin etibarlılığını vurğulayıb.
“TransLogistica” sərgisi nəqliyyat sektorunun dəmir yolu infrastrukturu, nəqliyyat və logistika xidmətləri, dəniz sənayesi və s. kimi sahələrini bir araya gətirib. Layihə çərçivəsində sərgi iştirakçılarının Azərbaycanın və region ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturlarının rəhbərləri və mütəxəssisləri ilə uğurlu görüşləri təmin olunub.
Sərgi zamanı nəqliyyat texnologiyaları sahəsində ən son yeniliklər, perspektivli dövlət infrastruktur layihələri nümayiş etdirilib.
Sərgi iştirakçılarının fikrincə, “TransLogistica Caspian” yeni satış kanallarının tapılmasına, həmçinin dəmir yollarının, dəniz limanlarının tikintisi, vaqon istehsalı və gəmiqayırma sahəsində təcrübə mübadiləsinə kömək edir.
“Road&Traffic” 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq “Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində əsas ixtisaslaşmış tədbirə çevrilib. Sərgi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının mütəxəssislərini bir araya gətirib. Sənaye mütəxəssisləri yolların, körpülərin və tunellərin layihələndirilməsi və tikintisi üzrə müasir həllər ilə tanış olmuş, bazarın tələbatını və ITS sektorunun məhsullarının satışı imkanlarını tədqiq etmiş, Azərbaycanda ictimai nəqliyyat operatorları, o cümlədən yol tikintisi sektorunda podratçı şirkətlərin mütəxəssisləri ilə görüşüblər.
Əlavə tədbirlər proqramı çərçivəsində “Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri üçün strateji perspektivlər və yeni imkanlar” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib.
İştirakçı şirkətlərin təqdimatları və ikitərəfli görüşlər (B2B) də keçirilib, bu şirkətlərin iştirakçıları işgüzar əməkdaşlığı gücləndirmək və inkişaf etdirmək, yeni işgüzar əlaqələr qurmaq imkanı əldə ediblər.
Sərgilərə Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, “TRACECA” Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi- AZPROMO tərəfindən rəsmi dəstək verilir.
Beləliklə, sərgilər xarici şirkətlərlə yerli bazar arasında əlaqələrin qurulması üçün gözəl imkan yaratmış, Azərbaycan şirkətlərinin dünya bazarına çıxışını təmin etmiş və yeni tərəfdaşlar tapmaq imkanı ilə cari layihələrin təqdimatını təşkil etmişdir.

Translogistica Caspian и Road&Traffic – эффективность масштабных инфраструктурных транспортных проектов
3 июня 2022
3 июня в Баку Экспо Центре завершают работу ведущие проекты транспортного сектора Каспийского региона: 19-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian и 10-я Юбилейная Каспийская Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road&Traffic.
Титульные выставочные бренды собрали компании-участников из Азербайджана, Беларуси, Германия, Греции, Италии, Казахстана, Российской Федерации, Турции и Объединенных Арабских Эмиратов. Выставки прошли параллельно с Бакинской Энергетической Неделей, объединившей 27-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия», 10-ю Юбилейную Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Возобновляемая Энергия» и Бакинский Энергетический Форум, и внесли весомый вклад в это важное событие Прикаспийского региона.
В своем выступлении на церемонии открытия Бакинской Энергетической Недели Президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул надежность азербайджанского государства в осуществлении сложных масштабных инфраструктурных проектов.
Выставка «TransLogistica» объединила такие направления транспортного сектора, как железнодорожная инфраструктура, транспортно-логистические услуги, морская индустрия и другое. Проект обеспечил успешные встречи экспонентов с руководителями и специалистами государственных транспортных структур Азербайджана и стран региона.
В ходе работы выставки демонстрировались новейшие разработки транспортных технологий, перспективные государственные инфраструктурные проекты
Безусловно, по мнению участников выставки, TransLogistica Caspian помогает найти новые каналы сбыта продукции, а также обменяться опытом в области строительства железнодорожных путей, морских портов, производства подвижного состава и судостроения.
10-я Юбилейная Каспийская Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road&Traffic стала главным специализированным событием в сфере дорожной инфраструктуры Азербайджана. Выставка собрала профессионалов сектора дорожной инфраструктуры, общественного транспорта, дорожной безопасности и информационных технологий. Специалисты отрасли ознакомились с современными решениями проектирования и строительства дорог, мостов и тоннелей, изучили потребности рынка и возможность реализации продукции сектора ИТС, встретились с операторами общественного транспорта Азербайджана, в том числе со специалистами компаний-подрядчиков сектора дорожного строительства.
В рамках программы дополнительных мероприятий прошла панельная дискуссия на тему «Стратегические перспективы и новые возможности международных транспортных коридоров»
Состоялись также презентации компаний-участников и двусторонние встречи (B2B), участники которых получили возможность укрепить и развить деловое сотрудничество, сформировать новые бизнес-связи.
Таким образом, выставки создали прекрасную возможность для налаживания контактов иностранных компаний с местным рынком, обеспечили выход азербайджанских компаний на мировой уровень и организовали презентацию текущих проектов с возможностью нахождения новых партнеров.