Yeni nəqliyyat magistrallarının mənfəəti
“AzRusTrans” QSC - “Azərbaycan Dəmir Yolları” və “Rusaqrotrans” QSC-lər ilə birgə yaradılmış müəssisədir. Şirkətin əsas məqsədi – Azərbaycan, Gürcüstan, Rusiya, İran və Türkiyə istiqamətlərində həyata keçirilən yük dövriyyəsində dəmir yolu nəqliyyatının payının artırılmasıdır. Şirkət müxtəlif növ yüklərin, o cümlədən taxıl və digər səpilən kənd təsərrüfatı yüklərinin, meşə və tikinti materiallarının, mineral gübrələrin, konteynerlərin, qablaşrıdılmış və maye yüklərin daşınmasını təşkil edir. Bundan əlavə, şirkət Azərbaycan və Rusiya əraziləri ilə tranzit daşımaları üzrə və limanlarda yükaşırma, vaqonların izlənilməsi,  zəruri sənədlərin qeydiyyatı, həmçinin fitosanitar, baytar nəzarəti, gömrük, məsləhətçi, və s. xidmətlərin göstəriləsini də təşkil edir.
“AzRusTrans” QSC-nin sayəsində “Bakı-Tbilisi-Qars” yeni dəmir yolu xətti və “Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi vasitəsilə Azərbaycan, Gürcüstan, Rusiya, İran və Türkiyə istiqamətlərində yük dövriyyəsində ikiqat artım gözlənilir. Burada, ən perspektivli Rusiya-İran (ilin sonunadək 2 mln. gözlənilir), Rusiya-Gürcüstan (1 mln. ton) və Rusiya-Türkiyə istiqamətləri üzrə taxıl daşımaları olacağı gözlənilir. “AzRusTrans” QSC “Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi ilə İrana və Gürcüstana əsasən taxıl və taxıl məhsullarında ibarət yüklərin daşınmasını planlaşdırır. Eyni zamanda, şirkət tərəfindən Azərbaycan – İran sərhədində illik 30 min ton taxıl tutumlu terminalın tikintisi nəzərdə tutulmuşdur. “AzRusTrans” QSC-nin taxıl terminalı İranın Bəndər-Abbas limanı (Rusiya mənşəli taxıl məhsullarının Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Misir və s. ölkələrə ixrac olunacaq) üçün yükaşırma məntəqəsi kimi də fəaliyyət göstərəcəkdir.
Bu il bizim stenddə RTK şirkətlər qrupu təmsil olunmuşdur: “AzRusTrans”, “Rusaqrotrans”, “Transles” və “Astık Trans”. Bu sərgini, həmçinin bizim stendi müxtəlif ölkələrdən olan bir çox treyderlər ziyarət etmişlər. Biz çalışdıq ki, şirkətimiz və onun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verək və yeni mövsüm üçün müştərilərin istəklərinə dair bəzi məlumatlar əldə edək. Bizim bu sərgidə iştirakımız Azərbaycanın və regionun digər ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturları ilə görüşməyə, perspektiv infrastruktur layihələri, nəqliyyat texnologiyaları sahəsində yeniliklərlə, o cümlədən geniş miqyaslı yük sahiblərilə tanış olmağa imkan yaratmışdır.

Польза новых транспортных магистралей
ЗАО «АзРусТранс» - совместное предприятие ЗАО «Азербайджанские Железные Дороги» и ЗАО «Русагротранс». Основная цель компании - повышение доли железнодорожных перевозок в грузообороте между Россией, Азербайджаном, Ираном, Грузией и Турцией. Компания организует перевозку различных видов грузов, в том числе зерновых и других насыпных аграрных грузов, лесоматериалов, минеральных удобрений, строительных, контейнерных, фасованных и наливных грузов. Компания оказывает полный спектр услуг по транзитным перевозкам по территории Азербайджана и России, включая перевалку в портах, оптимизирует сроки доставки, организует отслеживание вагонов, оказывает консультационные и таможенные услуги, оформляет необходимые документы, включая фитосанитарный и ветеринарный контроль.
Благодаря ЗАО «АзРусТранс» железнодорожная линия «Баку-Тбилиси-Карс» и коридор «Север-Юг» позволят удвоить объемы железнодорожных перевозок между Азербайджаном, Россией, Турцией, Ираном и Грузией. Наиболее перспективными могут стать зерновые перевозки по направлению Россия-Иран (ожидается 2 млн. тонн до конца текущего года), Россия-Грузия (1 млн. тонн) и Россия-Турция. ЗАО «АзРусТранс» планирует перевозку по коридору Север- Юг в Иран, а также в Грузию, большая часть из которых зерновые. Планируется строительство на границе Азербайджана и Ирана зернового терминала на 30 000 т в год. Зерновой терминал ЗАО «АзРусТранс» сможет работать и как перевалочный пункт для крупнейшего порта Ирана Бандарабас, откуда российское зерно пойдет в Саудовскую Аравию, Дубай, Египет и др.
В этом году на нашем стенде были представлены компании РТК холдинга: «Русагротранс», «АзРусТранс», «Транслес» и «Астык Транс». Многие трейдеры из разных стран посетители выставку и в том числе и наш стенд. Мы постарались дать полную информацию о нашей компании и её деятельности, и клиенты предоставили информацию о своих объёмах на новый сезон. Наше участие было уникальной возможностью встретиться с руководителями и специалистами государственных транспортных структур Азербайджана и стран региона, ознакомиться с перспективными государственными инфраструктурными проектами и новейшими разработками транспортных технологий, а также встретиться с широким рядом грузовладельцев.