“Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası təsisçilərinin ümumi iclası keçirilib
Bu gün “ Avropa-Asiya arasında inteqrasiya olunmuş nəqliyyat dəhlizləri” II Beynəlxalq Nəqliyyat Konfransı çərçivəsində “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyasının təsisçilərinin ümumi iclası keçirilib.
Ümumi iclasın işində Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan, Polşa və Ukraynanın dəmir yolları, gəmiçilik şirkətləri  və limanların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə ölkəmizi “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədri Rauf Vəliyev, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov,  “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin Baş direktorunun müavini Vahid Əliyev və digər rəsmi şəxslər təmsil ediblər.
Toplantıda Azərbaycan  şirkəti olan «ADY Container» MMC-nin   Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Konsorsiumuna yeni üzv kimi daxil olması haqqında qərar qəbul edilib. Tədbirdə yükdaşıma texnologiyalarının təkmilləşdirilməsi sahəsində digər vacib qərarlar verilib.
Görüş iştirakçıları bildiriblər ki, TBNM intensiv şəkildə inkişaf edir. Marşrut üzrə texniki məqamlar və vahid tarif siyasəti təkmilləşdirilib və bunun üçün də marşrutun gələcək perspektivləri çox böyükdür.
Eyni zamanda ümumi qərarla, Transxəzər Beynəlxalq Marşrutun Avrasiya məkanında tanıdılması və inkişaf etdirilməsi  məqsədi ilə  marşruta “Middle corridor” adı verilib.

Cостоялось Общее собрание учредителей ОЮЛ «Международная ассоциация «Транскаспийский международный транспортный маршрут»
Сегодня в рамках II Международной транспортной конференции высокого уровня «Интегрированные транспортные коридоры в сообщении Европа – Азия» состоялось Общее собрание учредителей ОЮЛ «Международная ассоциация «Транскаспийский международный транспортный маршрут».
В работе Общего собрания приняли участие представители железных дорог и портов Азербайджана, Грузии, Казахстана, Польши и Украины.
По итогам мероприятия, решением Общего собрания, в состав Международного Транскаспийского Транспортного Консорциума в качестве нового члена была принята Азербайджанская компания ООО «ADY Container», специализирующаяся на контейнерных перевозках.
Также в ходе работы Общего собрания были приняты важные решения в части дальнейшего совершенствования технологии перевозок.
Как отметили участники встречи, ТМТМ активно развивается, на маршруте отработаны технические моменты и тарифная политика, его перспективы очевидны.
В целях популяризации и продвижения Транскаспийского Международного Транспортного Маршрута (ТМТМ) на транспортном рынке евразийского пространства Общим собранием также было принято решение о применении к маршруту наименования «Middle corridor».