Yeni nəqliyyat magistrallarının mənfəəti
“AzRusTrans” QSC - “Azərbaycan Dəmir Yolları” və “Rusaqrotrans” QSC-lər ilə birgə yaradılmış müəssisədir. Şirkətin əsas məqsədi – Azərbaycan, Gürcüstan, Rusiya, İran və Türkiyə istiqamətlərində həyata keçirilən yük dövriyyəsində dəmir yolu nəqliyyatının payının artırılmasıdır. Şirkət müxtəlif növ yüklərin, o cümlədən taxıl və digər səpilən kənd təsərrüfatı yüklərinin, meşə və tikinti materiallarının, mineral gübrələrin, konteynerlərin, qablaşrıdılmış və maye yüklərin daşınmasını təşkil edir. Bundan əlavə, şirkət Azərbaycan və Rusiya əraziləri ilə tranzit daşımaları üzrə və limanlarda yükaşırma, vaqonların izlənilməsi,  zəruri sənədlərin qeydiyyatı, həmçinin fitosanitar, baytar nəzarəti, gömrük, məsləhətçi, və s. xidmətlərin göstəriləsini də təşkil edir.
“AzRusTrans” QSC-nin sayəsində “Bakı-Tbilisi-Qars” yeni dəmir yolu xətti və “Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi vasitəsilə Azərbaycan, Gürcüstan, Rusiya, İran və Türkiyə istiqamətlərində yük dövriyyəsində ikiqat artım gözlənilir. Burada, ən perspektivli Rusiya-İran (ilin sonunadək 2 mln. gözlənilir), Rusiya-Gürcüstan (1 mln. ton) və Rusiya-Türkiyə istiqamətləri üzrə taxıl daşımaları olacağı gözlənilir. “AzRusTrans” QSC “Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi ilə İrana və Gürcüstana əsasən taxıl və taxıl məhsullarında ibarət yüklərin daşınmasını planlaşdırır. Eyni zamanda, şirkət tərəfindən Azərbaycan – İran sərhədində illik 30 min ton taxıl tutumlu terminalın tikintisi nəzərdə tutulmuşdur. “AzRusTrans” QSC-nin taxıl terminalı İranın Bəndər-Abbas limanı (Rusiya mənşəli taxıl məhsullarının Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Misir və s. ölkələrə ixrac olunacaq) üçün yükaşırma məntəqəsi kimi də fəaliyyət göstərəcəkdir.
Bu il bizim stenddə RTK şirkətlər qrupu təmsil olunmuşdur: “AzRusTrans”, “Rusaqrotrans”, “Transles” və “Astık Trans”. Bu sərgini, həmçinin bizim stendi müxtəlif ölkələrdən olan bir çox treyderlər ziyarət etmişlər. Biz çalışdıq ki, şirkətimiz və onun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verək və yeni mövsüm üçün müştərilərin istəklərinə dair bəzi məlumatlar əldə edək. Bizim bu sərgidə iştirakımız Azərbaycanın və regionun digər ölkələrinin dövlət nəqliyyat strukturları ilə görüşməyə, perspektiv infrastruktur layihələri, nəqliyyat texnologiyaları sahəsində yeniliklərlə, o cümlədən geniş miqyaslı yük sahiblərilə tanış olmağa imkan yaratmışdır.

The benefits of new transport highways
CJSC "AzRusTrans" is a joint venture of CJSC "Azerbaijan Railways" and CJSC "Rusagrotrans". The main goal of the company is to increase the fraction of railroading in the cargo turnover between Russia, Azerbaijan, Iran, Georgia and Turkey. The company organizes the transportation of different types of cargo, including grain and other bulked agricultural cargo, forest products, mineral fertilizers, construction, containerized, packaged and bulk cargo. The company renders a full range of transit carriage services through the territory of Azerbaijan and Russia, including transshipment in ports, optimizes delivery time, organizes tracing of wagons, and provides advisory and customs services, draws up necessary documents, including phytosanitary and veterinary checks.
Through CJSC "AzRusTrans", the "Baku-Tbilisi-Kars" railway line and the "North-South" corridor will enable to double the volume of railroading between Azerbaijan, Russia, Turkey, Iran and Georgia. The grain haulage in direction of Russia-Iran (expected 2 million tons by the end of this year), Russia-Georgia (1 million tons) and Russia-Turkey holds the best promise. CJSC "AzRusTrans" plans to handle the goods transportation most of which are grain along the North-South corridor to Iran, as well as to Georgia. It is planned construction of grain terminal on the border of Azerbaijan and Iran for 30,000 tons per year. The grain terminal of CJSC AzRusTrans will also be able to work as a transit point for the largest Iranian port Bandarabas, from where the Russian grain will be transported to Saudi Arabia, Dubai, Egypt and other countries.
This year at our stand were presented the companies of RTC Holding: "Rusagrotrans", "AzRusTrans", "Transles" and "Astyk Trans". Many traders from different countries attend the exhibition, including our stand. We tried to give full information about our company and its activities, and customers provided information on their volumes for the new season. Our participation at the exhibition was a unique opportunity to meet with the managers and specialists of the state transport structures of Azerbaijan and the regional countries, to get acquainted with the prospective state infrastructure projects and the newest developments of transport technologies, as well as to meet with a wide range of cargo owners.